Český epidemiolog a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na začátku koronavirové krize avizoval, že denní přírůstek 400 nakažených je onou pomyslnou hranicí, kdy je potřeba zastavit rozvolňování restrikcí. Ta ale byla před nedávnem překonaná, a to o stovku.
Otázkou proto také zůstává, jak na tento nepříznivý vývoj reagovat. Zatímco by hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal uvítal nošení roušek ve všech interiérech, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se řadí mezi odpůrce plošných opatření.
"Když roušku budete potřebovat nosit, tak ji nosit budete. Aby roušky nosili i ti, kteří už nemoc nemohou mít, je jistě absurdní,“ nechal se zubař slyšet v pořadu Pro a proti na Plusu.
Proti rouškám sice nic nemá. Sám je například nosil, když měl třeba alergii, ale u covidu-19, kdy má těžký průběh pouhé jedno promile infikovaných, nevidí smysl. Nechápe, proč by se mělo 99,9 % obyvatel takto omezovat.
S tím ale nesouhlasil epidemilog IKEM Smejkal, podle něhož je nošení roušek důležité, jelikož den až dva před projevem onemocnění je nakažený infekční. "Proto jsou roušky to nejdůležitější a jsou to nejmenší, co předchází rozvalu, který by nastal, kdyby se společnost začala zavírat, jak jsme to tu měli v březnu a dubnu," vysvětlil.
"Není důvod při smrtnosti covidu-19 ve střední Evropě 2,3 promile, což mají Rakušané dobře spočítané, uvést společnost do úplného rozvalu," Roman Šmucler"Klíčová je strategie,“ míní Šmucler. "Nejen Světová zdravotnická organizace (WHO) se shodla, že musíme čekat, až se společnost do jisté míry promoří. A snad nám pomůže očkování. Chceme ale společnost změnit tak, že zrušíme koncerty, sportovní utkání a mladí lidé se nebudou stýkat? Lockdowny nemají medicínsky smysl a ekonomicky je to katastrofa," dodal šéf stomatologů.
Smejkal nicméně oponoval, že pokud nám nebudou činit problém minimální opatření v podobě sociálních odstupů a roušek, pak ani nebude hrozit žádný lockdown.
"Ani nemyslím, že by WHO doporučovala promořování. Teď sice jsme v jiné situaci než na jaře, ale na posuzování smrtnosti máme ještě málo dat. Víme jen, že se snížila," namítl epidemiolog.
Šmuclerovi ale přijde ve srovnání s rouškami mnohem klíčovější takzvané sociální distancování, tedy dodržování rozestupů mezi lidmi na veřejných místech a eliminace jejich kumulace na jednom místě ve větším počtu.
"Polovina lidí se nakazila doma a velká část těch, kteří umřeli, byli v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. Tam je potřeba extrémní péči, ale na druhou stranu to lidé dlouho nevydrží,“ nechal se slyšet prezident.
"Když začnete rozdělovat prostory, tak se člověk v tom ztrácí, ztrácí i důvěru v roušku a začne vše zpochybňovat," Petr SmejkalZavedou se zase roušky, až po nich lidé začnou volat?
Smejkal si také postěžoval na problematickou komunikaci resortu zdravotnictví. "Když lidé už nechtějí roušky, tak se zruší. A až je budou chtít, tak se zase zavedou. Tak přemýšlejí politici, ale tak se to dělat nedá," zlobil se.
Šmucler souhlasil, že díky nasazování roušek budeme mít dobré výsledky v počtu nakažených. "Ale budeme pořád čekat. Musíme si říct, co je cíl: aby epidemie skončila, my do té doby ochránili ty, pro které je nebezpečná, a pak abychom se vrátili do rozumného života," namítl.
"Tím, že teď odložíme roušky, ničeho nedosáhneme. Maximálně nám spousta státu zavře hranice kvůli narůstajícím počtům pacientů a spousta lidí bude v karanténě. Nosme ještě roušky a bavme se o tom, jak změnit pohled na celou epidemii a opatření, která s ní souvisí,“ uzavřel epidemiolog IKEM.
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
Zdravotnictví , Roušky a respirátory , zdraví , Roman Šmucler , Petr Smejkal , ikem , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle.
Zdroj: Lucie Podzimková