Opozice jednala s Blatným: Nouzový stav by nemusel být při nízkém stupni PES

V nové podobě tabulky opatření protiepidemického systému PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně. Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to ČTK řekli místopředseda ODS Martin Kupka a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

Nový model nyní mohou připomínkovat. Termín, od kdy by aktualizovaná tabulka mohla platit, Blatný podle nich na jednání nezmínil. Ministr na úterní tiskové konferenci uvedl, že tabulky opatření zveřejní příští týden.

"Návrh, který budeme připomínkovat a který doplníme, počítá s tím, že nouzový stav by nebyl nutný pro první a druhý stupeň, nutný by byl od třetího stupně," uvedl Kupka. V současnosti jsou platností nouzového stavu podmíněna opatření i v nejnižším stupni rizika. Vlastní verzi protiepidemického systému, která by v mírnějších stupních nevyžadovala nouzový stav, v prosinci připravil i opoziční Anticovid tým, v němž jsou zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Kupka i Válek jsou jeho členy.

Stav nouze v Česku by měl podle rozhodnutí Sněmovny vypršet 22. ledna. Blatný ale dnes po jednání vlády řekl, že považuje za velmi pravděpodobné, že vláda bude muset znovu dolní komoru žádat o prodloužení, protože po 22. lednu podle něj budou v zemi dál třeba silná opatření. Česko je aktuálně v pátém, nejvyšším stupni rizika.

Opoziční politici by podle Válka chtěli, aby bylo v systému jasně definované, jaké pravomoci vlády vyplývající z nouzového stavu budou zavedeny do praxe při jednotlivých stupních PES. "Nám principiálně nevadí nouzový stav, pokud to znamená využití armády, policie a hasičů pro pomoc v rámci České republiky. Bez nouzového stavu toto nejde. Ale vadí nám, když nouzový stav znamená nakupování bez výběrového řízení, nasazovaní studentů do nemocnic, aniž by se někdo zeptal děkanů nebo ředitelů škol, jestli to je reálné," poznamenal.

Podle poslance se nabízí srovnání s Německem. Tam podle něj platí epidemický stav principiálně podobný nouzovému, ale týká se výhradně epidemie. "Řadu věcí, které se v rámci nouzového stavu u nás mohou, tak v těchto zemích nemohou," dodal.

Válek by byl také pro, aby i při vyšších stupních systému PES zůstaly otevřené školy. Podle něj uzavírání škol nemá výrazný efekt na šíření koronaviru.

Jednání se kromě zástupců politických stran a ministerstva zúčastnili také například ředitelé některých nemocnic, prezident České lékařské komory Milan Kubek nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Očkovací strategie by podle opozice mohla být ambicióznější

Aktuální vakcinační strategie počítá s tím, že v první fázi budou očkováni především zdravotnici, kteří se starají o nemocné s covidem-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení a dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Celkem jde asi o 600.000 lidí. Jen lidí nad 80 let je v Česku asi 441.100. Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému. Rezervační systém pro očkování proti covidu-19 bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.

Se základními tezemi vládní očkovací strategie Kupka souhlasí, vytýká jí ale to, že není dostatečně ambiciózní. Například co se týče vysokoprůtokových očkovacích center. Podle Kupky je potřeba hustší síť než dříve zmiňovaný počet zhruba 30 center. Většina regionů podle něj bude chtít vytvořit takové středisko v okresních městech. Důležité je podle něj také zajistit peníze na centra, která "zjevně budou organizovat kraje". Kupka je též náměstkem středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN).

Podle Válka by očkovacích center mělo být minimálně 70 a měla by být v jednotlivých krajích vhodně rozmístěná a dobře dopravně dostupná. Zásadní je podle něj také rezervační systém dobře nastavit, aby se každý zájemce dostal do nejbližšího centra. Takové technické náležitosti se podle Válka budou teprve ladit. Potřeba je také zhruba 100 mobilních očkovacích týmů, které by dojížděly na odlehlá místa v zemi, dodal.

Válek má za naivní představu, že by všichni senioři nad 80 let vyplňovali internetový rezervační formulář. Registrační systém podle něj také nemyslí na mentálně postižené lidi či národnostní menšiny v ČR. Na jednání padlo doporučení, aby zejména v malých obcích byly zapojeny místní úřady. Tamní pracovníci by podle Válka mohli obejít seniory bydlící v odlehlých místech a vyplnit s nimi formulář. Lepší by také bylo, aby registraci dělal praktický lékař.

Válek také považuje za důležité, aby ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo smlouvy s firmami, od nichž jsou objednávány vakcíny. V nich je podle poslance definováno, kolik má země předobjednaných dodávek od jednotlivých společností pro jednotlivé měsíce.

Blatný se podle Kupky vyjádřil také k jednomu z požadavků Anticovid týmu, který žádá vytvoření registru lékařů, kteří by byli ochotni se nad rámec svých povinností zapojit do práce velkých očkovacích center. "Pan ministr reagoval tak, že zatímco registr očkovaných bude centrální, tady vidí cestu spíše v tom, aby si krajští koordinátoři takové registry vytvořili sami," řekl Kupka. Vznik registrů v regionech by považoval za dostačující.

Místopředseda ODS také apeloval na to, aby vláda nestavěla proti sobě skupiny očkovaných a neočkovaných. Zároveň je podle něj důležité kvalitně o smyslu očkování informovat na základě relevantních a ověřených dat.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Martin Kupka (ODS) Jan Blatný Vlastimil Válek (TOP 09) ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

před 1 hodinou

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 9 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

včera

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

Zdroj: David Holub

Další zprávy