Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko vzrostlo

Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život přes 1300 lidí. Navíc během nouzového stavu stouplo riziko sebevražd až o třetinu. Duševní problémy umocňovaly také některá média, která se orientovala na dramatické podání zpráv. Zmenšit počet úmrtí sebepoškozením má Národní plán prevence sebevražd.

V roce 2018 si vzalo život podle Ústavu zdravotnických informací a statiky (ÚZIS) 1352 lidí. V počtu sebevražd je patrný růst, protože v roce 2016 si sáhlo na život o třicet čtyři lidí méně. Významnější podíl na sebevraždách tvoří muži, kdy mezi lety 2014 a 2018 je na jednu sebevraždu ženy zaznamenáno průměrně 4,2 sebevražd mužů.

Zmenšit tato čísla by měl Národní plán prevence sebevražd, který schválila Rada vlády pro duševní zdraví. Ten si klade za jeden z cílů zvýšit počet krizových center. V celém Česku je jich totiž zatím pouze pět. Nově by měla vzniknout v každém kraji. „Dostupnější krizové služby, které se nezavřou, když je krize. To je úplně zásadní,“ uvedla pro portál iRozhlas Marie Salamonová, jedna ze zakladatelek organizace Nevypusť duši.

Dalším cílem je snížení dostupnosti některých léků, jelikož otrava prášky je v tuzemsku jednou z nejčastějších způsobů sebevraždy. Mimo jiné plán počítá s celkovou osvětou a vzděláváním nejen široké veřejnosti, ale i novinářů, učitelů či praktických lékařů.

Vliv na sebevražedné myšlenky mají i média

Výzkumníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) také provedli studii, která zkoumala vliv médií na duševní zdraví za nouzového stavu. Zjistili, že největší negativní dopad médií byl u lidí, kteří čtou pouze titulky.

„Negativní dopad na duševní zdraví byl výraznější u lidí, kteří se omezují pouze na rychlé orientování o dění čtením titulků nežli u těch, kteří čtou články celé nebo si k nim ještě navíc dohledávají další podrobnosti a informace,“ sdělil v tiskové zprávě analytik výzkumného týmu Petr Adámek.

Náměstek pro vědu a výzkum NUDZ Jiří Horáček přidává i radu jak předcházet vlivu zpráv na duševní pohodu. „Jednoduše stačí číst zpravodajské články celé, přemýšlet o nich a neomezovat se jen na rychlé těkání po titulcích,“ uvedl v tiskové zprávě.

Odborníci z NUDZ také provedli průzkum vlivu na duševní zdraví, který měla pandemie celkově. Odpovědělo jim přes 2400 lidí. Z toho celkem sedmnáct procent lidí uvedlo, že měli sebevražedné myšlenky. „Ve vysoce závažném riziku sebevraždou pak bylo téměř dvojnásobek mužů oproti ženám,“ doplnil doktor Michal Pitoňák z NUDZ v tiskové zprávě.

To odpovídá i českým číslům celkově. Podle dat ÚZIS si v roce 2018 vzalo život přes tisíc mužů a značně tak převažují ženy. Denní průměr jsou potom podle Českého statistického úřadu čtyři sebevraždy.

Do opatření by se mělo investovat tři sta milionů korun a splnění stanovených cílů bude kontrolovat Rada pro duševní zdraví, které předsedá premiér Andrej Babiš.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Policistu z ochranné služby našli mrtvého. Pátrání běželo od neděle

Nejhorší možný konec má neobvyklé pátrání, během kterého policisté od neděle pátrali po svém kolegovi. Ten se přestal hlásit během služby. Strážci zákona v pondělí dopoledne muže našli bez známek života u Bělohorské ulice v Praze 6. Hledaný policista měl střelné poranění, zřejmě spáchal sebevraždu. 

Více souvisejících

sebevražda Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) psychologie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy