Ústavnímu soudu věří většina Čechů, ukázal průzkum. Žalobci dopadli hůře

Většina Čechů má důvěru v Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) či ombudsmana. Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ), Bezpečnostní informační službě (BIS) a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pak věří méně než polovina lidí.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Průzkum se konal na přelomu června a července, tedy ještě předtím, než prezident Miloš Zeman obvinil BIS, že odposlouchává spolupracovníky hlavy státu.

Rozdíly v míře důvěry ve vybrané instituce není velký. U všech těchto institucí také převažuje podíl lidí, kteří jim věří, nad těmi, kteří úřadům vyjadřují nedůvěru. Nejvyšší podíl důvěry má v průzkumech CVVM dlouhodobě Ústavní soud, kterému aktuálně vyjádřilo důvěru 57 procent lidí. Naopak nejméně dotázaných - 42 procent - důvěřuje NÚKIB. Tento úřad, který se zabývá ochranou Česka před kybernetickými útoky, je ze zmíněných institucí nejmladší. Vznikl až v roce 2017.

K nejdůvěryhodnějším institucím se kromě Ústavního soudu řadí ještě NKÚ s 54 procenty a veřejný ochránce práv s 53 procenty. Méně než polovina dotázaných důvěřuje kromě NÚKIB také NSZ s 48 procenty a BIS s 46 procenty. Podíl nedůvěry se u úřadů zařazených do průzkumu pohyboval zhruba od jedné čtvrtiny po jednu třetinu dotázaných. Důvěru vyjadřují těmto úřadům častěji lidé, kteří důvěřují také prezidentovi, vládě, Parlamentu či samosprávám. Ve srovnání s předchozími průzkumy se poměr důvěry a nedůvěry u žádné ze zařazených institucí výrazněji nezměnil.

Průzkum se ale konal předtím, než prezident Zeman obvinil v neděli 22. srpna v rozhovoru pro server Blesk.cz BIS z odposlouchávání pracovníků Hradu. Zeman tvrdí, že BIS odposlouchávala lidi v jeho okolí a že premiér Andrej Babiš (ANO) hlavě státu řekl, že odposlechy nechal zastavit. Babiš to následně popřel. Pověřený ředitel BIS Michal Koudelka kvůli tomu ve čtvrtek předstoupil před sněmovní kontrolní komisi, které řekl, že za dobu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Komise se po jednání usnesla, že neexistují žádné indicie o tom, že by BIS použila odposlechy v rozporu se zákonem.

Zeman kritizuje BIS a jejího šéfa Koudelku dlouhodobě a opakovaně odmítá návrhy vlády na povýšení Koudelky do generálské hodnosti. Důvěra Čechů v BIS je ale v posledních letech několikanásobně vyšší než v minulosti. Například v roce 1999 důvěřovalo BIS podle průzkumů CVVM pouze 13 procent lidí a v roce 2004 pak 19 procent. V roce 2019 už kontrarozvědce věřila podobně jako letos skoro polovina dotázaných.

Průzkum provádělo CVVM od 26. června do 11. července. Zúčastnilo se ho 904 obyvatel České republiky starších 15 let.

Související

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

Více souvisejících

soudy Ústavní soud ČR státní zástupci

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy