Má nošení roušek své opodstatnění? Ani odborníci se neshodnou

Český epidemiolog a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na začátku koronavirové krize avizoval, že denní přírůstek 400 nakažených je onou pomyslnou hranicí, kdy je potřeba zastavit rozvolňování restrikcí. Ta ale byla před nedávnem překonaná, a to o stovku.

Otázkou proto také zůstává, jak na tento nepříznivý vývoj reagovat. Zatímco by hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal uvítal nošení roušek ve všech interiérech, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se řadí mezi odpůrce plošných opatření. 

"Když roušku budete potřebovat nosit, tak ji nosit budete. Aby roušky nosili i ti, kteří už nemoc nemohou mít, je jistě absurdní,“ nechal se zubař slyšet v pořadu Pro a proti na Plusu. 

Proti rouškám sice nic nemá. Sám je například nosil, když měl třeba alergii, ale u covidu-19, kdy má těžký průběh pouhé jedno promile infikovaných, nevidí smysl. Nechápe, proč by se mělo 99,9 % obyvatel takto omezovat. 

S tím ale nesouhlasil epidemilog IKEM Smejkal, podle něhož je nošení roušek důležité, jelikož den až dva před projevem onemocnění je nakažený infekční. "Proto jsou roušky to nejdůležitější a jsou to nejmenší, co předchází rozvalu, který by nastal, kdyby se společnost začala zavírat, jak jsme to tu měli v březnu a dubnu," vysvětlil.

"Není důvod při smrtnosti covidu-19 ve střední Evropě 2,3 promile, což mají Rakušané dobře spočítané, uvést společnost do úplného rozvalu," Roman Šmucler

"Klíčová je strategie,“ míní Šmucler. "Nejen Světová zdravotnická organizace (WHO) se shodla, že musíme čekat, až se společnost do jisté míry promoří. A snad nám pomůže očkování. Chceme ale společnost změnit tak, že zrušíme koncerty, sportovní utkání a mladí lidé se nebudou stýkat? Lockdowny nemají medicínsky smysl a ekonomicky je to katastrofa," dodal šéf stomatologů.

Smejkal nicméně oponoval, že pokud nám nebudou činit problém minimální opatření v podobě sociálních odstupů a roušek, pak ani nebude hrozit žádný lockdown. 

"Ani nemyslím, že by WHO doporučovala promořování. Teď sice jsme v jiné situaci než na jaře, ale na posuzování smrtnosti máme ještě málo dat. Víme jen, že se snížila," namítl epidemiolog.

Šmuclerovi ale přijde ve srovnání s rouškami mnohem klíčovější takzvané sociální distancování, tedy dodržování rozestupů mezi lidmi na veřejných místech a eliminace jejich kumulace na jednom místě ve větším počtu. 

"Polovina lidí se nakazila doma a velká část těch, kteří umřeli, byli v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. Tam je potřeba extrémní péči, ale na druhou stranu to lidé dlouho nevydrží,“ nechal se slyšet prezident.

"Když začnete rozdělovat prostory, tak se člověk v tom ztrácí, ztrácí i důvěru v roušku a začne vše zpochybňovat," Petr Smejkal

Zavedou se zase roušky, až po nich lidé začnou volat?

Smejkal si také postěžoval na problematickou komunikaci resortu zdravotnictví. "Když lidé už nechtějí roušky, tak se zruší. A až je budou chtít, tak se zase zavedou. Tak přemýšlejí politici, ale tak se to dělat nedá," zlobil se.

Šmucler souhlasil, že díky nasazování roušek budeme mít dobré výsledky v počtu nakažených. "Ale budeme pořád čekat. Musíme si říct, co je cíl: aby epidemie skončila, my do té doby ochránili ty, pro které je nebezpečná, a pak abychom se vrátili do rozumného života," namítl.

"Tím, že teď odložíme roušky, ničeho nedosáhneme. Maximálně nám spousta státu zavře hranice kvůli narůstajícím počtům pacientů a spousta lidí bude v karanténě. Nosme ještě roušky a bavme se o tom, jak změnit pohled na celou epidemii a opatření, která s ní souvisí,“ uzavřel epidemiolog IKEM.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví Roušky a respirátory zdraví Roman Šmucler Petr Smejkal ikem Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy