Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko vzrostlo

Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život přes 1300 lidí. Navíc během nouzového stavu stouplo riziko sebevražd až o třetinu. Duševní problémy umocňovaly také některá média, která se orientovala na dramatické podání zpráv. Zmenšit počet úmrtí sebepoškozením má Národní plán prevence sebevražd.

V roce 2018 si vzalo život podle Ústavu zdravotnických informací a statiky (ÚZIS) 1352 lidí. V počtu sebevražd je patrný růst, protože v roce 2016 si sáhlo na život o třicet čtyři lidí méně. Významnější podíl na sebevraždách tvoří muži, kdy mezi lety 2014 a 2018 je na jednu sebevraždu ženy zaznamenáno průměrně 4,2 sebevražd mužů.

Zmenšit tato čísla by měl Národní plán prevence sebevražd, který schválila Rada vlády pro duševní zdraví. Ten si klade za jeden z cílů zvýšit počet krizových center. V celém Česku je jich totiž zatím pouze pět. Nově by měla vzniknout v každém kraji. „Dostupnější krizové služby, které se nezavřou, když je krize. To je úplně zásadní,“ uvedla pro portál iRozhlas Marie Salamonová, jedna ze zakladatelek organizace Nevypusť duši.

Dalším cílem je snížení dostupnosti některých léků, jelikož otrava prášky je v tuzemsku jednou z nejčastějších způsobů sebevraždy. Mimo jiné plán počítá s celkovou osvětou a vzděláváním nejen široké veřejnosti, ale i novinářů, učitelů či praktických lékařů.

Vliv na sebevražedné myšlenky mají i média

Výzkumníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) také provedli studii, která zkoumala vliv médií na duševní zdraví za nouzového stavu. Zjistili, že největší negativní dopad médií byl u lidí, kteří čtou pouze titulky.

„Negativní dopad na duševní zdraví byl výraznější u lidí, kteří se omezují pouze na rychlé orientování o dění čtením titulků nežli u těch, kteří čtou články celé nebo si k nim ještě navíc dohledávají další podrobnosti a informace,“ sdělil v tiskové zprávě analytik výzkumného týmu Petr Adámek.

Náměstek pro vědu a výzkum NUDZ Jiří Horáček přidává i radu jak předcházet vlivu zpráv na duševní pohodu. „Jednoduše stačí číst zpravodajské články celé, přemýšlet o nich a neomezovat se jen na rychlé těkání po titulcích,“ uvedl v tiskové zprávě.

Odborníci z NUDZ také provedli průzkum vlivu na duševní zdraví, který měla pandemie celkově. Odpovědělo jim přes 2400 lidí. Z toho celkem sedmnáct procent lidí uvedlo, že měli sebevražedné myšlenky. „Ve vysoce závažném riziku sebevraždou pak bylo téměř dvojnásobek mužů oproti ženám,“ doplnil doktor Michal Pitoňák z NUDZ v tiskové zprávě.

To odpovídá i českým číslům celkově. Podle dat ÚZIS si v roce 2018 vzalo život přes tisíc mužů a značně tak převažují ženy. Denní průměr jsou potom podle Českého statistického úřadu čtyři sebevraždy.

Do opatření by se mělo investovat tři sta milionů korun a splnění stanovených cílů bude kontrolovat Rada pro duševní zdraví, které předsedá premiér Andrej Babiš.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Policistu z ochranné služby našli mrtvého. Pátrání běželo od neděle

Nejhorší možný konec má neobvyklé pátrání, během kterého policisté od neděle pátrali po svém kolegovi. Ten se přestal hlásit během služby. Strážci zákona v pondělí dopoledne muže našli bez známek života u Bělohorské ulice v Praze 6. Hledaný policista měl střelné poranění, zřejmě spáchal sebevraždu. 

Více souvisejících

sebevražda Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) psychologie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 36 minutami

před 59 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy