Věra Sosnarová objížděla školy se svým příběhem o hrozivých zkušenostech z sovětského gulagu. Historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů však doložil, že nikdy v gulagu nebyla a naopak v Sovětském svazu působila jako civilní pracovnice.
88letá důchodkyně už 15 let vypráví o tom, jak byla Rudou armádou odvlečena v roce 1945 z Brna do gulagu na Sibiř. Tvrdila, že byla i se svou maminkou opakovaně znásilňována.
Dle jejího líčení byly v gulagu masově upalováni vězni ve stodolách, jejich otravování jeden či pohřbívání zaživa. Hradilek však v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že jak dle odborné literatury, tak dle skutečných pamětníků se žádné takové věci v gulazích neodehrávaly. Díky tomu on a jeho kolegové z ústavu pro studium totalitních režimů Sosnarové nevěřili.
Podle Hradilka však největší pochybnost o příběhu Sosnarové vzbuzovala skutečnost, že nikdy nedodala žádné dokumenty, které by dokládaly její pobyt ve vězení. Upozorňuje, že každý propuštěný vězeň dostával propustku, bez které se nemohl pohybovat na území SSSR.
Hradilkovi se též podařilo najít dokumenty potvrzující, že pracovala jako civilní osoba v SSSR v různých továrnách na Uralu. V té první pracovala na místě bydliště její maminky. Historik podotýká, že vězni gulagu nikdy nebyli posíláni do místa svého bydliště.
Sosnarová v rozhovoru pro DVTV přiznala, že 19 let nebyla v gulagu, ale tři roky jsme byly v pracovním lágru. „Lágr jako lágr,“ uvedla. Tvrdí, že o tom nemohla mluvit, protože pracovní tábor na výrobu radiátorů ve skutečnosti byl pracovním táborem na výrobu vojenského tanků.
Údajná vězeňkyně tvrdí, že žádné dokumenty o její přítomnosti ve vězení nedostala, údajně z toho důvodu, že SSSR tyto informace tajil. Ty dokumenty o jejím civilním povoláním, které získal Hradilek, považuje za zfalšované.
„Beztak to nic nemění na tom, že paní Sosnarová v gulagu zkrátka nebyla. Bez ohledu na to, zda se tanky v továrně, kde pracovala, skutečně vyráběly,“ komentoval pro server Lidovky.cz její tvrzení Hradilek.
Podle historika je též podezřelé, že se svým příběhem přišla až v roce 2002, kdy zákonodárci schválili odškodnění pro oběti gulagů za každý měsíc věznění. Sosnarová mohla mít nárok až na tři miliony korun, avšak Česká správa sociálního zabezpečení ji odmítla peníze vyplatit z důvodu jejích chybějících dokumentů dokazujících, že byla v gulagu na Sibiři. Za Sosnarovou se tenkrát postavili známé osobnosti i média, která ji vnímala za oběť byrokratického systému.
Podle Hradilka však úřad postupoval zcela správně. „Stovky nebo tisíce lidí jsou ohlupováni na těchto besedách,“ vyjádřil se na adresu Sosnarové. Podle něj je na tvůrcích besed, zda se nechají obelhávat dál.
Dle serveru iDNES.cz by někteří, kteří tyto besedy zorganizovali, by ji nepozvali, pokud by měli informace představené Hradilkem. „V případě tak výrazných pochyb o jejím příběhu bych ji znovu nepozval,“ uvedl například starosta brněnské Bystrce Tomáš Kratochvíl (ČSSD).
Naopak zastupitel za KDU-ČSL v Jihomoravském kraji, Jan Grolich má za to, že hlavní je poselství příběhu Sosnarové. „Přes články pana Hradilka nemám důvod význam a poslání jejího životního příběhu znevažovat,“ uvedl. Na jeho podnět získala Sosnarová Cenu hejtmana Jihomoravského kraje. Mluvčí hejtmanství Jiří Klement uvedl, že krajský úřad neplánuje její odebrání.
Související
Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"
Ruský historik Dmitrijev odsouzen, na svobodu má vyjít na podzim
Gulag , sibiř , Sovětský svaz , Věra Sosnarová
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák