Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu Československa. Co mají dvě události společného nevysvětlil, nehledě na to, že Česko i Slovensko po rozpadu společného státu usilovalo o vstup do EU.

V rozhovoru pro XTV.cz známý zpěvák a skladatel komentoval politické dění poslední doby. Představil tak velmi neobvyklou interpretaci problému.

„Je to smutný příběh, ale všichni to hází na Brity, že jsou hloupí a neumí se dohodnout, to je pravda. Ale základní problém je v Bruselu, byla to EU, kdo vyděsil chudáky Brity neřízenou migrací, až se rozhodli, že odejdou. A oni jim teď hází klacky pod nohy, chudák Mayová v tom lítá. Není to rozklad parlamentní demokracie, ale je to začátek rozkladu EU. Masáž Británie ze strany EU je šílená, straší je, co všechno se stane, když odejdou bez dohody, že nastane bída a zmatek. Není to pravda, zažili jsme to při rozpadu Československa, za 3 neděle bylo hotovo,“ uvedl v rozhovoru Hejma.

Podle zpěváka může za brexit Evropská unie, i když politici členských států Evropské unie by rádi Velkou Británii ponechali ve svém středu. Evropská komise (zástupci členských zemí), kteří jednají s britskou premiérkou Theresou Mayovou poskytují mimořádné časové lhůty, aby měl britský parlament dostatek času k řešení. V tomto ohledu není jasné, co myslel zpěvák házením klacků pod nohy.

Problém vidí zpěvák v neřízené migraci. Na jednu stranu je pravda, že přístup pracovní síly na britský trh z mladších členských států EU ze střední Evropě (tedy zejména Polska, Maďarska, Česka a Slovenska) motivoval řadu Britů k hlasování pro brexit v referendu. Jen těžko však může být takováto situace nezřízená, když je jasně řízena společnými pravidly pro všechny země EU. Migrace z jiných zemí logicky nebyla tématem brexitového referenda, protože příliv migrantů ze současných i bývalých kolonií Velké Británie nemá s EU příliš společného a podle toho se také voliči při hlasování neřídili.

Hejma se vyjádřil také v rozporu s ekonomií. Politická nestabilita, dnes vyjádřena paralyzovaným britským parlamentem neschopným se dohodnout na podobě brexitu a zároveň neschopným řešit jiné téma, totiž ekonomiku vždy ovlivňuje negativně. Otázkou je do jaké míry, ale např. odchod řady firem z Británie do zemí EU je dnes realitou, aniž by bylo zcela jasné, jestli země skutečně z EU vystoupí. 

Jako příklad uvedl zpěvák rozpad Československa. Na úspěch Hejmových skladeb sice událost nemusela mít vliv, ale na hospodaření obou států vliv měla. Nicméně Česká republika i Slovensko vstoupily po rozpadu Československa do EU. V čem se tak situace podobá zemi, která chce ze společenství vystoupit zůstává záhadou.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Ondřej Hejma

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy