ROZHOVOR | Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká pro EZ majitel nemocnic Zavalianis

ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice Sotirios Zavalianis tvrdí, že díky soudržnosti lékařů i sester se jeho středočeským zdravotnickým zařízením daří zvládat nápor pacientů, kteří musejí být hospitalizováni s onemocněním covid-19. „Někteří doktoři i sestry pracují téměř bez přestávky. Pokud by se ale nákaza dvojnásobně navýšila, mám strach, aby nedošlo k zahlcení celého systému. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Sotirios Zavalianis.

Byl překvapen, jak pediatři, urologové či ortopédi omezili svoji práci a okamžitě přispěchali pomoci kolegům na covidová oddělení. „Nikdo je nemusel nutit a okamžitě si rozebrali služby. I když nejsou experty na boj proti infekci, jsou obrovskou pomocí. Některé úkony jsou u všech oborů stejné, například podání infuze,“ tvrdí Řek Zavalianis, který do bývalého Československa přiletěl v roce 1984 a s malou přestávkou zde žije dodnes.

Zakladatel a majitel společnosti AKESO holding a.s., do jehož portfólia spadá Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice a berounská i hořovická nemocnice, se především bojí, aby se nenakazili zdravotníci. Proto se šéf i managment obrátili na profesora Romana Prymulu, a to ještě v době, kdy nebyl ministrem zdravotnictví. „Řekl nám, jak máme izolovat pacienty, co udělat, aby se nenakazil personál a jak ho testovat. Jedná se, když to řeknu nadneseně, o tisíc malých opatření, které ale vedou k tomu, že lékaři a sestry pracují v bezpečném prostředí. A musím říci, že profesorovy rady fungují, protože personál, který je nemocný, se nenakazil v našich zdravotnických zařízeních, ale venku,“ konstatuje Zavalianis.

Středočeský podnikatel roku 2019 nesouhlasí, aby byl právě nyní ministr zdravotnictví Roman Prymula odvolán, a to kvůli své kauze, kdy navštívil s Jaroslavem Faltýnkem i dalšími restauraci na pražském Vyšehradě. Učinil tak v době, kdy všechny ostatní podniky díky vládnímu nařízení, na jehož vydání se právě podílel, musejí mít interiér zavřený. „Je to smutný příběh. Ve chvíli, kdy se zpráva o jeho návštěvě objevila, tak jsme konkrétně řešili, abychom měli dostatek chladících zařízení, která jsme objednávali, pokud by došlo k nárůstu zemřelých. A opravdu v tomto čase nemám náladu řešit, zda pan profesor pochybil anebo ne. Měnit ministra v době, kdy se situace každým dnem z hlediska počtu nakažených zhoršuje, je podle mého názoru hloupost.“ Podle experta na zdravotní byznys hrajeme nyní o každou vteřinu a rošádu na ministerském křesle považuje za ztrátu času. „Než nový ministr zjistí, kde je v objektu toaleta, uplyne den. Adaptace na nové prostředí i lidi prostě zabere množství času,“ má jasno šéf druhé největší zdravotnické firmy v zemi.

Sotirios Zavalianis vyjádřil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz obavy, abychom se nesoustředili jen na nemocné covidem-19. „Postřehl jsem ale, že doba pobytu hospitalizovaných se prodlužuje, další pacienti přibývají, a tak mám strach, aby nedošlo k zahlcení kapacity celkového systému. Mám tím hlavně na mysli pacienty, které trápí úplně jiné nemoci než je covid-19 a nezbude tak na ně lůžko. Bojím se, abychom se celoplošně nesoustředili jen na nemocné koronavirem a nenarůstala nám vedle nich úmrtnost pacientů třeba na rakovinu či infarkty, protože se o ně nebude mít kdo postarat.“

Vlastník hořovické i berounské nemocnice, která má sice status rehabilitační, ale i zde hospitalizují nemocné covidem-19, podotýká, že v jeho středočeských zařízeních je vyloučené, aby odmítli kohokoli ošetřit. „Naše týmy jsou připravené poskytnout neodkladnou péči i těm, které trápí jiné zdravotní potíže než je koronavirus. Mluvím ale o situaci, která panuje nyní. Pokud by se koronavirová krize dvojnásobně zhoršila, pak nemohu garantovat nic. Zatím ale naše oblast se sto tisíci pacienty funguje a vše zvládá,“ upozorňuje Řek Sotirios Zavalianis, podle něhož za současnou druhou vlnou stojí letní ztráta ostražitosti ze strany nás všech.

ODVOLÁVAT NYNÍ PRYMULU SE MU JEVÍ JAKO HLOUPOST

Pane Zavalianisi, co v současné době nejvíce trápí v souvislosti s koronavirovou pandemií nemocnice v Berouně a Hořovicích, jichž jste majitelem?

Zatím nepříznivou situaci způsobenou nárůstem infekce zvládáme perfektně a není nic, co by nás sužovalo anebo omezovalo v naší práci. Se vším jsme se popasovali nad očekávání dobře. Nejdůležitější je, že lékaři i zdravotní sestry se příliš nenakazili. Bohužel nám nyní onemocněla paní ředitelka berounské nemocnice Nataša Petsini, která doposud prodělává jen lehčí formu onemocnění, a tak věřím, že ji žádné komplikace nepotkají. Nejvíce mě však dojímá obětavost a ochota personálu, která je neuvěřitelná. Ještě více obdivuji lékaře a sestry, kteří se rozhodli sloužit téměř nepřetržitě, jen si na chvíli oddychnou a znovu jdou do služby, ani nejezdí domů. Opět se ukazuje, že když se český národ ocitne v nebezpečí, lidé při sobě drží. Jejich obětavost jde tak daleko, že když se nám nakazily paní uklízečky, tak se úklidu klidně chopili lékaři a vůbec nad tím neuvažovali. Řekli jen, že jsou nemocné, tak musíme zastat i jejich práci. Když to vidím, mám opravdu oči plné slz z dojetí.

Jací konkretní lékaři nabídli pomoc na vašich specializovaných covidových odděleních?

Například všichni naši pediatři přešli na covidová oddělení, rovněž urologové, ortopédi na nich vypomáhají. Sice nejsou na infekční choroby experty, ale dělají všeobecnou lékařskou práci, jakou je třeba napojení pacienta na infuzi. Je jedno, zda ji podávají na svých oddělení anebo na covidovém. Podat infuzi je totiž všude stejné. Oceňuji, že doktoři z jiných oddělení, kteří nemají boj proti koronaviru v popisu práce, neváhali a infekční tým okamžitě podpořili. Dobrovolně se přihlásili a okamžitě si vzali služby a jsou po ruce infekčním specialistům. Ocenit musím i zdravotní sestry, u nichž rovněž funguje kolegialita, a proto žádné výpadky ani u nich nemáme. Tým na infekci doplňují i medici. Povolal jsem i svoji dceru, která je ve třetím ročníku medicíny a nyní pomáhá jako praktická sestra na covidovém oddělení v berounské rehabilitační nemocnici. Každá pomoc je velice cenná.

Jak jste na tom se zásobami ochranných pomůcek?

Zásoby máme minimálně na pět měsíců. Kromě respirátorů a roušek do nich počítáme ochranné obleky, brýle, rukavice či filtry.

Pomůcky jste si zajistil sám jako majitel anebo vám s nimi vypomohlo ministerstvo zdravotnictví?

Všechny vyjmenované prostředky jsem si zajistil individuálně, ale ministerstvo zdravotnictví nám poskytlo dvanáct plicních ventilátorů. Máme dostatek i odborné techniky, včetně kyslíku. Jedině, co neovlivním, je aby se personál nějak výrazně nenakazil. Doposud mu zdraví drží.

Konzultoval jste jako majitel dvou nemocnic proticovidová opatření přímo se stále současným ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, abyste předešli různým komplikacím, které může způsobit šířící nákaza?

Ano, obrátili jsme se na něho ještě předtím, než se stal ministrem, a to v souvislosti s různými opatřeními, protože jej považujeme za jednoho z největších machrů na epidemiologii v zemi. Musím říci, že nám poradil hlavně s tím, jak máme izolovat pacienty, co udělat, aby se nenakazil personál a jak ho testovat. Jedná se, když to řeknu nadneseně, o tisíc malých opatření, které ale vedou k tomu, že lékaři a sestry pracují v bezpečném prostředí. A musím říci, že profesorovy rady fungují, protože personál, který je nemocný, se nenakazil v našich zdravotnických zařízeních, ale venku.

Když už jsme zmínili osobu ministra zdravotnictví Romana Prymuly, chci se vás zeptat, co říkáte jeho kauze, kdy navštívil s Jaroslavem Faltýnkem i dalšími restauraci na pražském Vyšehradě, a proto bude muset odstoupit? Učinil tak v době, kdy všechny ostatní podniky díky vládnímu nařízení, na jehož vydání se právě podílel, musejí mít interiér zavřený. Přitom je to on, kdo prosil národ, aby dodržoval vydané restrikce.

Je to smutný příběh. Ve chvíli, kdy se zpráva o jeho návštěvě objevila, tak jsme konkrétně řešili, abychom měli dostatek chladících zařízeních, která jsme objednávali, pokud by došlo k nárůstu zemřelých. A opravdu v tomto čase nemám náladu řešit, zda pan profesor pochybil anebo ne. Měnit ministra v době, kdy se situace každým dnem z hlediska počtu nakažených zhoršuje, je podle mého názoru hloupost. Pokud se dopustil přešlapu, tak ať ho popraví až po novém roce, kdy se snad situace už trochu zklidní a republika se stabilizuje. Teď na rošády opravdu není čas. Protože když na jeho místo nyní nastoupí nový ministr, tak uplyne den, než zjistí, kde má na ministerstvu toaletu. Adaptace na nové prostředí i lidi zabere spoustu času a v době, kdy hrajeme o každou vteřinu, si takový luxus v podobě výměně tak erudovaného ministra prostě dovolit nemůžeme. Přijde mně to absurdní, že musí právě teď skončit.

ZA ZTRÁTU LETNÍ OSTRAŽITOSTI TEĎ DRAZE PYKÁME

Co podle vás jako experta, který podniká ve zdravotnictví, zapříčinilo současnou druhou vlnu?

Za nynější krizí, kdy jsou každým dnem horší čísla, stojí jednoznačně léto. Lidé ztratili ostražitost, zapomněli na prevenci i nebezpečí. Chodili se slunit, koupat, do restaurací, grilovali s přáteli a nedodržovali dvoumetrové rozestupy. A protože virus zřejmě nemá rád teplo, tak se zpomalil a o to s větší intenzitou nyní na podzim zaútočil. V letní euforii jsme si neuvědomili, že přijdou chladné dny a budeme uzavřeni v nevětraných prostorech. Když to shrnu, všichni jsme v létě situaci podcenili a nehleděli k budoucnosti, a proto jsme se ocitli v tak složité situaci. Rovněž musím zmínit, že současné situaci nenahrávají na internetu kolující dezinformace o tom, že koronavirus vůbec neexistuje, anebo že se jedná o obyčejnou rýmečku či chřipečku, a tak se řada lidí ani nechrání nošením roušek, nedodržuje hygienická opatření, včetně dezinfekce.

Dokážete predikovat další vývoj koronavirové pandemie?

Nejhorší bude listopad, který rozhodne, jaký kurz v boji proti pandemii nabereme. Podle toho, jak ho zvládneme, můžeme zkoušet předpovídat, co bude dál. Protože ale listopad ani nezačal, je bezpředmětné dělat detailní predikce.  Postřehl jsem ale, že doba pobytu hospitalizovaných se prodlužuje, další pacienti přibývají, a tak mám strach, aby nedošlo k zahlcení kapacity celkového systému. Mám tím hlavně na mysli pacienty, které trápí úplně jiné nemoci než je covid-19 a nezbude tak na ně lůžko. Bojím se, abychom se celoplošně nesoustředili jen na nemocné koronavirem a nenarůstala nám vedle nich úmrtnost lidí třeba na rakovinu či infarkty, protože se o ně nebude mít kdo postarat. Už nyní vidím, že lidé ze strachu z pandemie přestávají opět chodit k lékařům, odsouvají se preventivní prohlídky i některé operace. Zatím systém spěje k tomu, že nám všem nebude dobře.

Buďme tedy konkrétní. Jak je na tom vaše nemocnice v Hořovicích, protože berounská je rehabilitační, když do ní přijde pacient, že si zlomil nohu, utrpěl otřes mozku anebo má pocit, že prodělal infarkt či astmatický záchvat?

Naše týmy jsou připravené a je vyloučené, abychom kohokoli odmítli a neposkytli pacientovi profesionální péči. Mohu obyvatele v okolí našich nemocnic ujistit, že disponujeme kapacitami i na jiné léčení než je covid-19. Nikdo se opravdu nemusí bát, že by nebyl ošetřen. Mluvím ale o situaci, který panuje nyní. Pokud by se koronavirová krize dvojnásobně zhoršila, pak nemohu garantovat nic. Naše oblast má asi sto tisíc spádových obyvatel a zatím jsme schopni zajistit všem, jak covidovou péči, tak i ostatní ošetření.

Pocházíte z Řecka, proto se chci zeptat, jaká situace panuje ve vaší rodné zemi ohledně nového typu koronaviru SARS-COV-2?

Situace v Řecku je podstatně lepší než tady v České republice. Úřady hlásí, že se denně nakazí 900 pacientů a za čtyřiadvacet hodin nemoci podlehne šest až osm lidí. Nesmíme ale zapomenout, že v Řecku je stále teplo, a tak lidé jsou hodně venku. Kromě příznivého počasí pomáhá i disciplinovanost Řeků.

Kdyby se Česká republika ocitla ve velké krizi, je možné, že by k nám řečtí lékaři vyrazili na pomoc anebo by alespoň podpořili vaše zařízení? Jistě na řadu odborníků máte kontakty.

Zatím uvedená otázka není vůbec aktuální, protože třeba naše nemocnice, jak už jsem řekl, nápor zvládají. Navíc jsme velice dobře vybaveni, jak personálem, tak i odbornou technikou. Zatím si pomáháme sami i v jiných věcech, jako je hlídání dětí našeho personálu. Pro lékaře či sestry, kterým nemá s potomky kdo pomoci v době zavřených škol i nynějších prázdnin, jsme zřídili vlastní školku i školu, kde za přísných hygienických opatření pobývají a nikdo s nimi nemusí zůstávat doma, čímž nám nechybí síly. Chceme, aby se nás personál mohl stoprocentně soustředit na náročnou práci, a tak jim s jejich ratolestmi musíme pomoci. 

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Sotirios Zavalianis Nemocnice Beroun Nemocnice Hořovice nemocnice lékaři Zdravotnictví Roman Prymula (epidemiolog) ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy