Neustávají snahy o obnovení amatérského sportu v Česku, především toho organizovaného pro děti a mládež. Národní sportovní agentura (NSA) ve spolupráci se zástupci sportovních svazů připravila manuál, jak by se mohli lidé začít vracet na sportoviště.
V první fázi by to měli být sportovci do 19 let v oddílech a klubech, kde by mohli mít bezkontaktní tréninky venku v maximálně desetičlenných skupinách. Všichni by se pravidelně testovali antigenními testy. Zástupci svazů Michal Ježdík a Slavomír Lener už tento návrh představili mimo jiné senátorům. Předseda NSA Milan Hnilička ho ale zatím neprojednal s ministerstvem zdravotnictví, jehož šéf Jan Blatný je k obnovení organizovaného sportu zatím skeptický.
Zástupci sportovních svazů považují současnou situaci za neudržitelnou. České děti jsou na tom ve srovnání se svými evropskými vrstevníky nejhůře nejen v délce uzavření škol, ale také pokud jde o znemožnění organizovaného sportu. "Evropa není uzavřena. Leckde se nehrají soutěže, ale všude se organizovaně sportuje. Děti po celou dobu pandemie organizovaně sportovaly a sportují," uvedl ve středu v Senátu bývalý trenér reprezentace Lener, nynější svazový manažer pro rozvoj ledního hokeje.
Zástupci sportovních svazů jsou přesvědčeni, že bezkontaktní tréninky venku v malých skupinách nejsou rizikové. Jejich povolení pro děti a mládež do 19 let by naopak mohlo snížit počet část lidí, kteří nyní živelně sportují ve skupinách. S těmito podmínkami počítá první fáze návrhu restartu sportu od NSA. "Ten materiál není finální. Je to zatím pracovní materiál, náš návrh. Není ještě projednán s ministrem zdravotnictví a s premiérem. Dokud ho neprojednáme, tak ho nechceme konkrétněji komentovat, protože se může změnit," upřesnil pro ČTK mluvčí agentury Jakub Večerka. Jednání s ministrem zdravotnictví Blatným a hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou je naplánované na středu 7. dubna.
Otázkou je také termín, kdy by se alespoň první organizované sportovní aktivity mohly spustit. Zástupci sportovních svazů hovořili o 6. dubnu, ale to se určitě žádná opatření uvolňovat nebudou. "Řekněme, že kdykoliv po Velikonocích. Jsme v situaci, kdy jsme schopni spustit amatérský organizovaný sport ze dne na den," řekl v Senátu sportovní ředitel České basketbalové federace Michal Ježdík.
Vyjádření ministra Blatného ale nasvědčují tomu, že žádný spěch nebude potřeba. Plánovaný návrat části dětí do škol od 12. dubna není signálem jakéhokoliv dalšího rozvolnění. "Je to špatné, že (děti) nemohou sportovat. Ale jejich návrat do škol je postaven na tom, že se spolu jednotlivé skupiny nepotkají. Kdyby se pak všichni sešli večer na florbalu, tak je to k ničemu. Sportu si vážím, ale budu ho podporovat, až na to bude čas a nebude to zhoršovat stav epidemie a plnit nemocnice,“ řekl ministr na středečním jednání zdravotnického výboru. Děti podle něj mohou běhat po lese.
Materiál, který připravila Národní sportovní agentura, se nezabývá diváky na sportovních utkáních. Za jakých podmínek a v jakých počtech by se mohli do ochozů vrátit, by mohl popsat nový protiepidemický systém PES. Jeho zveřejnění hlavní hygienička slibovala do Velikonoc, ale to se nestalo.
Zatímco organizovaný sport je zastavený a řada sportovních svazů už zrušila letošní ročník neprofesionálních a mládežnických soutěží, venkovní sportoviště mohou být přístupná členům jedné domácnosti. Toho využili například provozovatelé pražských sportovních areálů Hamr a Beachklub Ládví, které pro rodiny otevřely venkovní tenisové a beachvolejbalové kurty. Nabádají k dodržování opatření. "Je na vás, sportujících rodinách, abyste případné kontrole tuto skutečnost doložili a prokázali. V případě, že se na nás úřady obrátí, že pravidlo není dodržováno, budeme muset areál opět zavřít," uvedl na webu Beachklub Ládví.
Související

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
sport , Národní sportovní agentura , Jan Blatný
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek