Rozhovor | Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat, říká Vlček

ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může vymstít. Lékař František Vlček, expert na všeobecné zdravotnictví, tvrdí, že se vystavujeme riziku třetí vlny. „Obávám se, že si na ni skutečně zaděláváme, neboť tím, že rozvolníme a umožníme další sociální kontakty, efektivně zvedáme reprodukční index. A zvedáme jej v době, kdy ještě máme poměrně velký počet nových případů denně,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz František Vlček.

Nezastírá, že se jeho naděje upínají k vakcíně. Odborník na všeobecné zdravotnictví František Vlček ale upozorňuje, že bude ještě nejméně šest měsíců trvat, než se pomocí ní začne očkovat. „Možná, že čekání bude delší.“ V kontextu s vakcínou přiznává, že má u ní úplně stejné obavy, jako u chytré karantény. „Ukazuje se, že existuje velký segment obyvatelstva, který vakcíně nedůvěřuje. Jedná se o primární věc, na kterou by vláda měla cílit. Musí posílit důvěru lidí, aby se nechali očkovat. Je to jednoznačně dobrý krok.“

Ředitel pro procesy, kvalitu a efektivitu ve zdravotnickém holdingu Akeso, který do svého portfolia zahrnuje soukromé nemocnice Hořovice, Beroun i komplexní onkologické centrum Pardubického kraje, chce věřit, že protiepidemický systém (PES) je krokem správným směrem. „Co mně ale u něj úplně chybí, je, že pořád jen pracujeme se zavíráním jako možností reakce na nějakou vyšší míru rizika komunitního šíření. A trochu zapomínáme, že se tady objevila možnost plošného testování anebo řekněme významného navýšení kapacit testování pomocí rychlých testů.“

Asistent Kabinetu veřejného zdravotnictví 3. LF UK Praha, kterou absolvoval, míní, že současnou druhou vlnu způsobila nedůvěra lidí ve vládu. „Lidé neudávali všechny svoje kontakty a ty se poté dostaly mimo celý systém. Chytrá karanténa tak nebyla účinná, protože občané nespolupracovali. Ovšem zase se jim nemůžeme divit, neboť mnoho ukazatelů nám říká, že důvěra společnosti v opatření nebyla dobrá.“

Absolvent doktorského studia na olomoucké Univerzitě Palackého v Ústavu veřejného zdravotnictví, obor sociální lékařství, si myslí, že virus úplně nezmizí a periodicky se může vracet. A to dokonce i po plošném očkování. „Ale případné vlny už nebudou tak silné a nebude hrozit přetížení zdravotnického systému. Čeká nás, řekněme, ještě šest měsíců těžkých časů a pak už se snad situace zlepší, pokud virus nezmutuje,“ uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz František Vlček.

OBCHODY SE OTEVÍRAJÍ, ABY SE NÁROD DOMA NEZBLÁZNIL

Pane doktore Vlčku, souhlasíte se čtvrtečním rozvolněním, kdy se otevřou restraurace, obchody, služby a další provozovny? Neriskujeme, že může přijít třetí covidová vlna?

Obávám se, že si skutečně zaděláváme na třetí vlnu, neboť tím, že rozvolníme a umožníme další sociální kontakty, tak bez dalších opatření, jako je například testování, efektivně zvedáme reprodukční index. A zvedáme jej v době, kdy ještě máme poměrně velký počet nových případů denně.

Kam až se mohou podle vás denní čísla nákazy vrátit, když ve čtvrtek lidé vtrhnou do nákupních center pro dárky, neboť do Štědrého dne budou chybět rovné tři neděle? Nenalhávejme si, že lidé budou dodržovat rozestupy, v hlavě budou mít, že musejí nakoupit. Nečeká nás proto v lednu nějaký hororový scénář?

Nemusí to tak být. Obecně platí, že rozvolňovat opatření bychom měli ve chvíli, kdy jsem schopní aplikovat metodu trasování kontaktů a testovat pacienty, kteří jsou ohroženi covidem. To znamená, že ve chvíli, kdy klesne počet nových případů denně na kapacitu naší chytré karantény. Jaká ta kapacita aktuálně je, nedovedu přesně říci. Nicméně z veřejných zdrojů mám informaci, že dotrasovat a otestovat kontakty lze přibližně u tisíce nových případů za den. Měli bychom se vrátit na zmíněné číslo, tak aby do hry mohla opět vstoupit chytrá karanténa.

Dobře, ale nehrozí, že po předvánočních útocích na obchody či krámky, se po svátcích zase vše zavře, neboť epidemiologická situace bude zase nepříznivá?

Opravdu se toho obávám a čtvrteční rozvolnění považuji za jakýsi výměnný obchod, aby se národ doma nezbláznil a abychom co nejméně poškodili ekonomiku. Ale co se skutečně bude po Vánocích odehrávat, na to si musíme počkat.

Kdyby záleželo na vás, jakou cestu byste nyní, kdy dojde ke znovuotevření, zvolil?

Osobně si myslím, že stále tím nejlepším, co máme, je chytrá karanténa, tedy co nejdokonalejší trasování všech kontaktů, jejich karanténa a cílené testování. V posledních týdnech a měsících ale máme k dispozici další slibný nástroj, kterým je antigenní testování nebo jiné druhy rychlých a levných testů. Jejich aplikace může významně navýšit současnou kapacitu PCR laboratoří, zrychlit diagnostiku a přivést ji blíže lidem. Takto bychom například mohli otevřít ty segmenty společnosti, které jsou v současném pásmu rizika dle PES zavřené. Představte si to třeba tak, že otevřete maloobchod či sportovní akce, ale současně zavedete povinnost pro ty, kteří v tomto segmentu chtějí být aktivní, podrobit se pravidelnému testování. Myslím, že když dáte kadeřnici nebo prodavači v knihkupectví možnost zůstat doma bez příjmu, anebo si jednou za několik dní nechat strčit tyčinku do nosu a normálně fungovat, asi lze vytušit, co si vybere.

Jaký je váš názor na vakcínu, na jejímž vývoji pracuje několik států? Bude skutečně spasitelem v boji proti koronaviru?

K vakcíně všichni vzhlížíme a doufáme, že přinese kýžený efekt. Ale je potřeba si uvědomit, že vše bude ještě poměrně dlouho trvat, neboť rozumné míry proočkovanosti populace dosáhneme přibližně za půl roku, byť v některých rizikových a prioritních skupinách může k aplikaci prvních vakcín dojít ještě před koncem roku. Ale hotovo bude až tak za šest měsíců, možná ještě později. Vakcína nám dává velkou naději, ale musíme také myslet na období, co se bude dít před tím, než dosáhneme kolektivní imunity. V kontextu s vakcínou musím říci, že mám u ní úplně stejné obavy, jaké se potvrdily u chytré karantény. Ukazuje se totiž, že existuje velký počet lidí, kteří vakcíně nedůvěřují a nechtějí se dát očkovat, podobně jako nespolupráce na trasování, neudávání všech kontaktů přispělo ke snížení účinnosti chytré karantény. A to může představovat velký problém. Na toto by teď vláda měla primárně cílit. To znamená, musí posilovat důvěru lidí, aby se nechali očkovat, protože je to jednoznačně dobrý krok. Urgence nechat se očkovat určitě roste s rizikovostí jednotlivých demografických skupin. Čím jsem starší, čím jsem nemocnější anebo čím více jsem vystavený riziku nákazy například v práci, tím větší je urgence pro mě jako jednotlivce, abych se nechal očkovat.

Co říkáte na fungování protiepidemického systému, tedy PES? Mnozí jeho kritici upozorňují, že se podle něho pokaždé nepostupuje. Čeká ho podobný osud jako semafor?

Mně se chce věřit, že PES je správný směr. Systém je samozřejmě nastaven arbitrárně, přesný návod, co by do jeho skóre mělo být zahrnuté, jakou váhu by měla mít jednotlivá kritéria celkový počet bodů a podobně. A je potřeba, aby to byl konsenzus vědecký, odborný i politický. A tak já věřím tomu, že PES si může sednout. Nyní s jeho rozjezdem zažíváme takové počáteční bolesti. Co mně ale u něj úplně chybí, je, že pořád jen pracujeme se zavíráním jako možností reakce na nějakou vyšší míru rizika komunitního šíření. A trochu zapomínáme, že se tady objevila možnost plošného testování anebo, řekněme, významného navýšení testovacích kapacit pomocí rychlých testů.

OBČANÉ NEVĚŘÍ OPATŘENÍM, A TAK JE OBCHÁZEJÍ

Může za současnou druhou vlnu, která vrcholí, letní liknavost politiků, kteří na konci prázdnin váhali s dalšími opatřeními? Konkrétně se hovoří o premiéru Andreji Babišovi, který se údajně bál, aby se další restrikce nepodepsaly na předvolebních průzkumech před krajskými a senátními volbami.

To se strašně těžko odhaduje. Samozřejmě, že pozdní zavedení plošných opatření nás pravděpodobně stálo několik týdnů boje s pandemií navíc a mnoho mrtvých, protože, kdyby restrikce přišly dříve, mohli jsme mít druhou vlnou dříve za sebou s menším počtem obětí. Ale zase bych tak úplně ze všeho nevinil vládu, že s opatřeními přišla pozdě. Osobně si myslím, že velký problém je v adherenci (řízení se lékařskými radami – pozn. red) populace či obyvatelstva vůči chytré karanténě, což byla od jara až do časného podzimu jediný nástroj, který jsme měli k dispozici. Z anekdot a vlastní zkušenosti znám případy, kdy prostě lidé neudávali všechny svoje kontakty, například v práci ze zištných důvodů, a ty se poté dostaly mimo celý systém. Chytrá karanténa tak nebyla účinná, protože občané nespolupracovali. Ovšem zase se jim nemůžeme divit, neboť mnoho ukazatelů nám říká, že důvěra společnosti v opatření nebyla dobrá.

Jenže jsme se dostali zase k vládě, která určitý díl viny jistě nese. Lidé ji nedůvěřují, a tak nařízení i nástroje obcházejí…

Jistě to částečnou roli sehrálo. Přestože jsme měli poměrně dobře zavedený sofistikovaný systém chytré karantény, tak se nám jejím prostřednictvím nepodařilo udržet epidemiologickou situaci na uzdě, a to zejména proto, že nedošlo k dobré spolupráci trasovaných a nemocných, kteří systému a nástrojům nevěřili, a jak říkáte, tak je mnozí obcházeli, aby na ně nedopadla omezující opatření. Zkrátka důvěryhodnost politiků v krizové situaci je reflektována důvěrou lidí v jejich kroky. Navíc žijeme v době, kdy na každou pravdivou informaci se okamžitě objeví a nesmírně rychle šíří několik dezinformací a konspiračních teorií.

Vy pracujete přímo v terénu, a to v soukromých nemocnicích v Hořovicích a Berouně. Proto se chci zeptat, zda se v nich v současné době zlepšuje situace ohledně počtu hospitalizovaných?

Řekl bych, že situace se stabilizovala a mírně se zlepšuje. Téměř všechna oddělení jsme převedli na covidové jednotky a na jednotky intenzivní péče. Disponovali jsme odděleními, která byla schopná zajistit ventilaci, invazívní i neinvazívní, a samozřejmě stovkami standardních lůžek s kyslíkem. A tak obě nemocnice byly plné covid pozitivních pacientů. Většina personálu, který se standardně stará o plánované operace a i pacienty s jinými onemocněními, pečovala o nakažené covidem. Zmíněná situace se pomalu začíná měnit, i když stále máme ještě v Berouně a Hořovicích mnoho pacientů s koronavirem. Přesto už se nám některá oddělení podařila vrátit do běžné provozu a standardního režimu, abychom byli schopni postarat se i o pacienty, které trápí jiná onemocnění a jejichž plánovanou péči jsme museli odkládat.

Jaký je váš pohled do budoucnosti v souvislosti s onemocněním covid-19?

Myslím si, že virus úplně nezmizí a periodicky se může vracet. A to dokonce i po plošném očkování, ale případné vlny už nebudou tak silné a nebude hrozit přetížení zdravotnického systému. Čeká nás řekněme ještě šest měsíců těžkých časů a pak už se snad situace zlepší. Ovšem nikdo není schopen odhadnout, jestli se třeba nestane, že virus zmutuje tak, že vzroste jeho nakažlivost nebo smrtnost. Je těžké cokoli predikovat, zatím se tak neděje a nezbývá si přát, aby současný stav v příštích šesti měsících vydržel, než dojde k plošnému očkování.

Co soudíte o tvrzení čínských vědců, kteří ve své analýze uvedli, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2 může pocházet i z České republiky? Na seznamu kromě nás figuruje ještě Indie, Bangladéš, Austrálie, Rusko, Srbsko, Řecko, Itálie anebo USA. Komunistická velmoc se chce zbavit odpovědnosti, že se virus nerozšířil z laboratoře ve Wu-chanu.

Teoreticky je možné leccos. Teorie, že virus se nerozpoznán šířil už dříve a jinde a infekce byla třeba mylně interpretována jako jiná respirační infekce, je možná. A třeba právě proto ji Čína prosazuje, lze ji totiž velmi těžko potvrdit či vyvrátit. Nejsem ale virolog, a proto se nepouštím do spekulací a dělám to, co bych si přál, aby dělali všichni laici v dané problematice. Věřím aktuálně platnému stanovisku odborných institucí, tedy že virus pochází ze zvířecího hostitele a poprvé se objevil právě v Číně.

Související

Americký prezident Joe Biden. Rozhovor

Volby zkomplikovaly plány Bidenovi i Trumpovi. Ani polarizovaná Amerika nechce příliš radikální kandidáty, míní Kotábová

Výsledky takzvaných midterm election ve Spojených státech jsou známy. S ohledem na malou podporu aktuálního prezidenta Joe Bidena se očekávalo, že voliči vystaví jeho Demokratické straně ve volbách zákonodárců a guvernérů pomyslný účet. O republikánském vítězství se dá ale nakonec hovořit jen omezeně, hodnotí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Věra Kotábová, která přednáší o americkém politickém systému na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. I tak podle ní republikáni posílili natolik, aby zásadně znepříjemnili Bidenovi zbytek mandátu. 
Vladimír Dzuro Rozhovor

Zatýkání válečných zločinců může být komplikované a nebezpečné, popisuje vyšetřovatel mezinárodního tribunálu Dzuro

Jak se vyšetřují válečné zločiny? A jak těžké je stíhat zločince ze států, které s mezinárodním tribunálem nespolupracují? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly Vladimíra Dzuro, bývalého vyšetřovatele Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. S jeho přispěním se podařilo uskutečnit zatčení Slavka Dokmanoviće spoluzodpovědného za povraždění stovek nevinných lidí v chorvatském Vukovaru. Tento případ byl prvním zatčením válečného zločince od konce druhé světové války.

Více souvisejících

rozhovor František Vlček lékaři Vláda ČR očkování ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Vladimir Putin

Putin dál přichází o spojence. Arménie žádá o pomoc raději Macrona

Arménie požádala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby předsedal mírovým rozhovorům s Ázerbájdžánem. To představuje novou výzvu pro ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž má v důsledku války na Ukrajině stále slabší vliv na regionální spojence Moskvy. Tato urážka od tradičního Putinova spojence následovala po katastrofálním summitu šesti bývalých sovětských republik, píše list The Guardian.

před 38 minutami

před 48 minutami

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.

před 50 minutami

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř hvězdou Netflixu? Streamovací platforma o něm chce mít dokument

Americká streamovací služba Netflix má v úmyslu natočit dokument o českém podnikateli Radovanu Krejčířovi, který nyní pobývá v jihoafrickém vězení. Netlix už kvůli svému záměru oslovil Krejčířovy právní zástupce, informoval portál News 365. Právnička Nastasja Otrebskiová to jako svědkyně potvrdila u soudu ve městě Kempton Park, který se zabývá obviněním, že se Krejčíř v roce 2016 pokusil o útěk z vězení.

před 1 hodinou

Neymar a Pelé

Rána pro favorita. Brazílie se ve skupině už bude muset obejít bez zraněného Neymara

Přestože zpočátku by nikdo nehádal, a to ani sám brazilský kouč Tité, že z duelu se Srbskem odejde hvězdný útočník Neymar se zraněním, v pátek se tato zpráva potvrdila. Favorit celého turnaje v Kataru tak po výborném vstupu do šampionátu (2:0 nad Srbskem) vstřebává informaci, kterou si nepřál v Brazílii nikdo. Kvůli poraněným vazům v kotníku se totiž Neymar rozhodně nepředstaví ve zbytku skupiny G.

před 1 hodinou

Hasiči

Hasiči každoročně evidují v závěru roku kolem 1200 požárů

V období adventu a vánočních svátků hasiči vyjíždí každoročně ke zhruba 1200 požárům, jejich počet je v posledních letech stabilní. Třetina z nich vzniká v domácnostech, nejčastěji od zápalek, svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky. Vyplývá to ze statistik hasičů, které má ČTK k dispozici.

před 1 hodinou

Očkování, ilustrační fotografie.

Vědci slibují univerzální vakcínu proti chřipce v dohledné době

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Exekutor chce po českém dlužníkovi v průměru téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488.500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148.000 korun. Na konci června mělo 683.239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR. 

před 1 hodinou

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching nabídl Kim Čong-unovi spolupráci na míru, o raketách se nezmínil

Čínský prezident Si Ťin-pching nabídl severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi spolupráci na míru a rozvoji v regionu. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na severokorejská státní média. Severokorejská agentura KCNA nezmínila nedávné severokorejské raketové testy, které znepokojují sousedy KLDR, například Japonsko a Jižní Koreu, a porušují rezoluce OSN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Karel Janeček

Kandidáti na prezidenta: Nelze to statisticky dost dobře vysvětlit, říká Janeček k vyřazení z voleb. I Diviš bude reagovat

Uchazeči o post prezidenta podnikatelé Karel Diviš, Karel Janeček i Karel Březina se odvolají proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které je nezaregistrovalo do lednových voleb. Řekli to dnes ČTK nebo sdělili médiím. Úřad Divišovi uznal 49.884 podpisů, Janečkovi 48.091 a Březinovi 45.894, potřebovali jich minimálně 50.000. Soud se bude zřejmě muset zabývat odvoláním i dalších kandidátů.

před 3 hodinami

Participants pose nude during sunrise on Sydney's Bondi Beach for US art photographer Spencer Tunick, to raise awareness for skin cancer, on November 26, 2022.

V Sydney se svléklo 2500 lidí, aby upozornili na velký problém

Na jedné ze známých pláží v Sydney se dnes svléklo 2500 lidí, aby upozornili na nebezpečí rakoviny kůže. Lidé pózovali pro amerického fotografa Spencera Tunicka, který je známý svými hromadnými fotografiemi nahých lidí. Počet účastníků se více méně shoduje s počtem lidí, kteří v Austrálii ročně zemřou v souvislosti s rakovinou kůže, napsala agentura AFP.

před 4 hodinami

Kosmická loď Orion vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce (25. listopadu 2022).

VIDEO: Kosmická loď Orion vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce

Kosmická loď Orion vstoupila v pátek pozdě večer SEČ na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Orion zůstane na oběžné dráze zhruba týden a pak začne cestu zpět na Zemi, uvedla agentura AP. Cesta kosmické lodě má prověřit podmínky pro návrat astronatů na Měsíc.

před 4 hodinami

Praha

Do ulic Prahy dnes vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD

Do pražských ulic dnes po setmění vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD. Jízdě bude předcházet požehnání sochy svatého Kryštofa, který je patronem řidičů a cestujících, a rozsvícení vánočního stromu v Muzeu MHD ve střešovické vozovně.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vitalij Kličko, Kyjev (Ukrajina)

Zelenskyj nezvykle ostře kritizoval vedení Kyjeva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval nezvykle ostře kyjevskou radnici za nedostatečnou pomoc lidem, kteří kvůli ruským útokům zůstali bez elektrické energie. Podle ukrajinského prezidenta kyjevské vedení musí vyvinout větší nasazení, napsala agentura Reuters. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na prezidentovy kritiky zatím nereagoval.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Staroměstské náměstí

Vánoční trhy 2022 na Staroměstském náměstí startují

Na Staroměstském náměstí v Praze dnes začínají vánoční trhy. Budou se konat po dvou letech, kdy jejich pořádání znemožnila vládní rozhodnutí, která měla zamezit šíření koronaviru. Dnes se také poprvé rozsvítí vánoční strom, svítit bude každý den až do Tří králů od 16:00 do půlnoci. Stánky prodejci otevřou každý den od 10:00 do 22:00.

před 4 hodinami

Drogy

Albánská policie našla 450 kilogramů kokainu v zásilce hnojiva

Albánská policie dnes oznámila, že odhalila přes 450 kilogramů kokainu v nákladních autech v zásilce hnojiva z Kolumbie. Policie nákladní vozy zastavila ve městě Fier, asi 100 kilometrů jihozápadně od Tirany, kde odhalila laboratoř pro konečné zpracování kokainu, píše web stanice Fox News.

před 4 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Konec Huawei a ZTE v USA: Americký úřad zakázal dovoz nových komunikačních technologií čínských firem

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes vydala pravidla zakazující dovoz do USA nových modelů telekomunikačních zařízení od několika čínských firem, a to včetně společností Huawei či ZTE. Zákaz se týká i dovozu bezpečnostních kamer a souvisejícího vybavení. Podle úřadu tyto technologie představují "nepřijatelné riziko" pro americkou národní bezpečnost. Huawei odmítl rozhodnutí komentovat a další firmy se zatím nevyjádřily, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Rusko přidalo exstarostu Jekatěrinburgu Jevgenije Rojzmana na seznam zahraničních agentů

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo opozičního politika Jevgenije Rojzmana mezi takzvané zahraniční agenty, informoval dnes ruský servis BBC.

Zdroj: ČTK

Další zprávy