
Věra Sosnarová objížděla školy se svým příběhem o hrozivých zkušenostech z sovětského gulagu. Historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů však doložil, že nikdy v gulagu nebyla a naopak v Sovětském svazu působila jako civilní pracovnice.
88letá důchodkyně už 15 let vypráví o tom, jak byla Rudou armádou odvlečena v roce 1945 z Brna do gulagu na Sibiř. Tvrdila, že byla i se svou maminkou opakovaně znásilňována.
Dle jejího líčení byly v gulagu masově upalováni vězni ve stodolách, jejich otravování jeden či pohřbívání zaživa. Hradilek však v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že jak dle odborné literatury, tak dle skutečných pamětníků se žádné takové věci v gulazích neodehrávaly. Díky tomu on a jeho kolegové z ústavu pro studium totalitních režimů Sosnarové nevěřili.
Podle Hradilka však největší pochybnost o příběhu Sosnarové vzbuzovala skutečnost, že nikdy nedodala žádné dokumenty, které by dokládaly její pobyt ve vězení. Upozorňuje, že každý propuštěný vězeň dostával propustku, bez které se nemohl pohybovat na území SSSR.
Hradilkovi se též podařilo najít dokumenty potvrzující, že pracovala jako civilní osoba v SSSR v různých továrnách na Uralu. V té první pracovala na místě bydliště její maminky. Historik podotýká, že vězni gulagu nikdy nebyli posíláni do místa svého bydliště.
Sosnarová v rozhovoru pro DVTV přiznala, že 19 let nebyla v gulagu, ale tři roky jsme byly v pracovním lágru. „Lágr jako lágr,“ uvedla. Tvrdí, že o tom nemohla mluvit, protože pracovní tábor na výrobu radiátorů ve skutečnosti byl pracovním táborem na výrobu vojenského tanků.
Údajná vězeňkyně tvrdí, že žádné dokumenty o její přítomnosti ve vězení nedostala, údajně z toho důvodu, že SSSR tyto informace tajil. Ty dokumenty o jejím civilním povoláním, které získal Hradilek, považuje za zfalšované.
„Beztak to nic nemění na tom, že paní Sosnarová v gulagu zkrátka nebyla. Bez ohledu na to, zda se tanky v továrně, kde pracovala, skutečně vyráběly,“ komentoval pro server Lidovky.cz její tvrzení Hradilek.
Podle historika je též podezřelé, že se svým příběhem přišla až v roce 2002, kdy zákonodárci schválili odškodnění pro oběti gulagů za každý měsíc věznění. Sosnarová mohla mít nárok až na tři miliony korun, avšak Česká správa sociálního zabezpečení ji odmítla peníze vyplatit z důvodu jejích chybějících dokumentů dokazujících, že byla v gulagu na Sibiři. Za Sosnarovou se tenkrát postavili známé osobnosti i média, která ji vnímala za oběť byrokratického systému.
Podle Hradilka však úřad postupoval zcela správně. „Stovky nebo tisíce lidí jsou ohlupováni na těchto besedách,“ vyjádřil se na adresu Sosnarové. Podle něj je na tvůrcích besed, zda se nechají obelhávat dál.
Dle serveru iDNES.cz by někteří, kteří tyto besedy zorganizovali, by ji nepozvali, pokud by měli informace představené Hradilkem. „V případě tak výrazných pochyb o jejím příběhu bych ji znovu nepozval,“ uvedl například starosta brněnské Bystrce Tomáš Kratochvíl (ČSSD).
Naopak zastupitel za KDU-ČSL v Jihomoravském kraji, Jan Grolich má za to, že hlavní je poselství příběhu Sosnarové. „Přes články pana Hradilka nemám důvod význam a poslání jejího životního příběhu znevažovat,“ uvedl. Na jeho podnět získala Sosnarová Cenu hejtmana Jihomoravského kraje. Mluvčí hejtmanství Jiří Klement uvedl, že krajský úřad neplánuje její odebrání.
Související

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

Ruský historik Dmitrijev odsouzen, na svobodu má vyjít na podzim
Gulag , sibiř , Sovětský svaz , Věra Sosnarová
Aktuálně se děje
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
včera

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
včera
Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák