Spotřeba antibiotik letos podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) meziročně vzrostla o 300.000 balení, tedy o 47 procent v oblasti tabletových antibiotik. U sirupů se zájem zvýšil o 136 procent, celkově v celé skupině antibiotik tedy o 54 procent. Zvýšená spotřeba ovlivnila i jejich dostupnost v posledních týdnech, nyní ale už klesá.
Situace na trhu s léky by se podle ministrova náměstka Jakuba Dvořáčka měla stabilizovat na konci února. Antibiotika v tabletách už jsou podle něj dostupná, dál chybí suspenze. Řekli to na dnešní tiskové konferenci. Dlouhodobě chce ministerstvo problémy s dodávkami léčiv řešit změnou zákona, platit by mohla začít už letos.
"Dílem se nám podařilo část dodávek urychlit, dílem se podařilo dostat do ČR léky, které by tu vůbec nebyly. Podílí se na tom i klesající poptávka," řekl Válek. Urychlené byly dodávky statisíců balení, v příštím týdnu by podle něj mohly být dříve dodané i dětské penicilinové sirupy, které pokryjí spotřebu na deset týdnů. Situace podle něj dál nebude jednoduchá, ve všech kategoriích léků ale budou vždy některé dostupné.
V prvním čtvrtletí loňského roku bylo podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) do ČR dodáno 2,3 milionu balení antibiotik více než 70 typů za více než 367 milionů korun. Největší dodávka byla širokospektrálního antibiotika amoxicilin, kterého bylo dodáno přes 408.000 balení.
Válek odmítl kritiku sněmovní opozice, že nese za nedostatek léků osobní odpovědnost. Důvodů, proč léky chybí i v dalších zemích, je podle něj několik a nejsou ovlivnitelné na národní úrovni. Mezi nimi jmenoval omezení výroby v Číně, kvůli němuž chybí hlavně obaly na léky. Podobně situaci ovlivnila válka na Ukrajině, kde se značná část léků také vyráběla.
Výroba léků se plánuje zhruba rok dopředu a podle spotřeby z posledních let. Produkce léků pro začátek letošního roku tak byla podle Válka naplánována na začátku roku 2022. Spotřeba je ale proti roku 2021, kdy byla nemocnost nízká díky protiepidemickým opatřením, výrazně vyšší. "Skončil covid a nastoupila vlna chřipky, v relativně velmi krátké době velký počet nemocných," dodal ministr. Výrobci nemohli hned reagovat a při prvních výpadcích se spotřeba ještě zvýšila, protože lidé se začali zásobovat.
Ministr také odmítl spojování současného nedostatku léčiv s jejích dodávkami na Ukrajinu. "My jsme léky posílali loni na přelomu jara a léta," uvedl. Šlo podle něj o léky používané hlavně v akutní medicíně a při léčbě zranění. "To jsou úplně jiné léky, než které se používají teď na nachlazení nebo angíny," dodal.
Novela zákona uloží výrobcům povinnost držet měsíční až dvouměsíční zásobu všech léků. Zároveň bude na ministerstvu pracovat stálá skupina, která se bude snažit i z mezinárodních dat dostupnost léků předvídat. U potenciálně nedostupných pak může od lékáren a distributorů žádat data o spotřebě v posledních týdnech a předcházejícím roce. "Na požádání lékárny bude muset distributor lék, který má skladem, do lékárny do 48 hodin dodat," doplnil Dvořáček. U těchto léků by pak lékárny mohly objednat jen obvykle využité množství a nemohly by si dělat zásoby.
Válek by chtěl, aby novela šla do Sněmovny v prvním pololetí letošního roku a platila od července, nejpozději pak od začátku příštího roku. Do konce února ji ministerstvo předloží do připomínkového řízení.
Související

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Čína opět vyrazila světu dech. Neznámá společnost vyrobila lék, který porazil nejprodávanější přípravek na světě
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák