Jurečka promluvil o Rittigových známých. Podívejte se

Praha - Ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka před několika týdny odvolal ředitele Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka. Několik dní před touto událostí rezignoval na funkci vedoucího kanceláře ministra zemědělství bývalý ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul, kterého zadržela policie v loňském roce v souvislosti s kauzou Nagyová, dodnes však nebyl z ničeho obviněn. Jurečka však má podle svých slov s některými věcmi ve spojitosti s oběma muži problém.

Marian Jurečka se v Interview Daniely Drtinové vyjářil na adresu obou mužů a prozradil, že nikoho nesoudí, neboť dbá na presumpci neviny. Lubomír Poul se prý sám rozhodl odstoupit z funkce v kanceláři ministra, neboť bude lepší počkat, jak se celá kauza bude vyvíjet.

Ředitel pozemkového úřadu Petr Šťovíček také nebyl obviněn, podle Jurečky je ale jeho případ poněkud odlišný, neboť se nachází na samém vrcholu státní správy. "V okamžiku, kdy tito státní úředníci běžně přijímají pozvání na oslavu narozenin takových lidí, jako je Ivo Rittig, tak s tím já mám velký problém," tvrdí ministr a dodává, že ačkoliv Šťovíček tvrdí něco jiného, Jurečkovi sdělil: "Pozvání od lidí jako je pan Rittig se neodmítá."

Ministr v rozhovoru odmítl prozradit, kdo mu Lubomíra Poula doporučil jako vedoucího kanceláře. Poul měl údajně Janě Nagyové předávat informace, které pocházely právě od Iva Rittiga. Jurečka však byl nucen připustit, že s vyhrocením celé situace by vedoucího své kanceláře stejně musel propustit.

Nové pracovníky zatím nechceme

Marian Jurečka také zmínil církevní restituce, zejména v souvislosti s delšími lhůtami pro jejich vyřízení. Domnívá se, že jeho strana nebude v této věci zastávat jednotné stanovisko: "Žádný orgán KDU-ČSL o tom nejednal," tvrdí.

Podle něj je celý proces jasně stanovený a chybí jen metodické postupy určení kompetencí: "Neviděl bych to jako obstrukce ze strany státu, pozemkového úřadu a Lesů České republiky. Je to prostě složitý proces, který probíhá poprvé." 

Přesto ministr Jurečka připustil, že pokud by na úkoly spojené s restitucemi Státní pozemkový úřad nestačil, je nabírání nových úředníků jednou z možností, ale až tou úplně poslední. Nejprve by posílil expozitury pracovníky ústředí a pokud by ani to nepřineslo kýžené výsledky, další možností je nárust odměn za dočasné větší množství práce. Nové úředníky by podle svých slov přijímal nerad, jelikož by je musel za rok opět propustit.

Potravinová soběstačnost do roku 2020

Jurečka v rozhovoru také zpochybnil slova Jiřího Dienstbiera, který prohlásil, že vláda údajně hodlá převést potraviny do skupiny s nižží,  5% sazbou DPH. "Podle koaliční smlouvy některé potraviny skutečně chceme do snížené sazby dát, o 5% ale nikde nikdo nehovořil," tvrdí ministr zemědělství.

Podle jeho plánu by však do roku 2020 měl státu zajistit potravinovou až z 90%. Tím by podle něj mohlo dojít ke zvýšení zaměstnanosti v zemědělském a potravinovém průmyslu.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) Jiří Dienstbier ml. Lubomír Poul

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy