Návrat systému PES vázne. Odborníci zatím připomínkovali jen nejvyšší stupeň

Odborníci zatím připomínkovali jen pátý, tedy nejvyšší stupeň upraveného protiepidemického systému PES, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření. V televizi CNN Prima NEWS to dnes řekl epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Během dubna bude následovat debata nad mírnějšími stupni PES.

Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc. Před velikonočním víkendem ale ministr Jan Blatný (za ANO) řekl, že dokument čeká na stanoviska odborných skupin, ale že je ve velmi pokročilém stadiu přípravy.

Skupina MeSES, kterou vede hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, podle Maďara zatím měla možnost připomínkovat jen opatření v pátém stupni rizika. Diskutovala například o možnosti povolit venkovní trhy, otevřít venkovní expozice zoologických a botanických zahrad či venkovní sportovní aktivity jeden na jednoho, řekl Maďar bez dalších podrobností. Během dubna se bude podle něj debatovat o dalších stupních PES.

V protiepidemickém systému PES se stále počítá index rizika pro ČR. Od konce února postupně klesá, dnes ráno klesl na 52 bodů a už víc než týden odpovídá třetímu z pěti stupňů přísnosti opatření. Pokud by se jím Česko řídilo, byly by zčásti otevřené školy, za určitých podmínek také obchody, služby či restaurace nebo povolené akce venku do 50 lidí.

Odborníci zatím podpořili postupný návrat dětí do škol od 12. dubna. Blatný ale před víkendem zdůraznil, že to neznamená začátek rozvolňování celé společnosti. S koncem nouzového stavu, který zatím platí do 11. dubna, zřejmě bude zrušen zákaz pohybu mezi okresy.

Index PES byl pravidelně zveřejňován od poloviny loňského listopadu. V lednu se začala připravovat jeho aktualizace, která by zahrnula jako jednu z podmínek antigenní testy. Mělo to umožnit veřejné akce pro větší počet osob nebo například částečné otevření restaurací či hotelů. Do února se podle systému PES řídilo fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit. Upuštění od jeho používání souvisí především se šířením takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější a rychleji se šíří mezi lidmi.

Systém PES je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá z počtu nových případů na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny a reprodukčního čísla. Na začátku letošního roku byl původní parametr podílu pozitivních mezi testy nahrazen podílem pozitivních hospitalizovaných, kteří nebyli dříve odhaleni testem.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Rastislav Maďar

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy