Zájem o svatby v Česku roste, vydrží však jen polovina

Zájem Čechů a Češek o manželství se v posledních letech zvýšil a svateb přibylo. Skoro polovina těchto tradičních svazků se ale rozpadá, i když soužití vydrží déle než dřív. Tři pětiny rozvádějících se párů mají nezletilé děti. Velká část rozvedených pak znovu uzavírá sňatek. Čtvrtina z těch, co se znovu ožení či vdají, to udělá do tří let po rozvodu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na 15. května připadá Mezinárodní den rodiny.

Sociologové a demografové poukazují na to, že se podoba rodiny postupně mění. Není to už jen sezdaná dvojice s potomky. Téměř polovina dětí se rodí mimo manželství. Po rozvodech je řada rodin neúplných, většinou v jejich čele stojí žena. Po druhých či dalších sňatcích pak vznikají takzvané sešívané rodiny nevlastních rodičů a dětí. Existují duhové rodiny, které tvoří dvě matky či dva otcové s dětmi.

Sňatek loni uzavřelo zhruba 54.500 párů. Bylo jich tak o 1900 víc než v předchozím roce a nejvíc od roku 2007. Podle statistiků se nejvíc lidé brali v červnu a srpnu. Ženichům bylo nejčastěji 29 let a nevěstám 27 let.

V roce 2017 se znovu oženilo 12.080 rozvedených mužů. Téměř dvěma pětinám z nich bylo mezi 40 a 50 lety. Víc než čtvrtina mužů uzavřela další manželství do tří let po skončení toho předchozího. Znovu se vdalo i 11.672 rozvedených žen. Desetina z nich měla nového manžela do roku po rozvodu, čtvrtina do tří let. Dvěma pětinám nevěst bylo mezi 35 a 45 lety.

Manželství v Česku se postupně prodlužuje. Předloni končilo po 13,2 roku. V roce 2010 bylo o půl roku kratší. V roce 2000 se manželé rozcházeli po 11 letech společného života, na začátku 90. let po deseti letech.

Podle statistiků se rozpadá téměř polovina manželství. V roce 2017 úhrnná rozvodovost dosahovala 47,2 procenta. Po několika letech poklesu se tak znovu zvedla. Nejvyšší byla v roce 2010, kdy dosahovala přesně 50 procent. V roce 2000 končily nezdarem zhruba dvě pětiny oficiálních svazků. Přes třetinu se podíl přehoupl na počátku 80. let. Pětinový byl v polovině 60. let.

Před dvěma lety se rozvedlo téměř 25.800 dvojic. Ve zhruba 15.200 z nich, tedy ve třech pětinách žily nezletilé děti. Rozvod tak dopadl na 23.740 chlapců a děvčat. Loni skončilo podle předběžných údajů 24.100 manželství. Celkem 14.100 dvojic mělo nezletilé děti. "Rozvedeným mužům bylo v průměru 44,8 roku, rozvedeným ženám 41,9 roku," uvedli statistici.

Nejčastějším důvodem rozvodu byl podle údajů rozdíl povah, názorů a zájmů. Nevěra hrála roli v necelých třech procentech případů. K dalším příčinám patřily zlé nakládání, nezájem o rodinu, alkoholismus či sexuální neshody.

Registrované partnerství od července 2006 do konce minulého roku podle údajů Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) uzavřelo 1954 mužských a 1163 ženských dvojic. V poslední době vzrostl zájem žen o tento svazek. O jeho zrušení požádalo do konce loňska 448 párů.

V Česku se loni narodilo 114.000 dětí. Bylo jich tak zhruba o 400 méně než před rokem, stále ale víc než v předešlých šesti letech. Téměř polovina chlapců a děvčat přichází na svět mimo manželství. Loni to bylo 48,5 procenta. V roce 2017 byl podíl dosud nejvyšší, dosáhl 49 procent.

Průměrný věk, kdy ženy mívají první dítě, se v posledních letech ustálil na 28,2 roku. V průměru Češky rodí ve 30 letech. Nejmladší byly matky za totality v polovině 80. let. Tehdy ženy první dítě měly ve 23,3 roku. Průměrné rodičce pak bylo 24,6 roku.

Na přelomu tisíciletí Česko patřilo k zemím s nejnižší plodností na světě, dosahovala hodnoty 1,13 či 1,14. Ženy v Česku tak za svůj život přiváděly na svět v průměru jedno dítě. Od té doby zájem mít potomka roste. Předloni se plodnost rovnala 1,67.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

manželství statistika rozvody rodina Lidé

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 25 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy