Tomáš Garrigue Masaryk: Náš "tatíček" a "prezident Osvoboditel"

Lidé v Česku i politici si dnes připomenou 169. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Vrcholní představitelé Parlamentu a zástupci vlády položí dopoledne věnec k Masarykovu hrobu na hřbitově v Lánech na Kladensku, vzpomínkové akce se uskuteční v Praze i mimo hlavní město. Hodinu po poledni od sochy TGM před Pražským hradem startuje Masarykův štafetový běh do Lán.

Pietního aktu na lánském hřbitově se zúčastní předsedové Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Přítomni budou zástupci vlády a Konfederace politických vězňů. Kubera společně s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou (za TOP 09 a STAN) ještě před polednem také položí květiny k Masarykově soše na pražském Hradčanském náměstí.

Akce připomínající Masarykovo narození jsou na odpoledne naplánované třeba v Prostějově a Hodoníně. Tamní vzpomínkové shromáždění u prezidentova pomníku bude předcházet slavnostnímu udělování výročních cen města.

Zakladatel československého státu, "tatíček" a "prezident Osvoboditel" TGM se narodil 7. března 1850 v Čejkovicích u Hodonína. Stal se profesorem filozofie na univerzitě v Praze a postupně se začal angažovat ve veřejném životě. Od roku 1891 byl za mladočechy poslancem říšské rady a českého zemského sněmu, po vypuknutí první světové války odešel do emigrace a zařadil se mezi hlavní představitele zahraničního odboje usilujícího o vytvoření samostatného československého státu.

Prezidentem Československé republiky byl Masaryk zvolen v nepřítomnosti v listopadu 1918, abdikoval ze zdravotních důvodů v prosinci 1935. Zemřel 14. září 1937 v Lánech.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Více souvisejících

Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) Československo výročí

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy