Zpátky v čase. O čem tisklo Rudé právo 17. listopadu 1989?

Desítky let byl deník Rudé právo hlásnou troubou Komunistické strany Československa. Platilo to i osudného dne 17. listopadu 1989. Jakými tématy tehdy redaktoři zaplnili stránky novin?

„Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne.“ Tak znělo jedno z hesel sametové revoluce, kterou vyvolaly události 17. listopadu 1989. O čem toho pátečního dne před 30 lety tehdejší nejrozšířenější deník psal?

Takzvaný „otvírák“ obstaral článek s příznačným titulkem Rok dobré práce vlády, které už přitom moc času na práci nezbývalo. Kabinet Ladislava Adamce prošel pod tlakem lidí v ulicích už 3. prosince personálními změnami. O sedm dní později pak skončil úplně. „Jednoznačně lze konstatovat, že federální vláda odvedla dobrý kus práce,“ stálo v závěru textu.

Na úvodní stránce rovněž redakce připomněla výročí nacistických represálií vůči studentům. 17. listopadu 1939 byly v protektorátu uzavřeny všechny vysoké školy, řadu studentů odvlékli okupanti do koncentračních táborů. Právě k výročí uzavření škol a uctění památky Jana Opletala se konalo studentské shromáždění, které vyvrcholilo masakrem na Národní třídě.

Rudé právo ze 17. listopadu 1989 také reflektovalo, že v okolních státech už docházelo k velkým společenským změnám. V zahraniční rubrice informuje o vystoupení předáka polské Solidarity v americkém Kongresu. Této pocty se později dostalo i prezidentovi Václavu Havlovi. Není překvapením, že deník se na projev politika ze sousední země díval kriticky.

„I přes zdůraznění, že vždy dává přednost faktům, Walesa v Kapitolu zapomněl nejméně na dvě věci. Ani slovem se nezmínil o podílu polské Solidarity a také vlády Spojených států na nynější ‚ekonomické katastrofě‛ PLR,“ píše se v článku s všeříkajícím titulkem Co Walesa neřekl.

Sportovní rubrice pak dominuje zpráva o úspěchu československých fotbalistů, kteří v předvečer revoluce vybojovali (na dlouho poslední) postup na světový šampionát. Stvrdili jej bezbrankovou remízou v portugalském Lisabonu. Na mistrovství v následujícím roce v Itálii už Ivan Hašek, Roman Skuhravý a spol. reprezentovali svobodné Československo.

Související

Více souvisejících

17. listopad 1989 Noviny / tisk 17. listopad sametová revoluce Media

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy