Jsme připraveni na druhou vlnu? Lídr opoziční strany Jurečka má jasno

Šéf lidovců Marian Jurečka je toho názoru, že se česká vláda nepřipravila dostatečně na potenciální nástup druhé vlny epidemie koronaviru, přičemž veškeré výzvy opozice v této věci odmítl kabinet vyslyšet. Přitom v polovině července byla svolána mimořádná schůze Sněmovny, která se měla tímto tématem zabývat. Na stole byly dokonce i návrhy, které ale premiér Babiš a ministr Vojtěch nakonec hodili přes palubu.

"Na případnou druhou vlnu jsme jako země výrazně nepřipraveni. Pokud se přístup ministerstva zdravotnictví a dalších resortů zásadně nezmění, bude se s největší pravděpodobností opakovat situace z března a dubna. Bohužel musím říct, že nejsme na epidemii o nic víc připraveni, než jsme byli v polovině března tohoto roku,“ stěžoval si předseda KDU ČSL v interview pro ČT24.

Samotná opozice žádá od vlády přípravy na možný nástup druhé vlny už od uvolnění přijatých restrikcí. Jurečka si stěžoval, že vláda úplně opomenula školství, které vůbec není připravené na případné další omezení výuky. "Budou k ní mít všechny děti přístup? Pojďme tato opatření více rozpracovat, abychom případnou druhou vlnu zvládli lépe,“ žádal Jurečka.

Chytrá karanténa nefunguje a semafor není dobře postavený

Lidovci se rovněž také nezamlouvá nově zavedený systém pohotovostních stupňů - semafor. Nelíbí se mu představa mapy na úrovni okresů. Byl by spíše pro obce s rozšířenou působností nebo i menší územní celky. Nechápe také, proč by se v případě pozitivních testů v rámci jedné obce měla dělat opatření pro celý okres. 

Přišla-li by druhá vlna epidemie, pak by byla zapotřebí dobrá koordinace mezi jednotlivými ministerstvy, ale i větší efektivnost řešení ze strany všech čtrnácti krajských hygienických správ. Dle Jurečky by bylo dobré tomu dát nějaký řád. 

Vláda ubezpečila, že ani v případě výrazného zhoršení epidemiologické situace v rámci regionu by nedošlo k omezení jeho ekonomického chodu. "Kdyby se některý region dostal do červené, těžko zvladatelné zóny, jako bylo například uzavření Litovelska a Uničovska, tak už samotné uzavření ekonomický vývoj ovlivňuje, ať už chtěně, či nechtěně. Už během uzavření těchto oblastí to zkomplikovalo život tisícům lidí,“ konstatoval předseda KDU ČSL.

Pokud jde o inteligentní karanténu a s ní související trasování kontaktů nemocných, tak ta není vyhovující, jelikož se dosud neprokázaly žádné její výsledky. Navíc ani není známo, jak reálně funguje. "Nikdo výsledky chytré karantény v praxi neviděl,“ nechal se slyšet Jurečka. 

Čekání na zhoršení situace by mohlo být nebezpečné

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová už avizovala, že se ve všech dopravních prostředcích MHD, tedy nejen v metru ale i tramvajích a autobusech, obnoví povinnost mít zakrytá ústa i nos. Momentálně se čeká na lepší klimatické podmínky. Šéf lidovců by ale uvítal, kdyby se nečekalo na výrazné zhoršení situace. Občanům by se měla dávat preventivní doporučení. Už teď by měli být lidé, kterým to nedělá problém, žádáni, aby si v MHD nasazovali roušky. Většině rozumně smýšlejících by nedělalo problém tak učinit.

V případě zásoby ochranných pomůcek se budou Češi s velkou pravděpodobností opět potýkat s nouzí. Opozice se sice marně snažila přimět vládu ke spolupráci s českými firmami, ale neúspěšně. "Vládu jsme žádali, ať udělá zakázky či předobjednávky u českých firem, které vyrábějí špičkový materiál. Chtěli jsme, aby stát bral české firmy vážně a budoval v nich strategickou kapacitu pro výrobu ochranných pomůcek. To se bohužel nestalo," konstatoval Jurečka smutný fakt. 

Měly by se podporovat české firmy?

Předseda lidové strany by navíc v podpoře českých firem viděl jeden z nástrojů, pomocí něhož by se dala udržet co nejnižší nezaměstnanost. "Z mnoha zdrojů vyplývá, že firmy se potýkají s výrazným propadem počtu zakázek, to znamená, že ty firmy dlouhodobě budou těžko udržovat svoje zaměstnance. Je velmi nutné hledat způsoby, kterými těmto firmám vytvářet nové zakázky,“ konstatoval.

"Ukazuje se, že například v nanotechnologii, což je třeba i optika a zdravotní pomůcky, lze hledat nové obory a nová pracovní místa. Sem by měl stát smysluplně nasměřovat peníze, aby podporoval nejenom vědu a výzkum, ale i vznik pracovních míst,“ podotkl.

Co se týče deficitu státního rozpočtu, tak pro ten KDU ČSL odmítla hlasovat, jelikož nebylo zcela jasné, kam přesně vláda zamýšlí finanční prostředky investovat. Jurečka poukázal mimo jiné i na návrh resortu místního rozvoje na inzerci dovolené v Česku, který by vyšel na dvě miliardy korun, což je podle něj výsměch daňovému poplatníkovi. "Byl bych rád, kdyby ty peníze směřovali na něco důležitého, někam, kde mohou pomoci – například právě k podpoře firem," řekl šéf lidovců.

Volební spolupráce

"Momentálně se soustředíme na krajské a senátní volby na podzim. V různých krajích jsme se dokázali domluvit s ostatními stranami a do voleb jdeme v koalici. Chceme, aby kraje fungovaly lépe, transparentněji a efektivněji,“ nastínil Jurečka, jak to momentálně vypadá se spoluprací opozičních stran. 

Co se týče spolupráce v rámci koalic, tak s tou opozice počítá i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Lídři jednotlivých stran spolu neustále hovoří a snaží se najít nějaké řešení. Voličům by měla být nabídnutá lepší alternativa řízení ČR.

"Momentálně ani v budoucnu si nedokážu představit, že by lidovci spolupracovali s vládními stranami. Uvidíme, jaký bude vývoj ČSSD, která již naším koaličním partnerem dříve byla. Spolupráci s hnutím ANO ale můžu ihned vyloučit,“ ukončil předseda KDU ČSL.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Marian Jurečka (KDU-ČSL) ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR opozice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní

Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy