Ještě v listopadu by se mohly obnovit návštěvy domovů seniorů, přislíbilo ministerstvo

Do domovů pro seniory a postižené by mohly ještě v listopadu znovu začít chodit návštěvy. Navštěvování klientů by se mohlo za určitých podmínek obnovit nejspíše v příštích dvou týdnech. Přislíbilo to ministerstvo zdravotnictví. ČTK to řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký. Asociace navrhuje, aby se návštěvníci při příchodu testovali.

"Máme příslib, že ještě v listopadu se umožní návštěvy. Lidé teď nevědí, zda své blízké uvidí na Vánoce, nebo kdy vůbec. Tahle zpráva je pro ně světlo na konci tunelu," uvedl Horecký.

O podmínkách obnovení návštěv by poskytovatelé péče měli se zástupci ministerstva zdravotnictví jednat příští týden, další týden by se pak případně mohlo setkávání s blízkými povolit. O jednání asociace usiluje spolu se zástupkyní veřejného ochránce práv Monikou Šimůnkovou. Ta před nedávnem upozorňovala na to, že nařízená omezení v domovech narážejí na lidská práva a svobody klientů. Podle Šimůnkové je právě zákaz vycházení a návštěv krajní nástroj ochrany zdraví a života seniorů či postižených, který se dotýká jejich osobní svobody, svobody pohybu i práva na soukromý a rodinný život.

Asociace navrhuje, aby se i pro návštěvníky domovů využily antigenní testy. "Výsledek je do pár minut. Spolehlivost je 80 procent. Při nošení roušky a s dezinfekcí a dodržováním pravidel je riziko nákazy relativně malé," řekl Horecký.

Poskytovatelé péče a zástupci organizací seniorů či postižených upozorňují na to, že nemožnost vidět blízké má nepříznivý dopad na psychiku a zdraví obyvatel domovů. Zařízení se jim proto snaží kontakt s okolím zprostředkovat. Využívají k tomu třeba mobilní aplikace. Některé domovy zřizují zvláštní prosklené návštěvní místnosti.

Podle zdravotnické statistiky podíl seniorů mezi nakaženými roste. Do konce října se koronavirová nákaza objevila ve 209 domovech u 4763 klientů a pracovníků. Podle kritiků tak vláda i přes ujišťování seniory a další zranitelné osoby před covidem neochránila, opatření byla nedostatečná a přijímala se pozdě. Lidé nad 60 let dostali poštou pět roušek a respirátor, v zařízeních je zákaz návštěv a pohybu. Respirátory personál povinně nosí od tohoto pondělí a plošné testování k odhalení onemocnění začalo tento týden. Experti a akademici zavedení pravidelných testů požadovali už na jaře v první vlně epidemie.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Více souvisejících

Domov důchodců ministerstvo zdravotnictví život sociální péče důchodci, senioři Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy