Vzdělávání sester: Němeček předloží vládě nový zákon. Co se má změnit?

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček plánuje vládě předložit návrh zákona, který by upravil vzdělávání zdravotních sester. Ty by nově místo sedmi let studovaly jen pět. Současní zdravotničtí asistenti, kterých jsou zhruba tři tisíce, dostanou možnost doplnit si rok studia na vyšší odborné škole, a získat tak kompetence všeobecné sestry.

Pro získání plných kompetencí nebudou už muset sestry získat bakalářský titul na vysoké škole, stačit by jim měla čtyřletá střední zdravotnická škola a rok na vyšší odborné škole. Tzv. model 4+1 ale je nepřijatelný pro Českou asociaci sester i zdravotnické odbory.

Ministerstvo podle Němečka nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo tedy rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání, aby se co nejrychleji doplnily stavy v nemocnicích. Na přípravě normy se podílela ministerstva zdravotnictví a školství.

Základem vzdělávání zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry.

Němeček připomněl, že z původního středoškolského vzdělání, kdy absolvovala plně kompetentní zdravotní sestra, se přešlo v minulých letech na systém, kdy sestra pro plné kompetence musí mít vysokou školu. "De facto to znamená, že musí studovat sedm let, a je to jeden z důvodů, proč sestry z nemocnic utíkají," poznamenal.

Podle prezidia největší české profesní organizace sester a ostatních zdravotnických pracovníků ale taková úprava pacientů žádná pozitiva nepřinese. Organizace to uvedla na webu odborného časopisu Florence.

Ministr argumentuje tím, že systém je v řadě evropských států. Podle ČAS ale naprostá většina zemí, kromě Německa, už vzdělávání sester na středoškolské úrovni opustila. Podle ČAS problém nedostatku sester není ve vzdělávání, ale v jejich nedostatečném finančním ohodnocení

"Sestry jsou vysokoškolsky vzdělané zaměstnankyně, které mají vyšší základní plat než se středním vzděláním. Pro odbory je naprosto nepřijatelné vrátit se na středoškolský systém a říci, že sestry budou zaplaceny ještě hůř než dnes," uvedla na webu ČMKOS šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví Svatopluk Němeček Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy