Příspěvek k náhradě mzdy by mohli dostat i lidé s covidem, které lékař nejdřív poslal na běžnou "necovidovou" nemocenskou a nákaza se u nich potvrdila až dodatečně.
Aby dostali až 370 korun za den navíc, musí jim doktor v jejich e-neschopence včas upravit diagnózu. Zaměstnavatel pak získá informaci, že má bonus kvůli izolaci vyplatit. Na svém webu o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Pracovníci, kteří šli do karantény či izolace od začátku března, dostávají k náhradě mzdy či platu za den až 370 korun po 14 dnů. Celková částka s tímto bonusem nesmí přesáhnout 90 procent jejich průměrného výdělku. Náhradu i příspěvek, který ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nazývá "izolačkou", poskytují zaměstnavatelé. Výdaje na bonus si odečtou od sociálních odvodů. První bonusy lidé podle správy dostanou po skončení měsíce, až se začnou vyplácet mzdy.
Lidé na běžné nemocenské s e-neschopenkou, která se netýká covidu, na příspěvek nárok nemají. Pokud se u nich ale nákaza dodatečně potvrdí, mohou i oni podle ČSSZ bonus získat. Pacientům s covidem se v e-neschopence vyznačuje diagnóza U071. Zaměstnavatel pak dostane hned upozornění, že se pracovník musí léčit v izolaci. Příspěvek k náhradě mzdy pak musí vyplatit.
Lidé s nejednoznačnými příznaky obvykle jdou na nemocenskou s e-neschopenkou s běžnou diagnózou, která se zadává při nachlazení. Pokud ale pak kvůli nejasným symptomům podstoupí test, který nákazu potvrdí, měl by lékař jejich elektronickou neschopenku upravit a diagnózu v ní změnit na covidovou. "Jde o situaci, kdy se s časovým odstupem potvrdí symptomy onemocnění covid-19. Ty nebyly od začátku natolik průkazné, aby lékař rovnou vystavil e-neschopenku z důvodu onemocnění covid-19," uvedla správa.
Když lékař diagnózu upraví, zobrazí se zaměstnavateli v upozorněních u e-neschopenky údaj o pracovníkově izolaci. Informaci ale firma či instituce dostane jen tehdy, pokud doktor úpravu udělá v prvních dvou týdnech pracovníkovy nemocenské. Příspěvek se pak vyplácí za dobu potvrzené izolace, upřesnila správa.
Lidem v karanténě lékaři vypisují e-neschopenku s diagnózou Z209. Do kolonky profese pak uvádějí ještě slovo "karanténa". Při nákaze, u níž je nutná izolace, se do elektronického formuláře zadává diagnóza U071 a do profese se píše slovo "izolace". Pokud tento pojem doktor nevyplní, měl by systém e-neschopenek informaci od pondělí 22. března zaznamenat sám a zaměstnavatelům oznámit.
Pokud člověk v karanténě jde na test a koronavirus se prokáže, změní se karanténa na izolaci. Lhůta pro vyplácení náhrady mzdy a příspěvku znovu ale nezačíná, počítá se od počátku karantény.
Podle údajů ministerstva práce lékaři za první dva březnové týdny vystavili 187.726 nových e-neschopenek. Z nich 52.336 bylo pro lidi v karanténě. Kolik neschopenek celkem se týkalo covidu, není ze statistiky jasné.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , nemocenská
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková