Od vzniku samostatného Československa uplyne 94 let

Praha - Češi si připomínají 94. výročí vzniku samostatného československého státu. Delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem zahájila 28. října 1918 v Ženevě jednání s Edvardem Benešem, představitelem protirakouského zahraničního odboje, o vytvoření samostatného Československa.

Ve stejný den se v Praze rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem, které obsahovaly i uznání autonomie národů habsburské monarchie. To si lidé vyložili jako uznání nezávislosti a zpráva odstartovala živelné demonstrace, při nichž lidé ničili symboly Rakouska-Uherska. Navečer téhož dne vydal Národní výbor první zákon, a to o 'zřízení samostatného státu československého'. Tentýž den byli do Národního výboru přibráni čtyři slovenští zástupci.

Následující den, tedy 29. října, jednal Národní výbor s rakousko-uherským místodržitelem Juliem Coudenhovem o převzetí moci. Výsledkem byl kompromis, když se Národní výbor přihlásil k prozatímnímu zřízení veřejné správy.

Rozhodujícím dnem se stal 30. říjen 1918. Rakouské vojenské velitelství kapitulovalo před Národním výborem. Na Slovensku byla přijata Martinská deklarace, na základě které se Slovensko připojilo k českým zemím.

V Ženevě vyvrcholila jednání představitelů Národního výboru. Němečtí poslanci ze severovýchodu Čech, severu Moravy a Slezska vyhlásili zřízení provincie Sudetsko (Sudetenland) a její připojení k německému Rakousku.

Po vyhlášení samostatnosti Československa se konaly po celé zemi slavnosti a bohoslužby. Při oslavách se ovšem ničily státní symboly Rakouska-Uherska a věci, které habsburskou monarchii připomínaly. Tak se zničil v Praze na Staroměstském náměstí Mariánský sloup.

Teprve v polovině listopadu 1918 vyhlásil Národní výbor prozatímní ústavu, která přenášela moc parlamentu - Národnímu shromáždění. První schůze se konala 14. listopadu, na ní poslanci prohlásili československý stát republikou a zvolili prvním prezidentem Tomáše Garrigua Masaryka. Parlament ustavil první vládu v čele s Karlem Kramářem.

Národní shromáždění dále vydalo zákon o zrušení šlechtických titulů a řádů a zákon o osmihodinové pracovní době.

Masaryk se vrátil do Prahy 21. prosince 1918. Ústavu nového státu schválilo Národní shromáždění až o dva roky později. Ústava formálně prohlásila Československo za demokratickou republiku, v jejímž čele stojí prezident. Zákonodárnou moc vykonávalo Národní shromáždění, skládající se z Poslanecké sněmovny a ze Senátu.

Související

Evropská Unie

15 let od vstupu ČR do EU: Co jsme díky členství získali?

V polovině týdne si naše republika připomněla významné výročí, a to 15 let od vstupu do Evropské unie. Vstup do evropského bloku nejen pro nás, ale i pro ostatní země střední a východní Evropy, které s námi do unie tehdy přistoupily, představoval obrovskou výzvu i příležitost; výzvu stát se součástí významného evropského projektu a příležitost konečně dokončit proces demokratické tranzice.

Více souvisejících

výročí Československo

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy