Vážná hrozba: Bakterie zabijou tisíce lidí ročně, léky selhávají

Praha - Evropská spotřebitelská organizace BEUC upozorňuje na nebezpečí spojené s nezodpovědným podáváním antibiotik hospodářským zvířatům. Podle ní přispívá k vzniku rezistentních kmenů bakterií, které pak mají v Evropské unii ročně na svědomí až 25 000 úmrtí.

BEUC považuje současné předpisy za příliš mírné, ačkoli již od roku 2006 zakazují použití antibiotik jako prostředku pro růst svalové hmoty. Stávající nadměrné a preventivní podávání antibiotik podle BEUC napomáhá ke vzniku a šíření rezistentních bakterií. Ty představují vážné zdravotní riziko. Léčba pacientů nakažených odolnými kmeny bakterií je čím dál obtížnější a jen v Evropské unii způsobí tyto bakterie ročně až 25 000 úmrtí.

„Potřebujeme antibiotika, která fungují, když jsme nemocní nebo se podrobíme chirurgickému zákroku. Je tedy zásadní zabezpečit účinnost antibiotik, pokud nechceme, aby amputace prstu či infekce ucha byly opět vysoce rizikovou záležitostí," říká Monique Goyens, generální ředitelka BEUC.

Největším problémem je preventivní podávání antibiotik zdravým zvířatům. Čím více se jich podává, tím větší riziko vzniku rezistentní bakterie hrozí. Průzkumy z Belgie, Itálie, Německa, Portugalska a Španělska prokázaly, že takovými bakteriemi bylo kontaminováno mezi 72 % a 98 % drůbežího masa. Problémy však mají i jiné země, například ve Francii byly v některých testovaných vzorcích masa objeveny takzvané „super-bakterie". Tak BEUC nazývá ty kmeny, které jsou odolné vůči více druhům různých antibiotik.

Bakterie se však nešíří jen v mase. Mohou se šířit skrze hnůj či vodu používané k hnojení a zalévání zemědělských plodin, vzduchem do okolí nebo je přenesou lidé, kteří jsou v kontaktu s hospodářskými zvířaty. Proto BEUC považuje téma za důležité pro všechny, včetně lidí, kteří se vyhýbají živočišným výrobkům.

Cílem BEUC není kompletní zákaz podávání antibiotik hospodářským zvířatům – v případě léčby nemocných či trpících zvířat je to nevyhnutelné. Je však třeba vyhnout se jejich preventivnímu nadužívání. „Optimálním řešením je omezit podávání antibiotik zvířatům, která končí na našem talíři. Jde to. Například Dánsko snížilo používání antibiotik během 13 let o 90 %. Je třeba podávat antibiotika pouze nemocným zvířatům, ne i těm zdravým. Ty druhy antibiotik, které nutně potřebujeme k léčbě lidí, nesmí být podávány zvířatům. Ještě není pozdě na zneškodnění časované bomby rezistence, ale je potřeba přijmout tvrdá opatření, a to rychle," popisuje potřebná řešení Monique Goyens.

Hospodářským zvířatům by neměly být podávány léky ze skupin cefalosporinů a fluorochinolonů, což jsou těžko nahraditelné léky určené lidem. Bakterie jsou vůči nim již teď velmi odolné. Místo podávání antibiotik by měli chovatelé zlepšit hygienu chovu a celkovou péči o chovná zvířata.

Novým předpisům o podávání antibiotik by mělo podléhat i veškeré maso a masné výrobky dovážené do Evropské unie ze třetích zemí. Předpisy Unie pro hygienu a podávání antibiotik či růstových hormonů jsou daleko striktnější než ve zbytku světa – neomezené používání antibiotik a růstových hormonů je povoleno například i v USA. Maso ze třetích zemí nesplňující požadavky by se však na evropský trh v žádném případě dostat nemělo.

Pro prevenci nákazy odolnými bakteriemi radí BEUC spotřebitelům maso důkladně tepelně upravit. Po jeho přípravě by si pak měli dokonale umýt ruce i veškeré kuchyňské náčiní. Naopak nedoporučuje omývat samotné maso – voda bez mycího prostředku bakterie nezabíjí, pouze je rozprostře po celém jeho povrchu. Syrové maso by při domácím skladování nemělo přijít do styku s čerstvými potravinami.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika dtest léky

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy