Exekutoři u Moravce! "Pakují se" na lidech?

Praha - O exekucích, které se vznášejí nad hlavami občanů, kteří o nich často nemívají ani tušení, promluví v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). S ním bude diskutovat místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová o protikorupčních opatřeních vlády.

Na telemostu se do debaty zapojí také ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Kromě práce exekutorů, která i v minulém týdnu zajímala českou veřejnost kvůli blokačnímu aktu na pražské památky, by měla řeč přijít i na doplnění Ústavního soudu. Senát totiž bude na schůzi, která začne 8. února, rozhodovat i o prezidentské nominaci soudce Městského soudu v Praze Jana Sváčka na ústavního soudce. Proti jeho jmenování se vyslovil senátní výbor pro lidská práva. Přesto by mohl v případě úspěchu nahradit místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, které skončí mandát v březnu. V létě pak skončí u Ústavního soudu také soudce František Duchoň. Dalším tématem do diskuze by měla být i přímá volba prezidenta, o které taktéž rozhodne Senát na únorové schůzi. S návrhem, aby občané mohli volit hlavu státu přímo, souhlasili už poslanci, jelikož ale jde o ústavní zákon, musí s ním souhlasit také nejméně tři pětiny senátorů. Někteří z nich i přes sliby vůdců politických klubů již řekli, že návrh nepodpoří. V druhé části pořadu bude Jiří Nantl, ředitel odboru vysokých škol z ministerstva školství, obhajovat reformu vysokého školství, kterou připravil ministr Josef Dobeš (VV). Proti věcnému záměru vysokoškolského zákona bude hovořit Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů.

Kvůli nesouhlasu s plánovanou reformou vysokých škol proběhlo v minulých týdnech několik akcí. Například do posluchárny Právnické fakulty Karlovy univerzity přišlo více než 600 akademiků a studentů. Ti pak přijali rezoluci, ve které odmítají plánovanou reformu. V rezoluci vybízejí studenty a akademiky ostatních univerzit, aby se k protestům proti zákonu přidali. Reforma podle akademiků ohrožuje autonomii vysokých škol, omezí samosprávný charakter akademické obce i vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Ty budou navíc podléhat správním radám.

S plánovanou reformou nesouhlasí ani Rada vysokých škol.

Související

Ilustrační foto Komentář

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 
Ilustrační foto

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud

Banky mají nadále povinnost vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zamítl návrh na zrušení příslušné části občanského soudního řádu, podle soudu dotyčná povinnost bank není protiústavní. Návrh loni podala skupina 17 senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS). Skupina se domnívá, že povinnost je v rozporu s ústavním pořádkem.

Více souvisejících

Exekuce ovm

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy