Spotřeba antibiotik se v Česku sleduje zatím jen v ordinacích praktických lékařů, v nemocnicích nikoliv. Stát plánuje získávat o jejich předepisování víc dat, vyplývá to z návrhu Národního antibiotického programu pro roky 2019 až 2022, který v pondělí projedná vláda. Nadměrné užívání antibiotik přitom vede k vývoji odolných bakterií, na které antibiotika neúčinkují. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je takzvaná antibiotická rezistence globální hrozbou. V EU kvůli ní podle odhadů ročně zemře kolem 25.000 lidí. Náklady na léčbu těchto odolných nemocí jsou 1,5 miliardy eur za rok.
"Účinná antibiotika jsou nepostradatelnou součástí moderní medicíny. Hrají důležitou roli v prevenci případných bakteriálních komplikací u řady chirurgických výkonů, jsou nezbytná v oborech, kde infekce může mít fatální důsledky, například v neonatologii, onkologii a intenzivní péči," uvádí se v dokumentu.
Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbory Peterové ČR nepatří mezi země s extrémně vysokými spotřebami antibiotik. Češi ročně spotřebují kolem 15 milionů balení antibiotik. Porovnává se průměrný počet doporučených denních dávek antibiotik na 1000 obyvatel a na den. Posledních deset let se v ČR mění jen mírně, pohybuje se mezi 16,5 a 18,6 dávkami.
Odolnost bakterií zvyšuje i nevhodné používání léků. Chybné může být podle odborníků dávkování, délka podávání, nedobírání celých balení či nadměrné užívání antibiotik působících na široké spektrum bakterií. Vhodnější je zvolit takové, které působí jen na bakterii, kterou je pacient napaden. Podle odborníků ale spotřeba těchto širokospektrálních léků v Česku roste.
Podle materiálu má ke zlepšení situace pomoci zlepšení přístupu k datům a jejich pravidelná analýza. "Propojení informací o spotřebě a použití antibiotik pro konkrétní diagnózu umožňuje monitorovat a ovlivňovat preskripční návyky lékařů a veterinářů," píše se v dokumentu.
K pilotnímu provozu je podle materiálu připravená metoda analýzy i nová metodika, jak mají lékaři antibiotika předepisovat, vytvořená z databází zdravotních pojišťoven. Protože se nedaří vyvíjet nová, účinnější antibiotika, je třeba se podle národního programu zaměřit na výzkum nového způsobu využití stávajících léků.
Síť antibiotických středisek existuje v ČR od počátku 70. let, je jich asi 60. Pravidla pro jejich činnost ale nejsou v současnosti legislativně stanovena. Od roku 2017 působí v Česku centrální koordinační skupina Národního antibiotického programu. Podle jejích plánů je třeba vzdělávat lékaře i laickou veřejnost a podporovat zavádění nemocničních antibiotických programů.
Od roku 2015 se monitoruje užívání antibiotik v chovu prasat, skotu a drůbeže. Postupně by měla být sledována i u veterinářů, kteří se starají o zvířata chovaná v zájmových chovech. "Bude zahájena diskuse pro budoucí zajištění monitorování výskytu antibiotické rezistence v půdě, případně v zemědělských plodinách či hnojivech," uvádí dále materiál.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu
antibiotika , nemocnice , léky , Zdravotnictví , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
před 1 hodinou

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
před 2 hodinami

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
před 3 hodinami

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
před 3 hodinami

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
před 4 hodinami

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
před 5 hodinami

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
před 7 hodinami

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
včera

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
včera

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
včera

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
včera

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
včera

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
včera

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
včera

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
včera

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno včera

Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
včera

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
včera

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
včera
Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace.
Zdroj: Libor Novák