Vysokoškolský odborový svaz vyhlásil na 28. března symbolickou stávkovou pohotovost

Vysokoškolský odborový svaz (VOS) vyhlásil na 28. března symbolickou stávkovou pohotovost na podporu protestu humanitních a sociálněvědních fakult, jejichž pedagogové jsou nespokojení se svými výdělky. ČTK to dnes řekl předseda svazu Petr Baierl. Do protestu s názvem Hodina pravdy se podle informací na webu zapojí 12 fakult.

Protestující požadují pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách (VŠ). Na Filozofické fakultě (FF) Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) je podle Baierla v plánu asi i výstražná stávka, protestovat se bude i v dalších šesti českých městech.

"Vyhlášením stávkové pohotovosti dáváme najevo, že situace ve vysokém školství je opravdu vážná. Vysoké školství je podfinancované. Pokud nedojde k vyslyšení požadavků protestujících na humanitních fakultách, může být v krajním případě vyhlášena na těchto fakultách i stávka," uvedl Baierl. Dodal, že ale počítá s tím, že VOS stávkovou pohotovost odvolá ihned po skončení protestu 28. března.

Na 12 fakultách v sedmi městech budou učitelé humanitních a sociálněvědních oborů informovat o svém podfinancování prostřednictvím přednášek a diskuzí. Výuka se tomu přizpůsobí na Fakultě humanitních studií a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na JAMU v Brně a na filozofických fakultách Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Masarykovy univerzity v Brně. Organizátoři protestu jsou podepsáni i pod peticí na podporu humanitních a sociálněvědních oborů.

V Olomouci chtějí podle Františka Kratochvíla z VOS učitelé z UPOL stávkovat po dobu jedné hodiny od 13:00 na nádvoří tamní filozofické fakulty, řekl dnes ČTK. V Praze se zase podle informací na sociálních sítích plánuje protestní pochod akademiků. Učitelé se sejdou v 15:00 na pražském Náměstí Jana Palacha a půjdou na Hrad.

Vyhlášení stávky má podle Baierla ze zákona dané podmínky. Patří k nim to, že o zahájení stávky rozhodne příslušný odborový orgán, který musí včas oznámit zaměstnavateli důvody a cíle stávky, termín vyhlášení stávky, délku konání stávky a formu stávky.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) dříve avizoval, že se situací na univerzitách bude zabývat. Zástupci resortu ale upozorňují, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je výhradně v kompetencích univerzit. Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos podle MŠMT určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Další peníze podle Lednové plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj.

Mzdovou politikou na VŠ se podle ředitelky sekce vysokého školství na MŠMT Radky Wildové nyní zabývá pracovní skupina, jejíž vznik Balaš inicioval. Ve skupině má své zástupce například Rada vysokých škol (RVŠ) a Česká konference rektorů (ČKR). Naopak Asociace děkanů FF ve skupině svého zástupce nemá, přestože na problém ve financování upozornila mezi prvními, řekli dříve předsedové asociace Jan Stejskal a Robert Antonín.

Mluvčí ministerstva Aneta Lednová uvedla, že pracovní skupina pracuje na materiálu, jehož obsahem bude analýza mzdové situace na VŠ a návrhy řešení. Předsedové Asociace děkanů FF a předseda RVŠ Milan Pospíšil dnes ČTK řekli, že je jedním z navržených řešení situace poskytnutí mimořádných financí pro humanitní a společenskovědní obory, a to ve výši zhruba jedné miliardy korun pro tento rok.

Lednová k tomu dnes ČTK řekla, že k problematice financování VŠ bude na pondělí 27. března svolané jednání. Bližší informace neuvedla.

Související

Více souvisejících

Vysoké školy Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy