Odbory ÚSTR si stěžují na odvolání historika z komise

Odboráři z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si stěžují na vedení ústavu kvůli jeho postupu vůči americkému historikovi Aviezeru Tuckerovi. Ústav jej podle odborů vyhodil z mezinárodní komise, která měla posuzovat odbornost ÚSTR.

Tucker byl podle předsedy Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslava Vodrážky ústavu nepohodlný, neboť mohl kritizovat údajnou snahu současného vedení ústavu bagatelizovat totalitu. Vedení ÚSTR se podle Vodrážky snaží prosazovat historicky revizionistické pojetí minulosti. Ústav kritiku odmítá.

Vodrážka o sporu Tuckera s ÚSTR píše v otevřeném dopise, který dnes zaslal ČTK. Tucker v dubnu uzavřel smlouvu na půlroční práci v komisi na hodnocení odborné činnosti ÚSTR. Zástupce ředitele ÚSTR Ondřej Matějka podle odborářů nutil historika, aby z komise odešel. Vědecká rada ÚSTR pak doporučila vedení ústavu komisi rozpustit, to se i stalo; členové komise pak byli následně znovu jmenováni do nového hodnotícího panelu, ale s výjimkou Aviezera Tuckera, popisuje svůj pohled na spor Vodrážka.

"Skutečnost, že z uvedeného jednání neexistuje oficiální protokol a vedení ÚSTR ani nezveřejňuje úřední zápisy z jednání Vědecké rady na webových stránkách zaměstnavatele (poslední je 12. jednání z listopadu roku 2018), je dokladem komplotářského myšlení a zejména netransparentního postupu, kterým se vyznačuje jak vedení ÚSTR, tak i Vědecká rada," uvedl Vodrážka. Vedení ÚSTR podle něj intervenovalo do nezávislé práce evaluační (hodnotící) komise. Vodrážka chce, aby stížnost Tuckera vedení ústavu projednalo.

Darja Čablová z ÚSTR dnes na dotaz ČTK odpověděla, že otevřený dopis Miroslava Vodrážky týkající se aktivit Aviezera Tuckera v ÚSTR je plný dezinformací. "Aviezer Tucker nebyl a není vůči ústavu v zaměstnaneckém ani jiném pracovněprávním vztahu, proto není jasné, na základě čeho ho chce pan Vodrážka zastupovat. Smlouva o spolupráci mezi panem Tuckerem a ÚSTR byla ve všech ohledech dodržena," uvedla.

Na webu ÚSTR stojí vyjádření ostatních členů hodnotící komise, podle něhož nejde o spor mezi vedením ÚSTR a Tuckerem, nýbrž o spor, který vznikl uvnitř hodnotící oborové komise. Ostatní členové této komise shledali podle Čablové nemožným dále s Tuckerem spolupracovat. "V návaznosti na tento konflikt se Vědecká rada ÚSTR, tedy nikoli vedení ÚSTR, rozhodla komisi jako celek rozpustit, a tím tento spor ukončit. Ve Vědecké radě ÚSTR zasedá deset uznávaných českých i zahraničních odborníků na dějiny nedemokratických režimů," uvedla Čablová.

Vodrážka patří k dlouhodobým kritikům současného vedení ÚSTR. "Své výhrady opírá o dávno vyvrácené dohady o odborné kvalifikaci členů managementu ÚSTR a svůj nesouhlas s konkrétními metodologickými přístupy ke zkoumání historie halí do nepravdivých osobních útoků," uvedla Čablová.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.
ústr Komentář

Současný ÚSTR není udržitelný. Nezbaví-li se politického dohledu, zanikne

Vnitřní poměry na Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v posledních týdnech opět značně rezonují v mediích. Pro nezasvěceného pozorovatele jde o další v dlouhé a nepřehledné řadě sporů a kauz, které instituci provázejí prakticky po celou dobu její patnáctileté existence. Nebyla vůči nim imunní pod žádným ze svých dosavadních šesti ředitelů. Aktuální dění je pak výmluvným důkazem, že klíčový problém ústavu spočívá v jeho malé nezávislosti na politické moci. Nejenže v praxi neumožňuje zachování kontinuity, ale v zásadních personálních otázkách vede k upřednostňování stranických zájmů a konexí před odborností. 

Více souvisejících

ústr

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy