Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory riziku do lékárniček

O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako samotný koronavirus, avšak na rozdíl od něj toto antiparazitikum vyvolává řadu kontroverzních otázek, včetně těch etických. Na jedné straně se totiž v zásadě neotestovaný lék začal dodávat do nemocnic a zvažuje se i distribuce praktickým lékařů, navíc slouží i jako prostředek k vydírání, na straně druhé pak stojí vynalézavost lidí, kteří si jej shánějí sami na vlastní pěst. V podobě léku pro zvířata, kterým se mohou otrávit. Stranou pak stojí odborníci, kteří před nekontrolovaným užíváním přípravku důrazně varují.

Ivermektin v posledních týdnech tříští společnost, a nejen tu českou. Na Slovensku se už loni začalo spekulovat o tom, jestli by toto antiparazitikum nemohlo být účinné právě v boji s nemocí covid-19. Tlak postupem času sílil, a narostl do takové podoby, že ministerstvo zdravotnictví vydalo 26. ledna povolení k terapeutickému po­užití neregistrovaného léku.

Jde o přelomové rozhodnutí, protože přípravek není v Evropě registrován k léčení lidí, ačkoliv se k těmto účelům již nějakou dobu používá. Avšak úplně někde jinde a úplně něco jiného. Za jeho vývojem stojí japonský vědec Satoshi Ómura a jeho irský kolega William C. Campbello, který před více než 40 lety zjistil, že extrakt z bakterií má pozitivní antiparazitární účinky na myší hlístice. 

Lék se testoval na koních a právě pro zvířata byl původně určen. Firma Merck & Co., která ivermektin patentovala, ale začala experimentovat s použitím léku i na lidech, a následně ho nasadila v Africe pro léčbu říční slepoty. Lék byl podán milionům lidí a Campbell s Ómurou za něj v roce 2015 obdrželi Nobelovu cenou za fyziologii a lékařství.

"Ivermektin obecně u savců působí tak, že narušuje přenos látek, neurotransmiterů, mezi nervovými buňkami v nervové soustavě parazita a jejich motoriku. Parazit je paralyzován a umírá. Ivermektin se proto u zvířat používá proti různým červům například škrkavkám nebo hmyzu například různé druhy vší," vysvětlila pro EuroZprávy.cz veterinární lékařka Aneta Pierzynová z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Dnes se ivermektin používá jako širokospektrální lék pro domácí i volně žijící zvířata a je používán při parazitických nemocech způsobených například škrkavkami nebo hlísticemi, nově se ale začalo hovořit i o jeho možném antivirovém účinku.

Vědecké studie totiž zjistily, že ivermektin dokáže na buněčné úrovni blokovat SARS-CoV-2, od laboratorních pokusů je ale ke skutečnému léku daleko. Na to ostatně upozornil i sám výrobce, který uvedl, že preklinická a klinická data o účinku ivermektinu na pacienty s covid-19 chybí. A co více, nejsou ani k dispozici údaje o jeho bezpečnosti.

Tlak na použití ivermektinu v léčbě covidu přišel mimo jiné i z aliance lékařů FLCCC, kteří se na základě dat domnívají, že by lék mohl mít antivirové a protizánětlivé účinky a snížit úmrtnost nakažených pacientů  a zmírnit průběh závažné formy onemocnění.

Svatý grál? Takových už tu bylo...

Mánie, která vznikla kolem ivermektinu, není první. V loňském roce vědci a lékaři zvažovali řadu dalších léků a účinných látek, které by mohly proti koronaviru fungovat. Téměř ve všech případech ale byl výsledek stejný. Zjistilo se, že použití hydroxychlorochinu, lopinaviru/ritonaviru, interferonu nebo rekonvalescentní plazmy není k léčbě covid pozitivních pacientů vhodné, ať už kvůli bezpečnosti, či kvůli účinnosti.

Ostatně i kolem zřejmě nejznámějšího léku, remdesiviru, se dodnes vedou mezi vědci vášnivé diskuze. A mnoho lékařů jeho přínos k léčbě pandemické nemoci nepovažuje za nijak zásadní, ačkoliv zcela vyloučit nelze. 

"Od začátku pandemie se už objevilo několik potenciálních léků, které se delší dobu používaly. Není špatně přemýšlet nad tím, jestli nelze známé léky použít na nové nemoci, aby k tomu ale mohlo dojít, je potřeba provést klinické studie. Ty mají zjistí, jestli léky opravdu fungují, nebo jde jen o dojem," uvedla pro EuroZprávy.cz novinářka a odbornice na dezinformace ve zdravotnictví Ludmila Hamplová.

Poukazuje přitom právě na případ hydroxychlorochinu, který prosazoval i americký exprezident Donald Trump. "Panoval pocit, že hydroxychlorochin funguje, ale ukázalo se nejen, že to není pravda, ale že může být dokonce nebezpečný. Teď nám hrozí něco podobného," dodala.

Největší problém ivermektinu totiž spočívá právě v nedostatku dat. Ta, kterými disponuje nově založená aliance lékařů, totiž nejsou úplná. A paradoxně zatímco v případě vakcín je ohromný tlak na testování na co největším počtu dobrovolníků, ivermektin proti covidu otestovaný není. Ne na takovém vzorku populace, aby šlo bezpečně určit, jestli je lék účinný a vzhledem k vedlejším účinkům i bezpečný.

Radši nevyzkoušený lék, než otestovanou vakcínu?

To ale mnoha lidem nevadí. Řada lékařů i laické veřejnosti se snaží v ivermektinu vidět zázračný lék, který lidstvo zbaví covidu. Naději k němu upírá i mnoho lidí, kteří si nepřipouštějí vážnost koronavirové pandemie, či podléhají dezinformacím. Z četných diskuzí na sociálních sítích lze vypozorovat, že raději sáhnou po tomto léku, než po vakcínách, na které jsou kladeny přísné bezpečnostní nároky.

Svou roli hraje i fakt, že ivermektin není na území Evropské unie ani v Česku k léčbě lidí schválený. Tím vzniká dojem, že úřady se před veřejností snaží utajit účinný lék, a namísto toho je nutí do vakcíny, s níž má nezanedbatelné procento Čechů problém. Pierzynová ale upozorňuje, že ačkoliv byl lék používán u milionů lidí, předávkování či vliv nějakého autoimunitního dědičného onemocnění může u lidí způsobit vážné komplikace. 

Na opatrný přístup odborníků ale politici neslyší, přitom v rámci popularizace ivermektinu hrají svoji roli. Od premiéra Andreje Babiše až po poslance Lubomíra Volného (který dokonce přišel s konspirací, že kvůli ivermektinu má dojít k vraždění pacientů) zaznívají prohlášení ve prospěch tohoto léku, navzdory mnoha neznámým. Bez ohledu na to, že příslušné úřady, které mají bezpečnost léčiv na starosti, lék neschvalují.

Česko se tak dostalo do situace, kdy za ivermektin v zásadě nikdo nenese zodpovědnost. Zvažuje se, že by praktičtí lékaři mohli experimentálně podávat ivermektin, a zkouší ho nově i nemocnice u svaté Anny v Brně, ale Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) lék zatím nedoporučil. Babiš pak uvedl, že na klinické studie "nebude čekat".

U zvířat přitom podle Pierzynové existují případy, kdy je ivermektin kontraindikován pro závažné stavy. "Jde například o některá plemena psů, u kterých byla zjištěna mutace genu MDR 1. Tato mutace způsobuje, že přípravky jako ivermektin se hromadí v mozku. Lék není odváděn mozkomišním mokem do krve a vylučován z těla," upozornila pro EuroZprávy.cz s tím, že nelze odpovědět, jestli se u lidí nemůže objevit mutace s podobným vlivem.

Lidé si rizika nepřipouští, ani možnou otravu

Víra v ivermektin jako v zázračný lék vyústila v další problém, který dosud úřady neřeší. Lék je totiž v jisté formě v Česku k dostání, předepisovat ho však může pouze veterinář, a to jen na určité případy. Z mnoha důvodů se totiž nepoužívá ani na malá domácí zvířata, jako jsou psi nebo kočky.

Lidé si přesto ve velkém tento lék shánějí, a to převážně v podobě pasty na koňské zuby. Nezřídka se pak fotografiemi několika tub ivermektinu chlubí na sociálních sítích a dokonce s ním i obchodují. Většinou ale neví, jak lék ve skutečnosti funguje, a že i na velké koňské tělo je poměrně silný. 

"Problém je, že se jím lze celkem snadno otrávit, resp. předávkovat. Rozhodně to není lék, který si mají lidé shánět sami nebo sami indikovat," upozornila EuroZprávy.cz Hamplová. Neuvážené užívání léku může podle toxikologů vyvolat srdeční a plicní problémy, ale i kóma. 

"Předávkování je momentálně poměrně vysoké riziko, které se může stát i lékařům, kteří si ivermektin nadávkují sami. Člověk má sice úplně jinou nervovou soustavu než parazit, ale v lidském mozku hrají důležitou úlohu také neurotransmitery," varuje Pierzynová a dodává, že pokud dojde k předávkování, může mít dotyčný vážné neurologické příznaky, problémy se zažíváním a může skončit v nemocnici.

"Rozhodně je rizikové brát ivermektin preventivně. O čem se dále moc nemluví je, že prochází placentou a do mléka, takže by ho neměly užívat těhotné a kojící ženy," doplnila pro EuroZprávy.cz. Z mnoha politických prohlášení a zpravodajských článků lze přitom poměrně snadno získat pocit, že ivermektin je svatý grál, který úmrtí spojená s koronavirem srazí na minimum. Ve skutečnosti jsou ale tyto domněnky předčasné a relevantní data chybí.

Lékaři je sice mohou postupem času nasbírat právě na Češích, pokud jim ivermektin bude podán, v každém případě ale platí, že by si jej neodborná veřejnost neměla obstarávat a indikovat sama, stejně jaká jakákoliv jiná volně neprodejná léčiva. Nejen, že forma, v níž je nyní k sehnání, není pro lidský organismus vhodná, ale každé podání takového léku by navíc mělo proběhnout pod odborným dohledem. V opačném případě může nedostatek zodpovědnosti vyústit až v závažné zdravotní problémy.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) léky

Aktuálně se děje

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

včera

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy