ROZHOVOR | Pro personál je to obrovský stres, pacientů s těžkou pneumonií je až 10x více, říká vrchní sestra z covidového oddělení

ROZHOVOR - Měla na oddělení i maminku po porodu, nejvíce jí ale v hlavně utkvěl pacient, jehož stav se zlepšil natolik, že mohl být přeložen, následně se ale opět zhoršil a po návratu na její pracoviště zemřel. Terezie Koníčková zastává pozici vrchní sestry na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM) v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlila, jak složitá je práce s pacienty, kteří kvůli covidu-19 bojují o život, a jaký má současná situace vliv na zdravotnický personál.

Jak vypadá Váš standardní pracovní den?

Standardní pracovní den vrchní sestry spočívá v personálním zajištění provozu jednotlivých lůžkových stanic. Prakticky není dne, aby nám nechyběla nebo nevypadla ze služeb sestra do karantény, nebo je nemocná. Takže ve spolupráci s ostatními staničními sestrami, které mám ve směnách, zajišťuji provoz materiálně, lékově a personálně, aby se o pacienty měl kdo starat.

Jaká je teď situace z toho personálního pohledu?

Už jsem doufala, že se to stabilizovalo, co se týče počtu pacientů, je stav stabilní, ale naopak je obrovská nemocnost personálu, takže se potýkáme s problémem zajištění služeb.

Čím si tu nemocnost vysvětlujete? Byla podobná i v září, v říjnu?

Ne. Teď jsou covid pozitivní, takže jdou na neschopenku a minimálně 10 dní musí zůstat doma. Máme i sestry s horším průběhem nemoci, takže ty zůstávají déle, tím pádem už ale nemáme koho dávat do služeb. Nemocnice se nám snaží vypomoct, měli jsme tu armádu a dobrovolníky na pozice sanitářů, takže jsme relativně saturovaní co se týká nižšího zdravotnického personálu, nicméně dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem sester v intenzivní péči a teď to cítíme markantně.

Proč se sestry stávají covid pozitivní až teď? Je to díky tomu, že tady před několika týdny bylo velké množství nakažených pacientů, nebo tam třeba hraje roli i stres?

Samozřejmě je to pro personál obrovský stres, protože ta práce je jiná po stránce fyzické i psychické. Máme mnohem těžší stavy, standardně míváme jednoho pacienta s těžkým zápalem plic, teď jich bylo 10. Na jednotkách intenzivní péče, kde bývají pacienti po operačních výkonech, leží pacienti s těžkými pneumoniemi, takže určitě je v tom podíl stresu, vyčerpání z počtu směn, a oslabená imunita možná souvisí s tím, že se nakazí.

O kolik covidových pacientů aktuálně pečujete?

Je to v řádu desítek. Ale i když pacienty vyřazujeme z databáze, protože nejsou covidoví, někteří dál zůstávají na našem pracovišti na umělé plicní ventilaci. Už nejsou virulentní, prodělají si těžké onemocnění, a zůstávají napojeni na přístroje a dál bojujeme o jejich život. Když už pacient není covidový, nemusí se k němu personál oblékat, nemusí se používat tak přísné ochranné pomůcky, nicméně dál zůstává v naší péči.

V čem je ta práce s nakaženými pacienty nejtěžší?

Ne vždy nese ovoce. Pacienti jsou v opravdu těžkém stavu a děláme pro ně maximum, ale odezva není taková, jakou bychom běžně očekávali, protože zápaly plic jsou velmi těžké. Každý se sám vnitřně srovnává s tím, že opravdu intenzivně pečuje o pacienta třeba 14 dní, a on pak umírá. Nekončí to vždycky úplně dobře.

Na druhou stranu na to, že pacienti někdy umírají, musíte být ze všech oddělení zvyklí nejvíce. V čem se to liší u covidových a necovidových pacientů?

My jsme zvyklí, ale nejsme zvyklí na tu skladbu diagnóz, jsou to opravdu všechno těžké zápaly plic. Je fakt, že jsme resuscitační oddělení, takže jsme se nějakým způsobem naučili sami se sebou pracovat, abychom to mohli zvládat, ale jak říkám, někdy je to marný boj. Nebo vidíme, že člověk s námi hovoří, je kontaktní, pak se jeho zdravotní stav zhorší a umírá, i to je možná pro personál těžké.

Už jste někdy dříve se dostali do situace, kdy jste museli mít celotělové ochranné obleky?

Ne. Když tu bývaly případy těžké chřipky, tak se používaly respirátory, čepice, pláště, ale nepoužívali jsme tyveky.

Jak těžká je práce zdravotní sestry, o to více v oněch tyvecích?

Jednak je to fyzická práce, ale i psychické vypětí. Té fyzické práci určitě nepřidá, když jste oblečený takhle a potíte se, mlží se vám brýle, těžce se vám dýchá přes respirátor, takže personál je po třech hodinách úplně zpocený a jde se osprchovat a převléknout. A pak je tu ten psychický stres, aby sestra neudělala chybu, aby podala léčivá tak jak má, je na ně kladena velká zodpovědnost, protože podávají léky, které například ovlivňují krevní tlak, monitorují pacienty na plicní ventilaci, musí ventilátor znát, vědět, co naměřené hodnoty znamenají, co má dělat, když alarmuje, jak si v tu chvíli poradit a následně informace předat lékaři. Na sestry jsou kladeny velké požadavky na technickou zdatnost, na empatii a schopnost pečovat o člověka který nereaguje, neodpoví, je přispaný, a důležitá je i spolupráce s kolegy, musí to být týmová práce, protože sestra nemá jen svého pacienta, takže musí vědět, co se děje na celém oddělení.

Pacienti nereagují, ale někteří z nich možná vnímají. Víte, kolik či kteří jsou schopni vnímat okolí?

Těžko říct. Nám se vrací pacienti, a to se netýká jen covidu, kteří u nás byli třeba v těžké sepsi a přichází poděkovat a podělit se s námi o zážitky z intenzivní péče. Jim se prolíná realita a sen, neví co jsou sny a co realita a ty sny jsou velmi živé. Třeba se jim zdálo že byli ve válce nebo jeli k rodině a mezitím se budí, když s nimi pracuje personál. Je to uměle navozený spánek, aby zvládli plicní ventilaci, při které je nutné zajištění dýchacích cest. Pokud se zajištuje dýchání tracheostomickou kanylou, pacienty lze postupně budit, nějakým způsobem s nimi personál komunikuje např. obrázky, písmenky a podobně. Ale pokud mají trubičku zavedenou ústy do dýchacích cest, musí být  pacient v umělém spánku. Ideální stav je jedna sestra na jednoho pacienta, což teď byl problém, a musím pochválit personál, že absolutně neslevil z péče, na kterou je zvyklý. Bylo to na úkor personálu, ale o pacienty bylo pečováno tak jak jsme standardně zvyklí.

S jakými nejmladšími pacienty jste se tady setkala?

Myslím si, že to byl 76. ročník, který v mládí prodělal operaci sleziny. Byl nějakou dobu u nás na intenzivní péči, pak na následné péči, a naštěstí se vrátil do domácího ošetřování. A pak jsme tu měli maminku po porodu, a ta neměla ani 40.

A utkvěl vám nějaký pacient v hlavě?

Minulý týden (rozhovor byl veden na začátku prosince, pozn. red.) zemřel pán, který u nás prošel dvěma jednotkami. Vrátil se zpátky na naše pracoviště ARIM 1, kde jsou ty nejtěžší pacienti, a zemřel tady. A myslím si, že to personál celkem zasáhlo, víc než obvykle. Protože si pamatovali, že se u nás zlepšil, překládal se na jiné oddělení, a pak se zase vrátil.

Jakým způsobem funguje ono překládání pacientů na jiné oddělení?

Máme lůžkové stanice ARIM 1, 2 a 3, kde se všude ventilují covidoví pacienti. Potom je překládáme na následnou intenzivní péči, kam jdou stabilizovaní covidoví a necovidoví pacienti na umělé plicní ventilaci k rehabilitaci a odpojení od ventilátoru.

Jak vaše okolí vnímá, že pečujete o covidové pacienty?

Já mám obrovskou podporu v rodině, tu kdybych neměla, tak bych tady nemohla fungovat, a oni mou práci za ty roky už znají. Mají z toho respekt a chápou situaci, ale nechápou lidi, kteří to zlehčují.

Nemají strach, že se můžete nakazit?

Strach možná zpočátku byl, na jaře, kdy to bylo pro nás bylo všechno nové, ale teď to neřešíme, protože pokud se sestřičky nakazí, tak většinou od svých partnerů, dětí, zkrátka z rodiny. Není to úplně z práce od pacientů.

Vzhledem k tomu, že se hovoří o možném příchodu třetí vlny, obáváte se, co bude na jaře?

Já se obávám, co bude po Vánocích. Už to máme nějakým způsobem nacvičené, ale je potřeba, aby personál nabral nějaké síly, protože nevíme, kdy to skončí. Teď vidíme pokles pacientů, ale je to s otazníkem, protože minulý pátek jsme přijímali pět pacientů na umělé plicní ventilaci, předtím to byli denně dva, tři pacienti. Měla by se rozjíždět více operativa, protože pacienti čekají na operační výkony, takže je tlak, aby se uvolnila naše lůžka a abychom ukládali pacienty i po operačních výkonech, úrazech. atd.

Související

Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Terezie Koníčková

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 3 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy