Jídlo nemusí končit v koši. Projekt našel pro restaurace nové zákazníky

Dej jídlu druhou šanci a zachraň ho před tím, aby skončilo v odpadkovém koši. Projekt Nesnězeno umožnil restauracím, aby se jejich pokrmy, které se neprodají dostali dále a neskončily v odpadu. Lidé si toto jídlo mohou zakoupit přes mobilní aplikace Nesnězeno za výhodnou cenu. Za projektem stojí Michaela Gregorová a Jakub Henni.

Podniky, které jsou součástí projektu, přidají do aplikace nabídku na zlevněné jídlo i s původní cenou. Podají také informace, zda si lidé mohou jídlo sníst přímo v restauraci, nebo si ho musí odnést pryč. Jídlem neplýtvá už více než 308 podniků po celé České republice. Lidé zachránili už přes 27 215 porcí jídla.

Pro lidi to funguje tak, že si musí stáhnout aplikaci Nesnězeno a ta jim ukáže podniky v jejich okolí, které nestihli jídlo v daný den prodat. Zbylé porce denního menu i dalších pokrmů nabízí se slevou minimálně 30 %. Jídlo je potřebné si zamluvit přímo v aplikaci a ještě v ten den vyzvednout. Jedná se pouze o kvalitní jídla z daného dne nebo pochoutky, kterým se blíží datum expirace, uvedl server nesnězeno.cz. Lidé si mohou odnést dobré jídlo za výhodnou cenu a šetřit nejen peníze, ale i životní prostředí.

Projekt Michaely Gregorové a Jakuba Henniho odstartoval na Facebooku. „Začali jsme facebookovou stránkou Nesnězeno, kde brněnské podniky nabízely jednotlivé porce neprodaných jídel. Fanoušci je rezervovali v komentářích a vyzvedli. Tak jsme jednoduše ověřili koncept projektu a za půl roku zachránili 6 tisíc porcí,“ informovali na facebookové stránce Nesnězeno.

Nesnězené jídlo odebírá přes 63 tisíc uživatelů aplikace. „Jakmile se ozývali podniky a fanoušci z Prahy a dalších měst, bylo jasné, že se z Facebooku musíme posunout dál. Abychom mohli zachraňovat po celém Česku, napsali na Facebook.

Aplikace se dočkala i nové verze. „Nyní pracujeme na posílení současných a spuštění všech dalších měst a podniků, které mají chuť společně s námi plýtvání jídlem eliminovat. Zlepšujeme technickou stránku aplikace, zapojujeme nové členy týmu, účastníme se prezentací a soutěží, které nám pomáhají růst,“ napsali na Facebook.

Novým prvkem je například jednotný košík pro všechny objednávky. „Náš záchranář si nyní může vybrat hned několik porcí z různých podniků a nemusí platit každou zvlášť, ale pohodlně společně. O zbytek se postaráme my,“ vysvětluje pro czechcrunch.cz Michaela Gregorová.

Projekt Nesnězeno si své fungování vyzkoušel v Brně a nyní probíhá pokrývání Prahy. Chystá se rozšířit i do Plzně. Projekt se dostal i na Slovensko a do budoucna by tvůrci chtěli, aby se Nesnězeno dostalo i na další zahraniční trhy.

Související

Evropská Unie

Evropský parlament se dohodl na revizi směrnice o snídani

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohoda ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Více souvisejících

potraviny jídlo mobilní aplikace Brno peníze životní prostředí Česká republika Praha Plzeň Slovensko Nesnězeno Michaela Gregorová Jakub Henni Restaurace

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy