Česko si připomnělo konec války zvoněním. Sirény nezazněly

Zvonění dnes ve 13:30 v Česku připomnělo oběti první světové války. Zvony zněly z pražské katedrály svatého Víta i mnoha dalších kostelů po celé zemi. Sirény, o kterých po středečním jednání vlády mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), spuštěny nebyly. Hasiči na to nedostali požadavek z Úřadu vlády, řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Rozeznění zvonů doporučila ve středu vláda na návrh ministerstva vnitra, uvedlo ministerstvo na twitteru. "V tom materiálu byly jenom zvony, v žádném případě sirény tam nebyly," řekla dnes ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl řekl ČTK, že připomínku konce první světové války zvoněním církev chystala i bez vládního doporučení.

Svatovítští zvoníci chtěli dnešním pietním zvoněním připomenout i zvoníky padlé v první světové válce a zhruba 10.000 zvonů zabraných a roztavených pro válečné účely, uvedl v tiskové zprávě hlavní zvoník svatovítské katedrály Tomáš Stařecký. Mnoho zvonů tak podle něj nemohlo konec války před sto lety oznámit. "Buď byly rekvírovány, nebo zničeny, nebo nebyl, kdo by na ně zvonil. Je tedy důstojné a potěšitelné, že v letošním roce se ve stejný čas rozezní zvony nejen v Evropě, ale doslova po celém světě," doplnil.

Zaoralová už předem uvedla, že hasiči sirény ve 13:30 na dvě minuty 20 sekund spouštět centrálně nebudou. "My žádný požadavek z Úřadu vlády nemáme, raději jsme to ještě v pátek ověřovali, a opravdu je to nějaký informační šum," doplnila.

Sirény s výjimkou pravidelných zkoušek, které připadají na poledne první středy v měsíci, znějí výjimečně. Z pietních důvodů je hasiči zatím naposledy po celé ČR spustili na 140 sekund v srpnu na památku tří českých vojáků padlých v Afghánistánu.

Sté výročí ukončení první světové války a Den válečných veteránů si dnes lidé v Česku připomněli na mnoha místech. Na pražském Vítkově se uskutečnil pietní akt za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), památku veteránů uctili například také v Brně. Na veterány a oběti války Češi vzpomínali také při bohoslužbách a veřejných shromážděních.

Jedenáctý listopad, kdy byla v roce 1918 uzavřena dohoda o příměří na západní frontě ve válce, která získala přídomek první až po vypuknutí druhé světové války, se postupem času stal připomínkou všech válečných veteránů. Jejich symbolem je květ vlčího máku, který si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.

Související

Více souvisejících

I. světová válka Česká republika Kostely Ministerstvo vnitra Katedrála sv. Víta

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy