Praha - Česko a Čína prohlubují spolupráci v mnoha oblastech, zdravotnictví nevyjímaje. Kvalitní české lázeňství se začíná stále častěji propjovat s tradiční čínskou medicínou.
O konkrétních projektech jednají dnes na historicky prvním zdravotnickém summitu v Praze zástupci Číny s ministry zdravotnictví 16 zemí střední a východní Evropy.
"Zdravotní systémy našich zemí jsou velmi odlišné, jako ministři zdravotnictví však chceme poskytnout našim občanům tu nejlepší péči. V globálním světě toho nemůžeme dosáhnout osamoceni, proto apeluji na vzájemnou spolupráci. Deklarace položí základ všestranně přínosné spolupráci, ve které se od sebe můžeme mnoho naučit," řekl při zahájení summitu ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček (ČSSD).
Také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vidí prostor k rozšíření spolupráce. "Pro moderní evropskou medicínu může být využití tradiční čínské medicíny vhodným doplňkovým nástrojem na léčení a zmírnění obtíží pacientů u některých diagnóz," je přesvědčen. Ocenil také platformu 16 plus jedna. "Spoluprací tohoto volného sdružení 17 rovnocenných zemí charakterizuje vzájemný respekt, politická důvěra, rozsáhlá ekonomická, obchodní spolupráce," poznamenal.
Spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy si pochvalovala také čínská vicepremiérka Liou Jen-tung. "Naše země si nejsou blízké geograficky, ale naše srdce jsou si blízká," uvedla ve svém projevu žena, která by ráda další obdobné zdravotnické fórum uspořádala v Číně. Do budoucna očekává prohloubení spolupráce například v oblasti stipendií pro středo- a východoevropské studenty v Číně.
Němeček dál připomněl, že země čelí hrozbám kvůli stárnutí populace, ale i šíření přenosných onemocnění v důsledku globalizace, jako byla nedávná epidemie eboly v západní Africe.
Také ocenil, že řada českých pacientů už má dobré zkušenosti s odborně poskytovanou péčí v rámci čínské medicíny. "Proto je mi ctí oznámit, že zítra v Hradci Králové bude otevřena první klinika čínské medicíny v českých zemích. Jsme připraveni sdílet naše zkušenosti nejen s fungováním kliniky, ale také s jejím přijetím českými pacienty," dodal.Dohodu o spolupráci v medicínské a lázeňské turistice podepsal Němeček loni v říjnu během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Podepsal také memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů obou zemí a dohodu o čínské podpoře projektu kliniky tradiční čínské medicíny v Česku.
Co obnáší tradiční čínská medicina?
Akupunktura, akupresura – ovlivňování toku Qi v drahách pomocí vpichování tenkých jehliček do akupunkturních bodů.
Bylinná léčba – obvykle individuálně stanovená bylinná směs v různé formě, nejčastěji v odvaru, prášku či různých typů tablet, informuje tradicnicinska.cz.
Úprava stravy – čínská dietetika – dodržování dietetických zásad optimalizuje léčbu. Zásady jsou obecné – podle ročních období, podle denní doby apod. a individuální – podle konstituce a obrazu nemoci.
Cvičení Čchikung (Qigong) – mnoho stylů a sestav pro pěstování zdraví a ovlivňování činnosti orgánů a tak i navozování dynamické rovnováhy Jinu a Jangu v těle. Je vhodné, aby se cvičení věnovat i terapeut pro zvýšení citlivosti při diagnostice a zlepšení umění práce s Čchi při terapii.
Baňkování – aplikace skleněných či jiných baněk ovlivňuje pomocí podtlaku funkci této oblasti i činnost celého systému. Účinek podle způsobu provedení.
Masáže – tui-na masáže – různé typy hmatů zaměřené na doplňování nedostatku i rozptylování nadbytku. Při využití této metody jako hlavního nástroje pro léčbu je třeba pracovat s Čchi.
Moxování – prohřívání akupunkturních bodů, drah a celých oblastí těla ovlivňuje tok Čchi v drahách a doplňuje Jang.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
Zdravotnictví , lázně , Čína
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák