Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.

Místo současných dvou týdnů je možné opustit ji po sedmi dnech, podmínkou je ale negativní PCR test. O zpřísnění protiepidemických opatření rozhodla vláda ve středu. Reagovala tak na zrychlující tempo šíření onemocnění covid-19.

Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou.

Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.

Na polovinu se ode dneška zkracuje doba, kterou musí v karanténě strávit lidé po kontaktu s nakaženým. Pokud budou mít negativní PCR test, mohou karanténu ukončit po týdnu namísto dosavadních 14 dní.

Vláda minulý týden schválila i další protiepidemická opatření, která ale začnou platit od začátku listopadu. Preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat.

Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Zároveň se od listopadu zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů se zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy