Nová metoda by měla být revolucí v léčbě diabetu, říká lékař z IKEMu

ROZHOVOR - Diabetes druhého typu je nejobvyklejším druhem diabetu na světě. Pacienti, kteří touto nemocí trpí, mají často zvýšené množství inzulinu v krvi, jejich tělo je však často vůči inzulinu odolné. Novou metodu léčby diabetu, kterou bude IKEM zkoušet,, představil v rozhovoru se serverem EuroZprávy.cz vedoucí projektu Marek Beneš.

Diabetes druhého typu postihuje velké množství lidí. Podle Diabetické asociace České republiky bylo v roce 2015 na našem území 786 586 diabetiků a jejich počet neklesá. S nemocí přichází nutnost složité každodenní léčby - měření hladiny cukru v krvi, píchání inzulinových injekcí a přísná dieta. Nová metoda, kterou testuje nemocnice IKEM by toto všechno měla změnit. O léčbě s námi mluvil lékař a vedoucí projektu Marek Beneš.

Jak vás tato neotřelá metoda vůbec napadla?

Prvotní nápad vzešel z pozorování pacientů po chirurgických výkonech, kdy se obcházel dvanáctník. Zjistilo se, že tyto metody mají nečekaně velmi výrazný pozitivní vliv na diabetes II. typu. 

Jakou roli hraje dvanáctník v přijímání potravy?

Prokázalo se, že dvanáctník je jakýsi druhý jazyk, který testuje potravu, jež se dostane ze žaludku do tenkého střeva. Zároveň dokáže analyzovat to, z čeho se skládá daná strava. Zda se jedná o cukry, tuky nebo například bílkoviny. A když zjistí, že je v potravě mnoho cukrů, nastaví podle toho proces metabolismu. Podle aktivity je buď využije jako energii nebo uloží jako tuk. Když ale oslepíme buňky, které analyzují obsah potravy, oslepíme tím i dvanáctník a on nebude vědět, co jím zrovna prochází.

Jaká hrozí pacientům rizika?

Jedná se o zcela bezpečnou metodu léčby, která nevyžaduje chirurgický zásah. Žádné konkrétní riziko by nemělo pacientovi hrozit. Nová metoda oslepení buněk dvanáctníku je velmi elegantní řešením nemoci a organismus pacienta zatěžuje zcela minimálně.

Pomůže vaše léčba všem pacientům nebo jen některým?

Nyní se stále nacházíme v prvotní fázi pilotního projektu, a proto nelze dělat dopředu závěry. Nicméně předpokládáme, že léčba pomůže všem pacientům, kteří tuto léčbu podstoupí.

Je šance na vyléčení stoprocentní?

V medicíně sice není nikdy nic stoprocentní, výsledky této léčby by však měly být okamžité. Podle pilotních studií se díky této nové léčbě daří cukrovku kompenzovat do několika týdnů a jako vedlejší efekt je zde také snížení hmotnosti. Léčba by také měla pomoci s problémy, které diabetes provází, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza a podobně.

Kdo hradí testování metody?

Pilotní fázi projektu financuje izraelská strana, která laser DiaGone vyvinula a oslovila naše odborníky na základě našich vynikajících výsledků a zkušeností z předchozích let. Jestli se nám z této stále experimentální léčby podaří vytvořit rutinní metodu, znamenalo by to nejen šetrnější přístup pro velké množství nemocných, ale i výrazné snížení nákladů na léčbu diabetiků. Jeden zákrok by nahradil neustálou potřebu léků a léčebných pomůcek.

Bude léčbu platit pojišťovna? A kdyby ne, budou si ji moci pacienti dovolit.

Pokud bude léčba úspěšná, počítáme s tím, že by zákrok mohla do budoucnosti hradit pojišťovna. Jestli se to však nestane, předpokládáme, že by to nemělo být pro pacienty z finančního hlediska náročné.

Budou mít pacienti po zákroku nějaká omezení ve stravě či aktivitě?

Výkon by měl trvat pouhých 15 minut, bez plné anestézie a dlouhého pobytu v nemocnici. Normálně jíst budou moci pacienti hned druhý den po zákroku a nebudou mít ani žádné omezení ve stravování.

Proč chcete léčbu testovat jen na pacientech s nadváhou?

Léčba diabetu II. typu je velmi komplexní a diabetem II. typu trpí převážně pacienti s nadváhou. Ve většině případů jdou obezita a cukrovka společně ruku v ruce. Potřebujeme proto ověřit, jak je metoda účinná a efektivní právě i na obezitu u pacientů.

Nezkreslí takto omezený testovací vzorek vaše výsledky?

Toto kritérium by rozhodně nemělo zkreslit výsledky úspěšnosti léčby.

Pokud projekt vyjde, bude zákrok možný i pro ostatní pacienty, kteří nadváhou netrpí?

Ano, určitě bude výkon možný i pro ostatní pacienty, kteří netrpí nadváhou. Nicméně je takových pacientů bohužel minimum. Pacienti musí splňovat přísná kritéria. Jejich antidiabetická léčba by neměla obsahovat inkretinovou léčbu gliptiny ani GLP-1 agonisty. Dále by neměli být léčeni žádnou injekční léčbou, ani inzulínem a jinými injekcemi. Neměli by mít léky zvyšující vylučování glukózy močí – tzv. glifloziny a v neposlední řadě je další podmínkou právě určitý stupeň nadváhy či obezity. U mužů by měl být obvod pasu minimálně 104 cm, u žen pak 94 cm. Mělo by se zkrátka jednat o špatně kompenzované diabetiky, tedy takové, kteří mají glykovaný hemoglobin vyšší než 58 mmol/mol.

Kdy se metoda dostane mezi všechny pacienty?

V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, kdy se léčba dostane ke všem pacientům trpícím diabetem druhého typu. V rámci první fáze pilotního projektu počítáme se zapojením maximálně 150 pacientů, kteří splňují přísná kritéria. Od konce května však Institut klinické a experimentální medicíny obdržel více než 600 přihlášek do projektu, a proto jsme již museli příjem žádostí ukončit. Do půl roku však bude zahájena druhá etapa příjmu přihlášek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o endoskopický zákrok, budou ho moci provádět běžné nemocnice? Nebo bude nutné dorazit ke specialistům?

Tento výkon budou moci provádět pouze specializovaná centra s určitým vybavením. Počítáme, že v České republice by mohlo být maximálně 5 takových center.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka Cukr - inzulín zdraví Marek Beneš (lékař IKEM) Nemocnice IKEM

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

před 2 hodinami

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

před 8 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym

Američané jsou v rámci mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou připraveni uznat Krym za ruské území. Informovala o tom agentura Bloomberg, která se odvolává na zdroje obeznámené s průběhem jednání. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy