Co vám lékař nesmí nikdy prozradit?

Vztah pacienta a doktora by měl být co nejupřímnější. Čím více doktor ví, tím lépe může pomoci. Jenže často se pak dozví citlivé či intimní informace. Proto existuje princip lékařského tajemství. Kdo je vázán povinnou mlčenlivost a o čem přesně může lékař hovořit?

Základní povinností každého zdravotníka je vědět, že musí zachovat mlčenlivost o veškerých skutečnostech, které se dozvěděl přímo v souvislosti s výkonem svého povolání. Lékař ani žádný další zdravotnický pracovník nesmí nikomu poskytnout informace nejen ohledně osobního života, ale ani sdělit diagnózu či léčebný postup.

Tato povinnost nikdy nevyprchá. Trvá tedy i například po smrti pacienta, či poté, co lékař ukončí svou praxi a odejde třeba do důchodu. Vše vychází ze zákonu o zdravotních službách a také ze zákonu o ochraně osobních údajů.

Kdo tedy musí mlčet?

Touto povinností jsou zavázání naprosto všichni zdravotní pracovníci i další osoby, které mohou přijít do styku s informacemi o pacientovi. Takže například lékaři, sestry, studenti zdravotních škol, soudní znalci nebo administrativní pracovníci pojišťoven.

Povinnost vyprchává pouze v případech, že pacient souhlasí s poskytnutím informací, stanoví to nějaký zvláštní předpis trestního řízení či ohlašovací povinnost (trestný čin), případně při nějakém sporu mezi lékařem či zdravotnickým zařízením a pacientem. Dále si doktoři mohou předat některé informace mezi sebou, ale pouze v případě, že jsou nezbytné pro návaznost lékařské péče.

Média mají smůlu, s rodinou je to složitější

Pacienti mají často starost, zda je možné předat jejich informace médiím. Na ta se však vztahují stejná práva, jako na všechny ostatní a rozhodně je bez souhlasu dostat nemohou. Výjimkou jsou pouze obecné informace (např. statistika nemocných), ze kterých však není možné vyčíst, o které občany se zeptá. Lékař také může sdělit svůj názor na léčebné metody či nějaký problém.

Příbuzní i partner/partnerka jsou informováni pouze se souhlasem pacienta. Jediná výjimka platí v případě, že pacient není ve stavu, kdy by byl schopen udělení souhlasu. V takovém případě je o jeho stavu rodina informována. Ledaže by už předtím něco takového výslovně zakázal. Potom se rodina kontaktuje jen a pouze v případě, že by situace ohrožovala jejich samotné zdraví (infekční či geneticky podmíněná nemoc).

Pokud zdravotník svou povinnost poruší, je na místě stížnost nadřízenému lékaři či provozovateli zařízení. Dále je možnost kontaktovat Českou lékařskou komoru, případně podat žalobu na ochranu osobnosti a snažit se získat odsouzení. Provinilý lékař takto spáchá přestupek, ale v některých případech je to klasifikováno i jako trestný čin.

Doktor může někdy obelhat i pacienta

Lékař by měl sdělit svému pacientovi veškeré informace týkající se jeho nemoci a léčby. Jako všechno, i toto má své výjimky. Lékař se pod určitou podmínkou může rozhodnout, že některá fakta zamlčí. To jde však pouze v případě, že má důvodné podezření, že by pravdivé informování o diagnóze mohlo vést k sebepoškození pacienta.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři pacienti Lidé nemocnice lékařské tajemství

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy