Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o očkování

Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto jsou nejčastější mýty, které se v souvislosti s vakcínami objevují na internetu.

Dezinformace a nárůst nedůvěry v očkování patří k zásadním rizikům, které ohrožují zdraví lidí na všech kontinentech. Shodli se na tom během globálního summitu o očkování i lídři světových institucí a zdravotničtí experti v Bruselu.

Pro laickou veřejnost je velmi obtížné poznat, že zprávy o očkování na internetu nejsou pravdivé. Nutností je vycházet ze spolehlivých zdrojů. Zprávy, které se šíří na sociálních sítích, nemají žádnou validitu.

„Je třeba hledat takové webové servery, kde je určitá záruka, že informace jsou podložené, měly by tam být zdroje,“ radí Roman Prymula předseda vakcinologické společnosti a náměstek ministra zdravotnictví pro irozhlas.cz.

Nejčastěji se dezinformace šíří mezi mladými matkami, které odrodí a dostávají se do doby, kdy rozhodují o očkování. „Jsou tady zaheslované sociální sítě, kde jim jiné maminky poskytují ‚zaručené‘ informace, co vakcína může provést a že by se neměly nechat očkovat nebo případně očkování oddálit,“ popisuje Prymula.

Zásadní cestou, jak zvýšit mezi lidmi povědomí o prospěšnosti očkování je spolupráce s médii, zejména provozovateli sociálních sítí. Pracuje se na Národním zdravotnickým informační portálu, kde budou obecné informace o zdravotnictví včetně očkování. „O očkování tam budeme dávat řadu informací o tom, co může a nemůže očkování způsobit a jaké má výhody a nevýhody,“ ubezpečuje Prymula.

Související

Více souvisejících

očkování Roman Prymula (epidemiolog) sociální sítě zdravotně postižení děti

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy