Osvětim také začala zabitím těžce malformovaného, říká vědec

Praha - Od zabíjení těžce postižených novorozeňat je jen krůček ke zrůdnostem, jaké se objevovaly během nacistické totality. Říká to evoluční biolog a kněz Marek Orko, který se v rozhovoru pro Lidové noviny vyjadřoval k výrokům svého kolegy.

Akademik Miroslav Mitlöhner před několika dny pobouřil společnost svým odborným článkem. V něm navrhl, aby těžce postižené děti, tzv. malformované jedince, mohl lékař zabít i bez souhlasu rodičů. Dovolovat by mu to měl zákon. Za svým názorem si Mitlöhner stojí, přestože ho to stálo místo na hradecké univerzitě i členství ve vědecké radě.

Argumentuje, že ukončení života takto těžce postiženého člověka je v zájmu společenství. Upozorněme, že podobně argumentují i ideologie, volající po vytvoření tzv. nadčlověka.

Evoluční biolog a zároveň katolický kněz Marek Orko svému kolegovi oponuje. "Celý Auschwitz také začal zabitím jednoho těžce malformovaného jedince," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Orko v rozhovoru upozorňuje, že i jeden ze symbolů zrůdných experimentů a zabíjení, doktor Mengele, byl oceňovaný lékař. "Prováděli to lidé jako my. Josef Mengele byl dokonce dvojnásobný doktor, medicíny a filozofie. Kdyby nebyla válka, tak portréty doktorů, kteří prováděli své experimenty, pravděpodobně zdobí auly našich fakult. V Auschwitzu člověk ztratí víru. Ne víru v Boha, ale víru v člověka. Tam se člověk nakloní do propasti lidství. Uvědomí si, jak chybělo malinko a byli bychom mezi oběťmi, ale daleko větší hrůza na vás padne z toho, jak chybělo malinko a byli bychom mezi vykonavateli," řekl Orko.

Související

Více souvisejících

Osvětim

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy