Resort práce a sociálních věcí má mít dvojnásobek peněz na podporu nezaměstnaných

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na podpory v nezaměstnanosti dvojnásobek peněz než v minulých letech. Celkem by to mělo být 15,5 miliardy korun. Naopak méně než dosud má putovat do podpory zaměstnávání, a to i přes plánované zavedení kurzarbeitu. Nepočítá se také s tím, že by se v krizové době zvedly výdaje na sociální dávky. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který má ČTK k dispozici.

Resort práce by měl hospodařit s příjmy 538,4 miliardy korun a výdaji 707,8 miliardy. Plánuje tak utratit o 13,3 miliardy víc než letos po nástupu krize. Vyšší výběr z odvodů po letošním propadu se nečeká.

Většinu výdajů ministerstva tvoří takzvané mandatorní výdaje. Nařizují je zákony. Od ledna se tak musí zvýšit penze, které představují největší výdajovou položku. Resort na ně má mít 504 miliard korun. Je to zhruba o 29 miliard víc než letos po úpravě rozpočtu po nástupu epidemie a koronavirové krize.

V návrhu se neodráží to, že by lidé v krizové době mohli přijít o příjem či jeho část a mohlo by se vyplatit víc na sociálních dávkách. Pro osoby v hmotné nouzi je v rozpočtu 5,7 miliardy korun na doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a mimořádnou pomoc. Letos je to o 300 milionů méně. Od letošního dubna se ale zvyšovalo životní minimum, což výdaje zvedá. Stejná suma jako v tomto roce má být i na dávky sociální podpory, mezi něž patří příspěvky na bydlení, přídavky na děti, rodičovská, porodné a pohřebné. S pěstounskými dávkami by to mělo být dohromady 49,3 miliardy.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) požadovala na navýšení přídavků na děti pro příští rok 4,5 miliardy korun navíc, ale neuspěla. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je sice možné o přidání diskutovat, ale až bude na stole konkrétní návrh. Maláčová ho zatím nepředložila. Není tak jasné, jak by se dětské přídavky měly upravit a kolik by to stálo. Schillerová také podotkla, že není možné mít v rozpočtu výdaje, když zákon ještě neplatí.

To se týká i připravovaného kurzarbeitu. Ten představuje zkrácenou práci při potížích. Firma platí lidem za odpracované hodiny, za neodpracovaný čas část výdělku dává stát. Na podporu zaměstnanosti je v rozpočtu příští rok 2,1 miliardy korun. Letos před krizí to přitom bylo 3,2 miliardy. Po nástupu epidemie a spuštění programu Antivirus se částka upravila na 15,2 miliardy. Zákon s novým kurzarbeitem teprve začne projednávat Sněmovna. Výdaje budou záviset na schválené podobě.

Dvojnásobek peněz než v posledních letech má mít ministerstvo na podpory pro nezaměstnané. Pro letošek v rozpočtu bylo 7,6 miliardy. Částka se už vyčerpala, takže vláda musela nedávno schválit posílení o 4,4 miliardy. Příští rok by mělo ministerstvo na podpory mít 15,5 miliardy korun. Nezaměstnanost se drží zatím na 3,8 procenta. Vedení resortu odhaduje, že by se na jaře mohla dostat k pěti procentům.

Nemocenská, mateřská, otcovská a ošetřovné by podle plánu měly příští rok stát 43,1 miliardy korun. Letos to původně mělo být 40,3 miliardy, po nástupu epidemie a zavření škol se částka upravila na 50,3 miliardy.

Víc peněz než letos je v rozpočtu na příspěvky na péči či na investice. Naopak nižší je celková suma na dotace na sociální služby a různé programy. Podle návrhu se nepočítá ani s růstem platů. Na ně má resort zhruba tolik jako letos.

Navrhovaný rozpočet nepředpokládá, že by se ekonomika výrazně oživila a rostl příjem z odvodů. Vybraná suma se v posledních letech konjunktury každý rok díky vysoké zaměstnanosti a růstu mezd zvedala. Pro letošek se počítalo původně s tím, že zaměstnanci, firmy a živnostníci odvedou 570,5 miliardy. Po nástupu krize ministerstvo financí částku snížilo na 522,9 miliardy. V příštím roce by se podle návrhu mělo vybrat o 9,3 miliardy víc, tedy celkem 532,2 miliardy.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí nezaměstnanost / nezaměstnaní Podpora v nezaměstnanosti

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 18 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy