Zpátky v čase. O čem tisklo Rudé právo 17. listopadu 1989?

Desítky let byl deník Rudé právo hlásnou troubou Komunistické strany Československa. Platilo to i osudného dne 17. listopadu 1989. Jakými tématy tehdy redaktoři zaplnili stránky novin?

„Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne.“ Tak znělo jedno z hesel sametové revoluce, kterou vyvolaly události 17. listopadu 1989. O čem toho pátečního dne před 30 lety tehdejší nejrozšířenější deník psal?

Takzvaný „otvírák“ obstaral článek s příznačným titulkem Rok dobré práce vlády, které už přitom moc času na práci nezbývalo. Kabinet Ladislava Adamce prošel pod tlakem lidí v ulicích už 3. prosince personálními změnami. O sedm dní později pak skončil úplně. „Jednoznačně lze konstatovat, že federální vláda odvedla dobrý kus práce,“ stálo v závěru textu.

Na úvodní stránce rovněž redakce připomněla výročí nacistických represálií vůči studentům. 17. listopadu 1939 byly v protektorátu uzavřeny všechny vysoké školy, řadu studentů odvlékli okupanti do koncentračních táborů. Právě k výročí uzavření škol a uctění památky Jana Opletala se konalo studentské shromáždění, které vyvrcholilo masakrem na Národní třídě.

Rudé právo ze 17. listopadu 1989 také reflektovalo, že v okolních státech už docházelo k velkým společenským změnám. V zahraniční rubrice informuje o vystoupení předáka polské Solidarity v americkém Kongresu. Této pocty se později dostalo i prezidentovi Václavu Havlovi. Není překvapením, že deník se na projev politika ze sousední země díval kriticky.

„I přes zdůraznění, že vždy dává přednost faktům, Walesa v Kapitolu zapomněl nejméně na dvě věci. Ani slovem se nezmínil o podílu polské Solidarity a také vlády Spojených států na nynější ‚ekonomické katastrofě‛ PLR,“ píše se v článku s všeříkajícím titulkem Co Walesa neřekl.

Sportovní rubrice pak dominuje zpráva o úspěchu československých fotbalistů, kteří v předvečer revoluce vybojovali (na dlouho poslední) postup na světový šampionát. Stvrdili jej bezbrankovou remízou v portugalském Lisabonu. Na mistrovství v následujícím roce v Itálii už Ivan Hašek, Roman Skuhravý a spol. reprezentovali svobodné Československo.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 Noviny / tisk 17. listopad sametová revoluce Media

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile

Zákazníci společnosti O2 se v některých částech republiky potýkali s výpadkem služeb. Podobné problémy hlásili i zákazníci konkurenčního operátora T-Mobile.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy