Adopce na dálku není fér, varuje ředitelka UNICEF

Praha - V Česku existuje řada dobročinných organizací, které podporují různé charitativní projekty, ale Češi jsou k nim hodně nedůvěřiví. Mnoho se jich však zapojuje například do adopce na dálku - ale podle ředitelky české pobočky UNICEF Pavly Gombové (36) to není dobrý způsob, jak pomoci.

Gomba žila dlouhou dobu v Zimbabwe, proto ví, jak pomoc v rozvojových zemích skutečně vypadá. Zároveň má díky nedávnému průzkumu přehled, jak jsou na tom Češi ve srovnání s ostatními národy s ochotou pomáhat."Ze třiceti zahrnutých zemí měli Češi nejmenší důvěru k dobročinným organizacím, o desítky procent menší než jinde. Na druhé straně, když se v další otázce zjišťovalo, zda by přispěli, pak stejně vysoké procento jako jinde řeklo, že ano," řekla v rozhovoru pro Lidové noviny.Podle ní je to tím, že v Česku existuje mnoho dobročinných organizací a lidé nevědí, které z nich přispět. Zároveň často pochybují, jestli se jejich peníze skutečně dostanou k potřebným. Proto se u nás dlouhodobým projektům podle Gomby příliš nedaří. Zato při náhlých přírodních katastrofách patří Češi k nejštědřejším dárcům.Pokud se neštěstí odehraje někde v zahraničí a organizace se tam sjedou pomáhat, nevadí prý, že je jich mnoho. "Důležité je pak na místě pomoc koordinovat, aby se některé věci zbytečně nedublovaly. Některé organizace také nemají s daným teritoriem příliš zkušeností, což se může neblaze projevit. Třeba na Srí Lance po tsunami bylo hodně organizací, které měly dost peněz, a pak se třeba stavěly školy na nevykoupených pozemcích daleko od vesnic," vysvětlila pro LN.Adopce na dálku není správnáPoměrně populární je u nás projekt adopce na dálku, kdy si "adoptujete" dítě z chudých zemí a zajistíte mu vzdělání. UNICEF však tuto pomoc nepodporuje. A podle Gomby to není férový způsob pomoci."Nepovažujeme za správné vybrat jedno dvě děti z komunity a těm zajistit školní vzdělání. Snažíme se pomoci celé komunitě," řekla a dodala, že za svého života v Zimbabwe zjistila, že nejbohatší jsou tam právě ti, kteří šijí školní uniformy - na něž adoptivní rodiče přispívají největší částkou."Adopce na dálku je dobrá zejména pro dárce, kteří mají dobrý pocit, že přispívají někomu konkrétnímu na konkrétní věc. Z hlediska příjemců to správné není. Víme, že děti, které jsou hezčí a vypadají na fotce chytřeji, mají větší šanci než ty s rozpláclým nosem, které chytře nevypadají. Není správné, aby do školy chodily jen hezké děti. Měly by tam být i ty škaredé," prohlásila Pavla Gomba v rozhovoru pro Lidové noviny.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

adopce UNICEF

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy