Češi nařízení o respirátorech dodržují, obchodní centra posílila ostrahu

Většina lidí po celé republice dodržuje vládní nařízení, podle něhož je ode dneška nutné mít na frekventovaných místech zakryté dýchací cesty respirátorem, nanorouškou nebo dvěma chirurgickými rouškami. Lidé jednoznačně preferují respirátory, zjistila ČTK. Policisté nebo například pracovníci ostrahy v obchodních centrech zatím nemuseli řešit žádné významnější konflikty.

V pražském metru ráno převažovaly respirátory, občas měl někdo nasazeny dvě chirurgické ústenky, ojediněle byla k vidění i kombinace látková rouška a přes ni ústenka. Pouze látkovou roušku, nákrčník či šálu již neměl takřka nikdo, zpravodajka ČTK zaznamenala pouze jednoho takového cestujícího. V metru se každých deset minut opakuje hlášení upozorňující na to, že ode dneška platí nová pravidla.

Také v obchodních centrech poblíž Palmovky měli všichni zákazníci i personál respirátor nebo dvě roušky. Respirátory nasadili i lidé, kteří čekali na okolních zastávkách a většina pasažérů tramvaje jedoucí z Kobylis do centra. V Poliklinice Modřany dodržovali ráno povinnost nosit respirátor všichni, lékaři i pacienti. Kolem stánku v obchodním centru DBK na Budějovické, kde se respirátory a nanoroušky prodávaly, se vytvořil hlouček zájemců o koupi.

Disciplinovaní byli lidé i v ulicích Brna. "Už v předchozích dnech jsme si všimli, že si lidé pořídili respirátory, kterých bylo vidět v ulicích i na přestupních uzlech výrazně víc. Dnes se to jenom potvrdilo," řekl mluvčí městské policie Jakub Ghanem. Respirátory neměli například někteří cyklisté nebo lidé na koloběžce.

Venku lze ještě do konce února nosit jen podomácky vyrobenou látkovou roušku. V Kladně, největším středočeském městě, ovšem měla ráno respirátor i řada lidí procházejících centrem. Při vstupu do magistrátu pracovnice úřadu kontrolovala, zda příchozí mají respirátor nebo alespoň dvě roušky, což dodržovala drtivá většina příchozích.

Ve zlínské MHD lidé až na výjimky nosí respirátory. Měla je většina cestujících v centru i na největším sídlišti zlínském Jižní Svahy. Část z nich si však respirátor nasazovala až po příchodu na zastávku těsně před příjezdem jejich spoje. Někteří měli respirátor uvnitř vozů stažený pod nosem, šlo však pouze o ojedinělé případy.

Také v Ústí nad Labem dominují respirátory. V lokalitách, jako je Krásné Březno, kde žijí lidé se sociálními problémy, někteří využili možnost vzít si dvě chirurgické roušky. Několik lidí v centru města mělo i nanoroušky, pouze ve výjimečných případech měli někteří šátek či látkovou ústenku.

V Českých Budějovicích v prodejnách a na čerpacích stanicích většina lidí používala ráno respirátory, málokdo měl dvě chirurgické roušky. Řada lidí je nosila i při běžném pohybu v ulicích, které však byly prázdnější než v jiných dnech. V centru Jihlavy nebyli vidět lidé, kteří by neměli respirátor na zastávkách MHD, v obchodech nebo v bance. Na rozlehlém náměstí si ale hodně lidí respirátor sundalo a nesli ho v ruce. Větší problémy nezaznamenal jihlavský dopravní podnik. "Až na výjimky se dá říci, že jsou lidé slušní a snaží se, asi pochopili, že ta situace je vážná," řekl ČTK ředitel podniku Radim Rovner.

V prodejnách na sídlišti v Ostravě-Hrabůvce ani na zastávkách MHD dnes ráno nebylo možné zahlédnout nikoho, kdo by neměl správnou ochranu nosu a úst. Pracovník jednoho z velkých supermarketů v 09:00 řekl, že od rána vstoupili do obchodu jen dva lidé, kteří neměli patřičný ochranný prostředek, a že je na tento nedostatek hned upozornil. Také v pardubickém trolejbuse lidé nařízení dodržovali. Děti měly zpravidla chirurgické roušky, jedno například ale respirátor s obrázky v menším provedení pro drobnější obličeje.

V Sokolově, který patří mezi okresy, které jsou už více než týden uzavřené, lidé měli nosit lepší typ ochrany úst a nosu už dříve. Dnes většina lidí na ulici i v obchodech respirátory měla. Také bezdomovec, který před nákupním centrem prosil o pár drobných, měl na tváři dvě roušky, i když už značně špinavé.

Především respirátory se chránili i lidé v Olomouci. Ochranu dýchacích cest někteří nosí i při pohybu ve městě. Respirátory používají především senioři, měli je ale i mladí lidé.

Ministerstvo zdravotnictví chce nařízením nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95, případně zdvojené roušky zvýšit ochranu před koronavirem, který se v Česku nyní šíří v nakažlivější britské variantě. Děti od dvou do 15 let nemusí nosit respirátor, protože pro ně podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nejsou dostupné. Nemohou ale dál používat podomácky vyrobenou roušku, musí to být nejméně zdravotnická obličejová maska nebo jiná s vyšší ochranou, například nanorouška.

OC zvýšila počet pracovníků ostrahy, kontrolují nošení respirátorů

Některá obchodní centra (OC), v souvislosti s novou povinností nosit na místech se zvýšenou koncentrací lidí respirátory či nanoroušky, zvýšila počet pracovníků ostrahy. Ti dodržování nařízení kontrolují, případně jsou připraveni poskytnout návštěvníků respirátor zdarma. OC na opatření upozorňují plakáty u vstupů i interním hlášením.

Někde jsou k dispozici stánky či automaty na prodej respirátorů a roušek. Zákazníci přes navigační cedule OC také informují, ve kterých prodejnách si mohou ochranné pomůcky koupit. ČTK to dnes řekl zástupce vedoucího správy obchodních center realitně-poradenské společnosti CBRE Pavel Urban.

"V OC jsme navýšili počty pracovníků ostrahy, kteří celou situaci monitorují. V případě porušení nařízení mají za úkol zákazníky poučit. Zároveň obchodní centra ve správě CBRE nakoupila velké množství respirátorů a pokud zákazník nebude respirátor mít, tak mu ho ostraha poskytne zdarma," uvedl Urban. První hodiny provozu s novým opatřením byly podle Urbana bez komplikací, lidé požadovanou ochranu obličeje nosí.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) češi Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy