Nová metoda by měla být revolucí v léčbě diabetu, říká lékař z IKEMu

ROZHOVOR - Diabetes druhého typu je nejobvyklejším druhem diabetu na světě. Pacienti, kteří touto nemocí trpí, mají často zvýšené množství inzulinu v krvi, jejich tělo je však často vůči inzulinu odolné. Novou metodu léčby diabetu, kterou bude IKEM zkoušet,, představil v rozhovoru se serverem EuroZprávy.cz vedoucí projektu Marek Beneš.

Diabetes druhého typu postihuje velké množství lidí. Podle Diabetické asociace České republiky bylo v roce 2015 na našem území 786 586 diabetiků a jejich počet neklesá. S nemocí přichází nutnost složité každodenní léčby - měření hladiny cukru v krvi, píchání inzulinových injekcí a přísná dieta. Nová metoda, kterou testuje nemocnice IKEM by toto všechno měla změnit. O léčbě s námi mluvil lékař a vedoucí projektu Marek Beneš.

Jak vás tato neotřelá metoda vůbec napadla?

Prvotní nápad vzešel z pozorování pacientů po chirurgických výkonech, kdy se obcházel dvanáctník. Zjistilo se, že tyto metody mají nečekaně velmi výrazný pozitivní vliv na diabetes II. typu. 

Jakou roli hraje dvanáctník v přijímání potravy?

Prokázalo se, že dvanáctník je jakýsi druhý jazyk, který testuje potravu, jež se dostane ze žaludku do tenkého střeva. Zároveň dokáže analyzovat to, z čeho se skládá daná strava. Zda se jedná o cukry, tuky nebo například bílkoviny. A když zjistí, že je v potravě mnoho cukrů, nastaví podle toho proces metabolismu. Podle aktivity je buď využije jako energii nebo uloží jako tuk. Když ale oslepíme buňky, které analyzují obsah potravy, oslepíme tím i dvanáctník a on nebude vědět, co jím zrovna prochází.

Jaká hrozí pacientům rizika?

Jedná se o zcela bezpečnou metodu léčby, která nevyžaduje chirurgický zásah. Žádné konkrétní riziko by nemělo pacientovi hrozit. Nová metoda oslepení buněk dvanáctníku je velmi elegantní řešením nemoci a organismus pacienta zatěžuje zcela minimálně.

Pomůže vaše léčba všem pacientům nebo jen některým?

Nyní se stále nacházíme v prvotní fázi pilotního projektu, a proto nelze dělat dopředu závěry. Nicméně předpokládáme, že léčba pomůže všem pacientům, kteří tuto léčbu podstoupí.

Je šance na vyléčení stoprocentní?

V medicíně sice není nikdy nic stoprocentní, výsledky této léčby by však měly být okamžité. Podle pilotních studií se díky této nové léčbě daří cukrovku kompenzovat do několika týdnů a jako vedlejší efekt je zde také snížení hmotnosti. Léčba by také měla pomoci s problémy, které diabetes provází, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza a podobně.

Kdo hradí testování metody?

Pilotní fázi projektu financuje izraelská strana, která laser DiaGone vyvinula a oslovila naše odborníky na základě našich vynikajících výsledků a zkušeností z předchozích let. Jestli se nám z této stále experimentální léčby podaří vytvořit rutinní metodu, znamenalo by to nejen šetrnější přístup pro velké množství nemocných, ale i výrazné snížení nákladů na léčbu diabetiků. Jeden zákrok by nahradil neustálou potřebu léků a léčebných pomůcek.

Bude léčbu platit pojišťovna? A kdyby ne, budou si ji moci pacienti dovolit.

Pokud bude léčba úspěšná, počítáme s tím, že by zákrok mohla do budoucnosti hradit pojišťovna. Jestli se to však nestane, předpokládáme, že by to nemělo být pro pacienty z finančního hlediska náročné.

Budou mít pacienti po zákroku nějaká omezení ve stravě či aktivitě?

Výkon by měl trvat pouhých 15 minut, bez plné anestézie a dlouhého pobytu v nemocnici. Normálně jíst budou moci pacienti hned druhý den po zákroku a nebudou mít ani žádné omezení ve stravování.

Proč chcete léčbu testovat jen na pacientech s nadváhou?

Léčba diabetu II. typu je velmi komplexní a diabetem II. typu trpí převážně pacienti s nadváhou. Ve většině případů jdou obezita a cukrovka společně ruku v ruce. Potřebujeme proto ověřit, jak je metoda účinná a efektivní právě i na obezitu u pacientů.

Nezkreslí takto omezený testovací vzorek vaše výsledky?

Toto kritérium by rozhodně nemělo zkreslit výsledky úspěšnosti léčby.

Pokud projekt vyjde, bude zákrok možný i pro ostatní pacienty, kteří nadváhou netrpí?

Ano, určitě bude výkon možný i pro ostatní pacienty, kteří netrpí nadváhou. Nicméně je takových pacientů bohužel minimum. Pacienti musí splňovat přísná kritéria. Jejich antidiabetická léčba by neměla obsahovat inkretinovou léčbu gliptiny ani GLP-1 agonisty. Dále by neměli být léčeni žádnou injekční léčbou, ani inzulínem a jinými injekcemi. Neměli by mít léky zvyšující vylučování glukózy močí – tzv. glifloziny a v neposlední řadě je další podmínkou právě určitý stupeň nadváhy či obezity. U mužů by měl být obvod pasu minimálně 104 cm, u žen pak 94 cm. Mělo by se zkrátka jednat o špatně kompenzované diabetiky, tedy takové, kteří mají glykovaný hemoglobin vyšší než 58 mmol/mol.

Kdy se metoda dostane mezi všechny pacienty?

V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, kdy se léčba dostane ke všem pacientům trpícím diabetem druhého typu. V rámci první fáze pilotního projektu počítáme se zapojením maximálně 150 pacientů, kteří splňují přísná kritéria. Od konce května však Institut klinické a experimentální medicíny obdržel více než 600 přihlášek do projektu, a proto jsme již museli příjem žádostí ukončit. Do půl roku však bude zahájena druhá etapa příjmu přihlášek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o endoskopický zákrok, budou ho moci provádět běžné nemocnice? Nebo bude nutné dorazit ke specialistům?

Tento výkon budou moci provádět pouze specializovaná centra s určitým vybavením. Počítáme, že v České republice by mohlo být maximálně 5 takových center.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka Cukr - inzulín zdraví Marek Beneš (lékař IKEM) Nemocnice IKEM

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy