Podíl přenosu covidu-19 v rodině a v práci mezi červencem a srpnem klesl, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která má ČTK k dispozici. Další pokles naznačují i data za září. Lenka Svobodová z oddělení komunikace ústavu ale upozornila na to, že na jejich interpretaci je zatím brzy.
Asi třetina případů k 19. září nemá uvedené místo nákazy. Souviset to může i s vysokým počtem případů a vytížeností krajských hygienických stanic. Od začátku epidemie se 36 procent lidí nakazilo v práci a čtvrtina v rodině.
"Při interpretaci uvedených dat je nutné brát v potaz zpoždění týden až 14 dní mezi skutečnou dobou nákazy a diagnostikováním uvedeného případu," uvedla Svobodová. U některých osob může být uvedeno více pravděpodobných míst nákazy.
ÚZIS rozděluje místa nákazy do devíti hlavních kategorií, které jsou pracoviště, rodina, domácnost a volný čas, školství, zdravotnické zařízení, sociální zařízení, sporty či aktivní odpočinek, společenské a hromadné akce, dovolená a importované nákazy. Ostatní zdroje jsou zařazené mezi "jiné". Jejich podíl se pohybuje od 46 a 47 procent v březnu a dubnu až po více než 73 procent v červnu. Nezjištěných nákaz bylo většinu měsíců do 4,5 procenta, na počátku epidemie v březnu jen procento.
Podíly nákaz odpovídají tomu, jak byla v Česku přijímána a zase uvolňována opatření, která měla šíření nákazy bránit. V březnu se v práci nakazila skoro polovina lidí (48,9 procenta), v dubnu, kdy velká část lidí pracovala z domova, podíl klesl na 41,5 procenta. V dalších dvou měsících spolu s uvolňování rostl, v květnu na 53,8 procenta a v červnu na 62,6 procenta. O prázdninách začalo nových případů přibývat, ale lidé kvůli dovoleným nebyli tak často v práci. V červenci tak podíl klesl na 44,8 procenta a v srpnu dál na 38,9 procenta. Dílčí data za září pak uvádějí 27,4 procenta.
Dlouhodobě zhruba třetinu nákaz tvoří přenosy v domácnosti a rodině. Výrazně nižší podíl (25,1 procenta) byl v červnu. Mezi červencem a srpnem podíl klesl z 34,7 procenta na 30,6 procenta. V září je podle prozatímních dat výrazně nižší, asi 18,3 procenta.
Školy byly uzavřené od 11. března, postupně začaly otevírat od dubna pro vysokoškoláky, v květnu se pak mohli přidat studenti posledních ročníků středních škol a na konci měsíce také děti z prvního stupně základních. Ve všech měsících epidemie tak bylo nakažených ve školství alespoň 5,8 procenta (srpen). V červnu po obnově výuky bylo nákaz souvisejících se školstvím devět procent, zářijová nekompletní data ukazují 13,6 procenta.
Ze zahraničí si nákazu přivezlo v březnu téměř 16 procent nakažených, v té době šlo o importy hlavně z Itálie nebo Rakouska, často související s lyžařskými dovolenými. V době omezeného cestování v dubnu až červnu tvořily importy zhruba čtyři procenta nákaz. V letních měsících se podíl zvýšil, v červenci na 5,8 procenta a v srpnu na 9,7 procenta. Od začátku epidemie se nakazilo v zahraničí zhruba 2300 lidí, tedy pět procent. Podíl nákaz na domácí dovolené byl většinu měsíců velmi nízký, nejvyšší v srpnu (4,6 procenta).
Velmi nízké jsou podle ÚZIS také podíly nákaz související s hromadnými a společenskými akcemi, sportem nebo aktivním trávením volného času. Na akcích, které byly ale velkou část jara zakázané a pořád se na ně vztahují jistá omezení, se od začátku epidemie nakazilo 796 lidí, což činí asi 1,8 procenta. Stejné procento uvádí ÚZIS i u sportu, nakažených bylo 817.
Podíl nákaz ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb se daří od dubna snižovat a dále držet na nízké úrovni. V dubnu souviselo se zdravotnictvím více než 12 procent nákaz a se sociálními službami přes šest procent. V té době se nejvíc objevovala celá nemocniční oddělení nebo domovy pro seniory s desítkami nakažených. V absolutních počtech bylo ale případů podobně jako za září, protože celkově se v dubnu nakazilo jen 4300 lidí. Ve zdravotnických zařízeních to bylo 525 nakažených, v sociálních službách 281 a v září je to 304 a 225.
Související
Ekonomika stoupla o více než procento, odhadují statistici
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
práce , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Jun Sok-jol brání stanné právo. Na pozadí druhého impeachmentu chce "bojovat až do konce"
před 13 minutami
Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie
před 39 minutami
Ukrajinci vytočili Kadyrova. Hrozí odvetou za útok na kasárna
před 1 hodinou
Počasí v roce 2025? Meteorologové už vědí, jaké bude
před 1 hodinou
Asad rozséval smrt, Rusko ho krylo. Oběti chemických útoků v Sýrii poprvé promluvily
před 2 hodinami
Vězni beze jména, drcení k smrti. "Lidská jatka" odhalují skutečná zvěrstva Asadova režimu
před 2 hodinami
Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Obává se útoků povstalců i Izraele
před 3 hodinami
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 4 hodinami
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby projednal možnosti diplomatického řešení války na Ukrajině. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák