Vysokoškolský odborový svaz (VOS) vyhlásil na 28. března symbolickou stávkovou pohotovost na podporu protestu humanitních a sociálněvědních fakult, jejichž pedagogové jsou nespokojení se svými výdělky. ČTK to dnes řekl předseda svazu Petr Baierl. Do protestu s názvem Hodina pravdy se podle informací na webu zapojí 12 fakult.
Protestující požadují pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách (VŠ). Na Filozofické fakultě (FF) Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) je podle Baierla v plánu asi i výstražná stávka, protestovat se bude i v dalších šesti českých městech.
"Vyhlášením stávkové pohotovosti dáváme najevo, že situace ve vysokém školství je opravdu vážná. Vysoké školství je podfinancované. Pokud nedojde k vyslyšení požadavků protestujících na humanitních fakultách, může být v krajním případě vyhlášena na těchto fakultách i stávka," uvedl Baierl. Dodal, že ale počítá s tím, že VOS stávkovou pohotovost odvolá ihned po skončení protestu 28. března.
Na 12 fakultách v sedmi městech budou učitelé humanitních a sociálněvědních oborů informovat o svém podfinancování prostřednictvím přednášek a diskuzí. Výuka se tomu přizpůsobí na Fakultě humanitních studií a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na JAMU v Brně a na filozofických fakultách Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Masarykovy univerzity v Brně. Organizátoři protestu jsou podepsáni i pod peticí na podporu humanitních a sociálněvědních oborů.
V Olomouci chtějí podle Františka Kratochvíla z VOS učitelé z UPOL stávkovat po dobu jedné hodiny od 13:00 na nádvoří tamní filozofické fakulty, řekl dnes ČTK. V Praze se zase podle informací na sociálních sítích plánuje protestní pochod akademiků. Učitelé se sejdou v 15:00 na pražském Náměstí Jana Palacha a půjdou na Hrad.
Vyhlášení stávky má podle Baierla ze zákona dané podmínky. Patří k nim to, že o zahájení stávky rozhodne příslušný odborový orgán, který musí včas oznámit zaměstnavateli důvody a cíle stávky, termín vyhlášení stávky, délku konání stávky a formu stávky.
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) dříve avizoval, že se situací na univerzitách bude zabývat. Zástupci resortu ale upozorňují, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je výhradně v kompetencích univerzit. Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos podle MŠMT určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Další peníze podle Lednové plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj.
Mzdovou politikou na VŠ se podle ředitelky sekce vysokého školství na MŠMT Radky Wildové nyní zabývá pracovní skupina, jejíž vznik Balaš inicioval. Ve skupině má své zástupce například Rada vysokých škol (RVŠ) a Česká konference rektorů (ČKR). Naopak Asociace děkanů FF ve skupině svého zástupce nemá, přestože na problém ve financování upozornila mezi prvními, řekli dříve předsedové asociace Jan Stejskal a Robert Antonín.
Mluvčí ministerstva Aneta Lednová uvedla, že pracovní skupina pracuje na materiálu, jehož obsahem bude analýza mzdové situace na VŠ a návrhy řešení. Předsedové Asociace děkanů FF a předseda RVŠ Milan Pospíšil dnes ČTK řekli, že je jedním z navržených řešení situace poskytnutí mimořádných financí pro humanitní a společenskovědní obory, a to ve výši zhruba jedné miliardy korun pro tento rok.
Lednová k tomu dnes ČTK řekla, že k problematice financování VŠ bude na pondělí 27. března svolané jednání. Bližší informace neuvedla.
Související

Skandál kalifornské univerzity. Studenti oslavovali narozeniny Hitlera

Balaš chápe rozčarování vysokoškolských učitelů, čeká na kroky univerzit
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
před 1 hodinou

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno před 1 hodinou

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
před 1 hodinou

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
před 3 hodinami

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
před 4 hodinami

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
před 4 hodinami

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Aktualizováno před 5 hodinami

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí
před 5 hodinami

Polské farmáře rozzuřilo levné ukrajinské obilí a zablokovali hraniční přechody. Žádají podporu od Varšavy
před 6 hodinami

Seismická data potvrdila, že Kachovská přehrada byla vyhozena do povětří
před 6 hodinami

Berlusconi je opět v nemocnici, důvod hospitalizace není znám
před 6 hodinami

V Litvínově havaroval autobus, jedenáct lidí se zranilo. Zasahoval vrtulník
před 6 hodinami

Mrtvá zvířata, sklo, spotřebiče i střecha. Černé moře pociťuje následky odpálené přehrady
před 7 hodinami

Putin potvrdil, že Rusko v červenci začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku
před 8 hodinami

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě
před 8 hodinami

Pavel příští týden navštíví Sněmovnu, dohodl se s Pekarovou Adamovou
před 8 hodinami

Nemáš ruský pas? Nepočítej s evakuací ani inzulinem, platí pro lidi na okupovaném území
před 8 hodinami

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují
před 10 hodinami

Macron navštívil děti, které napadl Syřan u jezera Annecy. Motiv útoku je nejasný
před 10 hodinami
Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci
Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Zdroj: Jakub Jurek