Ministerstvo vnitra posoudí skartaci dokumentů na Pražském hradě

Skartací tajných dokumentů Kanceláří prezidenta republiky (KPR) loni na podzim se bude zabývat ministerstvo vnitra. Hrad se k němu odvolal proti nepravomocnému rozhodnutí Národního archivu, podle kterého byl při nakládání s dokumenty spáchán přestupek.

Informoval o tom server Seznam Zprávy, podle kterého hrozí prezidentské kanceláři pokuta 200.000 korun. Hrad opakovaně odmítl, že by porušil zákon.

Rozhodnutí o přestupku při nakládání s tajnými dokumenty vydal Národní archiv 13. září. O dva týdny později se proti němu Hrad odvolal. Rozhodnutí je proto nepravomocné a neveřejné.

"Už jsme informovali ministerstvo vnitra, tento týden bychom jim měli postoupit celý spis. Mohou nám to vrátit k dalšímu projednání a případnému doplnění, nebo sami rozhodnout," řekla Seznam Zprávám Karolína Šimůnková z oddělení kontroly výkonu spisové služby Národního archivu. Ministerstvo by podle ní mělo rozhodnout do 60i dnů.

Web Seznam Zprávy oslovil ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka, tiskový odbor i mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka s dotazem, jak Národní archiv rozhodl a s jakým argumentem se Hrad odvolal. Hrad ale na dotazy neodpověděl.

Národní archiv zahájil přestupkové řízení s KPR na konci června. Podnět mu dal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi.

Hradní kancléř Vratislav Mynář koncem loňského listopadu podle médií nařídil skartaci tajných dokumentů. Mezi písemnostmi, které byly zničeny podle předpisů, se ocitly i dvě novější zprávy. Podle pracovnic Pražského hradu se tak stalo omylem. To, že byl tajný dokument skartován, zjistila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové přišli na Pražský hrad zkontrolovat, zda někdo neoprávněně nemanipuloval se zprávou o výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, ze kterého české tajné služby podezřívají příslušníky ruské tajné služby GRU.

Nejde o jediný případ, kdy KPR čelila problémům kvůli nakládání s dokumenty. V červenci Český rozhlas-Radiožurnál uvedl, že zaměstnanec zahraničního odboru Pražského hradu dostal čtyřtisícovou pokutu od NBÚ, protože do manipulační knihy nezaznamenal dokument týkající se setkání ředitele zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čchin. Pracovník pokutu zaplatil, informoval rozhlas.

Mynář neuspěl se stížností ohledně skartované zprávy o Vrběticích

Vrchní státní zastupitelství zamítlo podání šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, který si stěžoval na postup detektivů kvůli skartované zprávě o Vrběticích na Zlínsku. Deníku N to potvrdil žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák. Pro zprávu si policisté přišli koncem ledna na Pražský hrad, úředníci jim však řekli, že dokument omylem skartovali. Prezident Miloš Zeman pak Bodláka odmítl jmenovat soudcem.

"Podání vyhověno být nemohlo, protože Kanceláři prezidenta republiky v dané věci právo žádat o přezkoumání postupu policejního orgánu nesvědčilo,“ řekl Deníku N státní zástupce Bodlák. Zároveň uvedl, že nic nezákonného v policejním postupu nenašel. Prezidentská kancelář ani kancléř na dotazy ohledně podání nereagovali, píše server.

Skartací tajných dokumentů o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích se bude zabývat ministerstvo vnitra. Hrad se k němu odvolal proti nepravomocnému rozhodnutí Národního archivu, podle kterého byl při nakládání s dokumenty spáchán přestupek. Uvedl dnes server Seznam Zprávy, podle kterého hrozí prezidentské kanceláři pokuta 200.000 korun. Hrad opakovaně odmítl, že by porušil zákon.

Kancelář prezidenta republiky (KPR) už dřív uvedla, že se s tajnou zprávou neseznámil nikdo nepovolaný a ochrana utajovaných informací nebyla ohrožena. Dokument podle ní od Bezpečnostní informační služby (BIS) dorazil v rozporu s platnou legislativou a v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka rozhodně odmítla, že by dokument byl v hrubém nepořádku. Připustila jen drobnou administrativní chybu. Prezidentské kanceláři byl dokument předán řádně, ta ho převzala bez výhrad.

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. V polovině loňského dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem Ruskem a vzájemnému vypovídání diplomatů. Rusko účast svých agentů na explozích popírá.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump ve vězení. Co by se stalo, kdyby ho soud odsoudil?

Americká tajná služba má za úkol chránit prezidenta, ať už se nachází v Oválné pracovně nebo na bojišti v zahraničí. Ale co chránit exprezidenta ve vězení? To je situace, která dosud nemá obdoby, uvádí americký deník New York Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy