ČR a SR chtějí řešit společně zdravotnická témata: Prioritu má dostupnost léků

Praha – V Praze dnes jednali ministři zdravotnictví Česka a Slovenska. Shodli se na tom, že budou spolupracovat při řešení problémů s nedostatkem lékařů a zdravotních sester.

Praha a Bratislava se dohodly, že si nebudou přetahovat lékaře ani sestry, nebo že společným jednáním s farmaceutickými firmami získat příznivější ceny léků. Po dnešním jednání to novinářům řekli ministři zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček (ČSSD) a SR Tomáš Drucker.

Slovenského ministra se zajímal o chystané změny ve vzdělávání lékařů a sester v ČR, Němečka zase slovenská úprava vývozu léků. Společný postup jim podle Němečka zajistí lepší vyjednávací pozici a umožní jim vyjednávat s výrobci o snesitelných finančních podmínkách tak, aby zajistili moderní léčiva pro pacienty a nezruinovali veřejné rozpočty

Slovensko se 1. července ujme předsednictví EU, což podle Němečka dává prostor pro společný postup při řešení zdravotnických témat co nejširší skupiny států, a to nejen v rámci Visegrádské čtyřky, ale i států EU.

Drucker upřesnil, že společným tématem předsednictví bude vedle dostupnosti léků antimikrobiální rezistence, která se stává výraznějším problémem v důsledku migrační krize. „Chceme navázat mikrobiální rezistenci, antibiotickou léčbu jako náhradu za nedostatek očkování přenosných nemocí," řekl.

Šéf českého zdravotnictví připomněl, že obě země ve zdravotnictví řeší podobné problémy. Diskuse se proto stočila také na vzdělávání lékařů a sester, rezidenční místa pro mladé lékaře či zajišťování dostatku praktiků v odlehlých oblastech. Hovořilo se i o zkušenostech obou zemí se zaváděním nového způsobu plateb v nemocnicích za diagnózu DRG.

Lékaři i sestry chybějí v českém i slovenském zdravotnictví. Podle České lékařské komory pracovalo k 31. prosinci 2015 v ČR 1963 slovenských lékařů. Podle Druckera pracují v ČR tisíce slovenských sester, na Slovensku jich chybí 10.000. O tisících chybějících sester mluví i odbory v Česku. České nemocnice hledají inzerátem 1000 lékařů. Pokud by už nepřekračovaly limity přesčasů, musely by doplnit stavy až o 3000 lékařů.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví Svatopluk Němeček Slovensko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy