Na Příbramsku dnes zkušebně otestovali žáky ZŠ testy ze slin

V základní škole v Petrovicích na Příbramsku dnes ráno zkušebně testovali žáky prvních a druhých tříd na covid-19. Lékařka Laura Roden, z jejíž iniciativy se testování uskutečnilo, u dětí případnou nákazu zjišťovala novými neinvazivními antigenními testy ze slin. Zájem rodičů byl ale malý, testování dětem povolilo jen 13 z 23 rodičů, řekla ČTK ředitelka školy Hana Vošahlíková. Všichni testovaní dnes byli negativní.

Otestováno bylo 12 dětí, jedno z těch, kde rodiče souhlasili, totiž nepřišlo do školy. "Někteří rodiče víceméně jsou přesvědčeni o tom, že je to nesmysl, takže už z principu. Další rodiče, a to si myslím, že převládá, mají pocit, že by se mohli dostat do jakéhosi kolotoče karantén a tudíž ošetřovného, takže by začali řešit finanční problémy a v některých případech se bojí, že by mohli ztratit zaměstnání," řekla ČTK Vošahlíková.

Lékařka se zdravotní sestrou nejdřív rozdaly dětem zavřené lahvičky s tekutinou. Poté znovu obešly lavice, odšroubovaly víčko a místo něj nasadily trychtýřek, do kterého děti plivaly. "Do trychtýřku plivou tak dlouho, až naplivají přibližně do poloviny flaštičky. My je obcházíme, snažíme se je nějakým způsobem podpořit, aby dosáhly požadovaného množství sliny," řekla ČTK Laura Roden. Děti motivuje například ukazováním citronu.

Následně lékařka se sestrou děti znovu obešla a posbírala lahvičky se slinami. "Flaštičky si odneseme k zhodnocení. Od momentu, kdy nakapeme na test, je to 15 minut," řekla Roden. Děti většinou s napliváním potřebného množství slin neměly problém, motivace od lékařky či sestry jim pomohla.

První várku testů financuje přímo Roden, která doufá, že jí testy proplatí pojišťovna. Další testování je připravena zaplatit obec. Druhé testování se předběžně plánuje na pondělí, obec chce dál spolupracovat s Roden. "Přístup k dětem je naprosto úžasný, máme obrovské štěstí, že to je právě paní Laura Rodenová, která se toho ujala po té odborné stránce," řekl ČTK starosta Petrovic a senátor Petr Štěpánek (STAN). Kdyby měla obec platit testování celé školy, tedy všech devíti ročníků a učitelů, činily by týdenní náklady zhruba 60.000 korun.

"Rádi bychom trošku rozhýbali tu mašinerii, protože děti ve školách byly naposledy někdy v prosinci. A distanční výuka není to pravé," zdůvodnila účast školy na zkušebním testování Vošahlíková. Kdyby bylo nějaké dítě pozitivně testováno, škola ho izoluje od spolužáků a zavolá rodičům, aby si ho vyzvedli. Výsledek testů ze slin musí následně PCR test, na který dítě pošle praktický lékař.

Testování dětí nyní není povinné, pokud rodiče odmítnou, škola s tím nemůže nic dělat a netestované dítě může dál chodit do školy. "Pokud by se podařilo a ministerstvo schválilo projekt, tak dítě půjde do školy, pouze pokud podstoupí testování. Pokud testováni nebudou, dítě do školy jít nemůže, zůstává doma, ale na domácí výuce, ne distanční. Tedy odpovědnost za vzdělávání by převzal rodič a žáci by chodili na přezkoušení," řekla Vošahlíková.

"Všem nám jde v podstatě o to samé. Abychom se zbavili šíření viru a mohli jakž takž normálně žít," uvedla Roden. Testy získává přes svou sedlčanskou ordinaci, kde působí jako zubní lékařka,spolupracuje zároveň s iniciativou Lékaři pomáhají Česku.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství Středočeský kraj

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy