Lékařské odbory chystají protest, lékaři nebudou pracovat přesčas. Krizi musí řešit vláda, volají

Praha – Celé září nebo říjen budou lékaři pracovat podle českých i evropských předpisů o přesčasech. Jinak řečeno, nebudou pracovat ani minutu přesčas. Lékařské odbory tak chtějí protestovat a upozornit tak na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích.

Dohodl se na tom dnes sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Novinářům to řekl předák Martin Engel. Podle něj české zdravotnictví nyní funguje právě jen díky nadměrné přesčasové práci.Zářijová akce by se měla jmenovat Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy. Definitivní název lékařské odbory ještě nemají. Zatím není ani jasné, zda se do akce zapojí všechny nemocnice z regionů, nebo jen některé. Na tom se ještě předáci z krajů musí dohodnout.Dohodl se na tom dnes sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Novinářům to řekl předák Martin Engel. Podle něj české zdravotnictví nyní funguje jen díky nadměrné přesčasové práci.Zářijová akce by se měla jmenovat Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy. Definitivní název lékařské odbory ještě nemají. Chtějí podle svého šéfa ale ukázat, jak by zdravotnictví bez překročených přesčasů vypadalo. Zatím není ani jasné, zda se do akce zapojí všechny nemocnice z regionů, nebo jen některé. Na tom se ještě předáci z krajů musí dohodnout.Podle Engela zdravotnictví trápí nejen nedostatek peněz, ale i špatná organizace práce. Pokud by podle odborářů zdravotnická zařízení dodržovala zákonné přesčasy 416 hodin za rok, neměla by po krátké době koho poslat do služeb. Nyní se stanovené množství překračuje 2,5krát, uvádějí odbory.

Šéfové odborových organizací z regionů se sejdou ještě v červnu. Vyhodnotí, zda vláda po jejich upozorněních a varováních přijímá nějaká opatření. Podzimní akce by se měla konat ale i tehdy, pokud kabinet zvýší odvody státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané, tedy když pošle do zdravotnictví ze státní pokladny víc peněz.

Engel to vysvětlil tím, že růst platů přímo nesouvisí s pracovními podmínkami, které jsou kvůli nadměrným přesčasů už neúnosné. Unavení lékaři mohou chybovat a poškodit pacienta. Podle vyjádření právníků by je soud neosvobodil jen na základě vysvětlení, že byli přepracovaní.

Desetiprocentní navýšení platů, jež slibují zdravotníkům v roce 2017 premiér Bohuslav Sobotka i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD), je pro lékařské odbory minimem, které by se už dál snižovat nemělo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechce navyšovat odvody státu s odkazem na korupci ve zdravotnictví, což podle něj říká i EU.

Sněm dnes Babiše vyzval, ať se neschovává se svými tvrzeními za EU. Engel řekl, že jednal s komisařem EU pro zdraví, který byl minulý týden v ČR, a podle jeho vyjádření je určitá míra korupce všude, české zdravotnictví se tomu zásadním způsobem nevymyká.

Sněm v usnesení rovněž uvádí, že situace českého zdravotnictví je kritická, řešení přesahuje možnosti resortního ministra, za stav zdravotnictví je zodpovědná celá vláda. ČLK vyzvala vládu k přijetí záchranného plánu pro české zdravotnictví.

Podle Engela zdravotnictví trápí nejen nedostatek peněz, ale i špatná organizace práce. Pokud by podle odborářů zdravotnická zařízení dodržovala zákonné přesčasy 416 hodin za rok, Neměl by brzy kdo sloužit. Podle odborů se teď slouží v průměru 2,5 krát tolik přesčasů.

Šéfové odborových organizací z regionů se sejdou ještě v červnu, kdy vyhodnotí, justli vláda po jejich upozorněních a varováních přijímá nějaká opatření. Podzimní akce by se měla konat ale i tehdy, pokud kabinet zvýší odvody státu do zdravotního pojištění. Engel dodal tím, že růst platů přímo nesouvisí s pracovními podmínkami, které jsou kvůli nadměrným přesčasů už neúnosné. Unavení lékaři mohou chybovat a poškodit pacienta.

Desetiprocentní navýšení platů, jež slibují zdravotníkům v roce 2017 premiér Bohuslav Sobotka i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD), je pro lékařské odbory minimem, které by se už dál snižovat nemělo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechce navyšovat odvody státu s odkazem na korupci ve zdravotnictví.

Sněm v usnesení rovněž uvádí, že situace českého zdravotnictví je kritická, za řešení je prý zodpovědná celá vláda. ČLK vyzvala vládu k přijetí záchranného plánu pro české zdravotnictví, LOK-SČL kroky komory podporuje.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví lékaři česká lékařská komora

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 40 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy