Koronavirus: Pro Česko jsou schváleny zatím dvě vakcíny, s dalšími pěti se počítá

Podle dostupných zdrojů bylo dosud plně nebo podmíněně ve světě schváleno devět vakcín proti novému typu koronaviru.

V EU a řadě dalších zemí získala povolení vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. K dalším patří vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, Rusko vyvinulo a schválilo vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona, Čína vakcíny od firem Sinopharm, Sinovac a CanSino, Indie má svou vakcínu Covaxin. Američané nebo například Kanada aplikují vakcínu od firmy Moderna, která byla 6. ledna podmínečně schválena pro použití i v EU.

Očkovat začalo jako první na konci listopadu svou vakcínou Sputnik V na konci listopadu Rusko. V Evropě začalo očkování loni 8. prosince ve Spojeném království. V polovině prosince se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA a v Evropské unii se začalo očkovat 27. prosince.

Podle serveru ourworlindata.org bylo na světě dosud očkováno 23,75 milionu lidí. V absolutních číslech vede Čína, kde bylo podle stejného zdroje naočkováno přes devět milionů lidí. V USA naočkovali 6,7 milionu lidí. K počtu obyvatel ale očkování nejrychleji postupuje v Izraeli. Očkování zde začalo 19. prosince a v zemi, která má asi 8,9 milionu obyvatel, první dávku vakcíny dostalo již přes 20 procent obyvatel. Celkově je Izrael na třetím místě. Z Evropy je na tom nejlépe Británie s 1,3 milionu naočkovaných.

V ČR očkování začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andrejovi Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Dosud ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje počty očkovaných jednou týdně ve čtvrtek. Do středy tak mělo být očkováno 19.980 lidí, v sobotu Babiš uvedl, že jich bylo asi 40.000.

Podle očkovací strategie České republiky by Česko mělo v lednu dostat očkovací látky od Moderny a Pfizeru a BioNTechu téměř pro 179.000 lidí. Na konci února by mělo být podle plánu očkováno téměř půl milionu lidí, v březnu 952.000. Od dubna Česká republika očekává více než milion dávek vakcíny měsíčně.

Premiér Babiš počátkem tohoto měsíce řekl, že od 15. ledna se budou moci registrovat lidé starší 80 let. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé ČR, termín dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav.

Česko počítá ve své očkovací strategii s vakcínami od sedmi výrobců. Kromě již schválených vakcín americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech a americké Moderny jsou to vakcíny od německé společnosti CureVac, od britské firmy AstraZeneca, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, očkovací látka americké firmy Johnson&Johnson, vakcína divize očkovacích látek společnosti Sanofi (Sanofi Pasteur) a americká vakcína Novavax.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Česká republika Pfizer BioNTech AstraZeneca Moderna (farmaceutická firma) Johnson & Johnson Novavax Sanofi Zdravotnictví CureVac

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy