Adopce na dálku není fér, varuje ředitelka UNICEF

Praha - V Česku existuje řada dobročinných organizací, které podporují různé charitativní projekty, ale Češi jsou k nim hodně nedůvěřiví. Mnoho se jich však zapojuje například do adopce na dálku - ale podle ředitelky české pobočky UNICEF Pavly Gombové (36) to není dobrý způsob, jak pomoci.

Gomba žila dlouhou dobu v Zimbabwe, proto ví, jak pomoc v rozvojových zemích skutečně vypadá. Zároveň má díky nedávnému průzkumu přehled, jak jsou na tom Češi ve srovnání s ostatními národy s ochotou pomáhat."Ze třiceti zahrnutých zemí měli Češi nejmenší důvěru k dobročinným organizacím, o desítky procent menší než jinde. Na druhé straně, když se v další otázce zjišťovalo, zda by přispěli, pak stejně vysoké procento jako jinde řeklo, že ano," řekla v rozhovoru pro Lidové noviny.Podle ní je to tím, že v Česku existuje mnoho dobročinných organizací a lidé nevědí, které z nich přispět. Zároveň často pochybují, jestli se jejich peníze skutečně dostanou k potřebným. Proto se u nás dlouhodobým projektům podle Gomby příliš nedaří. Zato při náhlých přírodních katastrofách patří Češi k nejštědřejším dárcům.Pokud se neštěstí odehraje někde v zahraničí a organizace se tam sjedou pomáhat, nevadí prý, že je jich mnoho. "Důležité je pak na místě pomoc koordinovat, aby se některé věci zbytečně nedublovaly. Některé organizace také nemají s daným teritoriem příliš zkušeností, což se může neblaze projevit. Třeba na Srí Lance po tsunami bylo hodně organizací, které měly dost peněz, a pak se třeba stavěly školy na nevykoupených pozemcích daleko od vesnic," vysvětlila pro LN.Adopce na dálku není správnáPoměrně populární je u nás projekt adopce na dálku, kdy si "adoptujete" dítě z chudých zemí a zajistíte mu vzdělání. UNICEF však tuto pomoc nepodporuje. A podle Gomby to není férový způsob pomoci."Nepovažujeme za správné vybrat jedno dvě děti z komunity a těm zajistit školní vzdělání. Snažíme se pomoci celé komunitě," řekla a dodala, že za svého života v Zimbabwe zjistila, že nejbohatší jsou tam právě ti, kteří šijí školní uniformy - na něž adoptivní rodiče přispívají největší částkou."Adopce na dálku je dobrá zejména pro dárce, kteří mají dobrý pocit, že přispívají někomu konkrétnímu na konkrétní věc. Z hlediska příjemců to správné není. Víme, že děti, které jsou hezčí a vypadají na fotce chytřeji, mají větší šanci než ty s rozpláclým nosem, které chytře nevypadají. Není správné, aby do školy chodily jen hezké děti. Měly by tam být i ty škaredé," prohlásila Pavla Gomba v rozhovoru pro Lidové noviny.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

adopce UNICEF

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy