Česko dostane z Německa deset tisíc dávek protilátkových léků

Německo darovalo České republice 10.000 dávek protilátkových léků na covid-19 od firmy Regeneron. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru napsal, že v neděli dorazily do ČR a budou co nejdříve převezeny do nemocnic.

Některé v pátek informovaly, že protilátkové léky, které dostávají nakažení s vyšším rizikem nemoci, jim docházejí. Další objednávky, které ministerstvo nakoupilo, dorazí podle Vojtěcha v polovině prosince.

Ještě na začátku října náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková pacienty vyzývala, ať se o monoklonální protilátky hlásí, a apelovala na praktické lékaře, ať je na podání infuze do nemocnic posílají. V polovině října začaly počty nakažených - a potenciálních kandidátů na léčbu postupně růst.

Před dvěma týdny diskutovala o nákupu léků podle zápisu z jednání i klinická skupina (KS) ministerstva zdravotnictví. Skupina ministrovi doporučila objednat 20.000 dávek léku od Regeneronu, dodavatele mělo ministerstvo oslovit dopisem ohledně detailů. Projednávaná byla nabídka i dalších léků od firmy Celltrion.

V Česku byly pacientům podávány i léky od firmy Eli Lilly. Nejdříve byl dodán bamlanivimab, který ostatním nemocnicím distribuovala Fakultní Thomayerova nemocnice, a poté etesevimab, který měl lépe účinkovat i na variantu koronaviru delta.

Jeho výrobce ale stáhl žádost o definitivní schválení léku u evropských orgánů. "Proto KS doporučuje již pouze doobjednat etesevimab ke stávajícím bamlanivimabům ve FTN k dopárování a dále již neobjednávat nad rámec smlouvy," píše se v dokumentu.

Ministerstvo v pátek uvedlo, že v zásobě je ještě asi 9000 dávek, které se přerozdělují mezi nemocnicemi. Dalších 24.000 dávek bamlanivimabu mělo dorazit tento týden.

Monoklonální protilátky se podávají nakaženým ve formě infuze. Brání šíření viru v těle a chrání před vážným průběhem nemoci, doporučené jsou pro lidi nad 65 let a mladší, pokud mají nějaké závažné chronické onemocnění. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění, ideálně pět dní od prvních příznaků. Pacient je může dostat asi v 80 nemocnicích, které mají urgentní příjem, na základě žádanky od praktického lékaře či specialisty.

Experimentální léky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, jedna infuze stojí zhruba 60.000 korun. Přibližně podobnou částku, 53.000 korun, zdravotní pojišťovna platí za týden pobytu pacienta s covidem-19 na běžném lůžku, na jednotce intenzivní péče pak téměř 440.000 korun. Právě hospitalizacím mají nové léky zabránit. Jedna dávka očkování včetně aplikace stojí řádově stovky korun.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že tato výroba by mohla začít fungovat v průběhu jednoho až jednoho a půl roku.

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 11 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 27 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že tato výroba by mohla začít fungovat v průběhu jednoho až jednoho a půl roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy