Opatření proti covid-19 dopadla na postižené. Třetina jich nemá dostupnou péči

Téměř třetina lidí s postižením či chronickým onemocněním, kteří se neobejdou bez pomoci, nemá nyní kvůli nařízeným omezením proti šíření koronaviru dostupnou péči. Omezeně se k ní dostane šest z deseti potřebných. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes na tiskové konferenci zveřejnila Aliance pro individualizovanou podporu (AIP).

Do průzkumu se zapojilo 244 lidí. Většinu z nich tvořili postižení, nemocní a pečující, malou část pak pracovníci sociálních služeb a spolků na pomoc potřebným. Zhruba 90 procent dotázaných uvedlo, že kvůli nařízeným omezením je dostupnost péče omezená. Podle 44 procent respondentů je k ní omezený přístup částečně, podle 17 procent výrazně a téměř třetina lidí se k ní nedostane vůbec. Týká se to sociálních a zdravotních služeb, ale i pomoci blízkých a dobrovolníků.

Zhruba polovina dotázaných také uvedla, že zřejmě brzy nezvládnou hradit potraviny, léky či nezbytné služby. Pětina odpověděla, že se v nejbližší době bez finanční pomoci neobejde.

"Na některých místech ČR není zajištěna dostupnost služeb, aby lidé se zdravotním postižením či chronickým onemocněním mohli vést důstojný život, byť v izolaci. Několik týdnů jsou zavřené sociální a rehabilitační služby, speciální školy. Tento stav je nadále neúnosný," uvedla předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. Podle expertů je velká část pečujících na hranici svých psychických, fyzických i finančních sil a je potřeba, aby ministerstva i obce problém řešily.

Aliance zastřešuje čtyři desítky expertů a organizací na pomoc postiženým. Výsledky průzkumu před velikonočními svátky poslala vládě, krizovému štábu, ministerstvům, krajům a dalším institucím. Na reakce zatím čeká.

"Z veřejného prostoru ale nevidíme zprávu o tom, že by někdo z institucí vnímal, že je tu veliká skupina lidí, kteří jsou ohroženi jak nákazou, tak i výpadky péče," uvedla výkonná ředitelka aliance Agáta Jankovská.

Aliance navrhuje, aby v regionech vznikla koordinační místa, která by potřeby v oblasti zmapovala. Nezbytné je podle expertů zajištění dostupných služeb a asistence, dostatku ochranných pomůcek i testování. Dostatečný přístup by měl být také ke zdravotní péči. Mnozí oslabení lidé s postižením či chronickou nemocí se nyní obávají kvůli možné nákaze jezdit do nemocnic či využívat hromadnou dopravu. Schází jim také rehabilitace i jiná péče. Pro děti se speciálními potřebami je nutné zajistit podpůrná opatření, do domácností by mohli docházet pedagogičtí asistenti, radí experti. Se zástupci resortů i kraji chtějí o řešení jednat.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín

Minimální mzda by se v blízké budoucnosti měla valorizovat pravidelně na základě výpočtu stanoveného zákonem, a nikoli ad hoc rozhodnutím vlády. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce, který dnes odsouhlasil. Kabinet rozhodl také o navýšení příspěvku zaměstnavatelům na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jmenoval nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu.
CZK

NRZP vadí nevyplácení příspěvku na péči ze Slovenska

Češi a Slováci žijící v Česku, kteří pobírají slovenský důchod a neobejdou se kvůli svému stavu bez pomoci, nedostávají příspěvky na péči. Slovensko jim svou dávku neposílá, české úřady jim podporu nepřiznávají. Řada lidí má tak problém si potřebné opatrování zajistit. Na tiskové konferenci na to dnes upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Navrhuje, aby příspěvek začala poskytovat ČR. Problém se podle odhadů rady týká 400 až 500 osob ve vážném stavu. Vyjádření ministerstva práce ČTK zjišťuje.

Více souvisejících

zdravotně postižení sociální péče život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy