Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu Československa. Co mají dvě události společného nevysvětlil, nehledě na to, že Česko i Slovensko po rozpadu společného státu usilovalo o vstup do EU.

V rozhovoru pro XTV.cz známý zpěvák a skladatel komentoval politické dění poslední doby. Představil tak velmi neobvyklou interpretaci problému.

„Je to smutný příběh, ale všichni to hází na Brity, že jsou hloupí a neumí se dohodnout, to je pravda. Ale základní problém je v Bruselu, byla to EU, kdo vyděsil chudáky Brity neřízenou migrací, až se rozhodli, že odejdou. A oni jim teď hází klacky pod nohy, chudák Mayová v tom lítá. Není to rozklad parlamentní demokracie, ale je to začátek rozkladu EU. Masáž Británie ze strany EU je šílená, straší je, co všechno se stane, když odejdou bez dohody, že nastane bída a zmatek. Není to pravda, zažili jsme to při rozpadu Československa, za 3 neděle bylo hotovo,“ uvedl v rozhovoru Hejma.

Podle zpěváka může za brexit Evropská unie, i když politici členských států Evropské unie by rádi Velkou Británii ponechali ve svém středu. Evropská komise (zástupci členských zemí), kteří jednají s britskou premiérkou Theresou Mayovou poskytují mimořádné časové lhůty, aby měl britský parlament dostatek času k řešení. V tomto ohledu není jasné, co myslel zpěvák házením klacků pod nohy.

Problém vidí zpěvák v neřízené migraci. Na jednu stranu je pravda, že přístup pracovní síly na britský trh z mladších členských států EU ze střední Evropě (tedy zejména Polska, Maďarska, Česka a Slovenska) motivoval řadu Britů k hlasování pro brexit v referendu. Jen těžko však může být takováto situace nezřízená, když je jasně řízena společnými pravidly pro všechny země EU. Migrace z jiných zemí logicky nebyla tématem brexitového referenda, protože příliv migrantů ze současných i bývalých kolonií Velké Británie nemá s EU příliš společného a podle toho se také voliči při hlasování neřídili.

Hejma se vyjádřil také v rozporu s ekonomií. Politická nestabilita, dnes vyjádřena paralyzovaným britským parlamentem neschopným se dohodnout na podobě brexitu a zároveň neschopným řešit jiné téma, totiž ekonomiku vždy ovlivňuje negativně. Otázkou je do jaké míry, ale např. odchod řady firem z Británie do zemí EU je dnes realitou, aniž by bylo zcela jasné, jestli země skutečně z EU vystoupí. 

Jako příklad uvedl zpěvák rozpad Československa. Na úspěch Hejmových skladeb sice událost nemusela mít vliv, ale na hospodaření obou států vliv měla. Nicméně Česká republika i Slovensko vstoupily po rozpadu Československa do EU. V čem se tak situace podobá zemi, která chce ze společenství vystoupit zůstává záhadou.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Ondřej Hejma

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 2 hodinami

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 8 hodinami

Zeman popsal svou verzi příběhu o abolici pro Mynáře. Fiala ji prý slíbil

Exprezident Miloš Zeman tvrdí, že současný premiér Petr Fiala (ODS) mu během jednání, které vedly ke jmenování jeho vlády po parlamentních volbách na podzim 2021, slíbil abolici pro tehdejšího hradního kancléře Vratislava Mynáře. Mynář se jí nedočkal a momentálně čelí obžalobě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy