Spotřeba antibiotik v období virových infekcí roste, zbytečně

Spotřeba antibiotik v ČR se každoročně zvyšuje v období chřipkové epidemie a dalších virových infekcí, přestože na tato onemocnění antibiotika nezabírají. Někteří lékaři je podle odborníků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) předepisují zbytečně, což vede ke vzniku bakterií, které jsou vůči antibiotikům odolné. 

Podle odhadů kvůli těmto bakteriím v ČR ročně zemře zhruba pět stovek lidí, v celé EU asi 35.000. Spotřebu široce zaměřených antibiotik ovlivnil i aktuální nedostatek základních penicilinů. Odborníci o tom dnes informovali na semináři zdravotnického výboru ve Sněmovně.

Antibiotika se používají pro pacienty v nemocnicích i pro léčené doma. Praktičtí lékaři, lékaři na nemocničních pohotovostech, urologové nebo lékaři na ORL je předepisují zejména na bakterie způsobující angíny, záněty dutin, močového ústrojí nebo zápaly plic.

"Základní antibiotika jsou velmi dobře citlivá, narůstá resistence k alternativním," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika SZÚ Helena Žemličková. Léky působící proti více typům bakterií by se podle ní měly používat jen ve zvláštních situacích, jako jsou například alergie na penicilin. Data ale ukazují, že jejich podíl na předepsaných antibiotikách roste.

Spotřeba antibiotik vykazuje podle Žemličkové také na každoroční výkyvy v měsících, kdy se pravidelně objevuje epidemie respiračních infekcí. Tyto nemoci ale způsobují viry, u kterých antibiotika neúčinkují. "Nemáme přesná data, pro které infekce lékaři ta antibiotika předepisují. Můžeme jenom spekulovat," dodala.

Odborníci by proto uvítali, aby bylo možné získávat o předepisování těchto léků více informací. "Bylo by úplně skvělé, kdyby šlo propojit indikaci antibiotik s konkrétní diagnózou," řekla Žemličková. U angíny, kde se antibiotika předepisují často, jsou podle ní antibiotika nutná jen ve 20 až 30 procentech případů.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera až 10 procent antibiotik v EU předepisují zubaři. Komora proto podle něj chystá nové doporučené postupy, které tomu budou bránit. Zakročit by podle něj měly i zdravotní pojišťovny. "Velmi by pomohlo, aby se plátci chovali restriktivně," uvedl. Stává se podle něj, že díky snadné možnosti předepsat léky přes e-recept, si pacienti antibiotika seženou od jiného lékaře i v případě, že jim je jejich ošetřující lékař nedoporučí.

SZÚ podle ředitelky Barbory Mackové připravuje aktualizaci akčního plánu, který má vézt k uvážlivějšímu užívání antibiotik, aby se bránilo vzniku odolných bakterií. Do letních prázdnin by ho měla projednat vláda. Zahrnuje i používání antibiotik ve veterinární medicíně, především při produkci potravin živočišného původu.

Podle Lucie Pokludové z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv je v Česku regulace přísnější než v některých zemích, ze kterých se do ČR potraviny dovážejí, například v Polsku nebo Španělsku. Od roku 2008 se spotřeba antibiotik v této oblasti snížila o více než dvě třetiny, od roku 2018 o 13 procent.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka chce EU výrobce finančně motivovat, aby pracovali na vývoji nových antibiotik. V souvislosti s jejich aktuálním nedostatkem se hovoří i o podpoře přesunu výroby těchto léčiv zpět na území EU. Výpadky dodávek zejména základních penicilinů lékárny zaznamenávají od podzimu loňského roku, vláda rozhodla opakovaně i o povolení jejich dovozu ze zahraničí. Do budoucna by měla podobné situaci předejít nová legislativa, která má dát výrobcům povinnost držet v ČR zásobu na dva měsíce.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci léky antibiotika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy