ROZHOVOR | Vakcinace usnadní většině populace život. Očkovací pas umožní lidem opět cestovat, říká Rážová

ROZHOVOR – Motivací pro očkování proti koronaviru by mohlo být získání covid pasu, který může zajistit návrat k normálnímu životu. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová se domnívá, že díky vlastnictví speciálního vakcinačního průkazu by lidé mohli opět cestovat do zahraničí, chodit na kulturní akce či do restaurací. „Vakcinace usnadní většině populace v zemi život. Největším bonusem pro očkované je především skutečnost, že budou chráněni před onemocněním covid-19, a to je velmi důležité,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jarmila Rážová.

Zatím nedovede predikovat, kdy by mohl být očkovací pas sloužící jako přeshraniční propustka k dispozici. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová ale avizuje, že je vše stále v jednání. „Určitě je v zájmu všech, aby se problematika vyřešila co nejdříve.“

Absolventka fakulty hygienické Univerzity Karlovy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětluje, jak se budou údaje o vakcinaci do očkovacího průkazu zanášet. „Nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) slouží pro evidenci očkování proti onemocnění covid-19. V budoucnosti jej bude možné rozšířit také o evidenci dalších očkování. Modul vakcinace by měl být napojen na mezinárodní rozhraní k prokazování očkování občana při cestování do jiných zemí.“

Nebezpečné dezinformace o covidu-19 či bagatelizování ohledně koronaviru stojí u části populace za odmítavým postojem vůči vakcíně. Expertka na veřejné zdravotnictví míní, že v souvislosti s očkováním v zemi stále panují různé názory. „Situace je ale taková, že očkování je cesta, jak se dostat zpátky do normálního života, a proto za ministerstvo zdravotnictví nemohu jinak, než apelovat na občany, aby se očkovat nechali. Ochrání tím sebe, ale také své blízké. A zvláště nyní, kdy máme opět velký počet nakažených i hospitalizovaných,“ míní.

Rážová přesto upozorňuje, že lidé, kteří se nedají naočkovat, nebudou diskriminovaní. „Očkování je dobrovolné a nemůže tedy znevýhodnit populaci, která si nemůže nechat aplikovat vakcínu. Proto zde stále bude probíhat testování a pro jedince, co nebudou mít doklad o očkování, může platit negativní test.“

Epidemioložka přiznává, že ministerstvo zdravotnictví ještě do očkovací kampaně neoslovilo žádné známé tváře, které by vakcínu propagovaly. „Do této fáze jsme se ještě nedostali, ale jistě je podstatné, aby právě osobnosti, které mají nějaký větší vliv, očkování podpořily a vysvětlovaly jeho přínos. A to bez ohledu na kampaň a na skutečnost, koho oslovíme. Jedná se totiž o onemocnění, které se týká nás všech společně,“ argumentuje Jarmila Rážová.

DEZINFORMACE VYTVÁŘEJÍ ODPOR K OČKOVÁNÍ

Paní doktorko Rážová, vy už jste v listopadu hovořila o bonusech pro očkované proti covidu-19. Máte už konkrétní návrh, jak by případné prémie měly vypadat?

Největším bonusem pro očkované je především skutečnost, že budou chráněni před onemocněním covid-19, a to je velmi důležité. Další výhodou je, že když bude dotyčný očkovaný, získá potvrzení, kterým se pak může prokázat a nebude již po něm vyžadován například test.

Zatím se hovoří o tom, že člověk, který by si nechal aplikovat vakcínu, by měl přístup do restaurací, do kin či divadel. Nemyslíte si, že v kampani na očkování by měla být více zdůrazněná možnost vycestovat? Zahraniční turistika totiž už mnohým chybí, a právě cestování by mohlo sehrát klíčovou roli pro váhající populaci?

Ano, určitě bude mít očkování význam i při cestování. Problematiku řešíme na úrovni Evropské unie a České republiky, která se účastní projektu covid pas. Prostřednictvím jeho by se cestující mohli prokázat a vycestovat Ale většina populace očkování více ocení doma v Česku, protože jim usnadní život.

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek před měsícem pro server lidovky.cz uvedl, že se zatím o konkrétních návrzích ještě nejednalo. Plánujete proto v nejbližších dnech schůzku, na které byste vše detailně probrali a rozhodli?

O zmíněném tématu diskutujeme na nejrůznějších videosetkáních a jak jsem již zmínila, také v rámci Evropské unie. Musíme si ale stále uvědomit, že očkování je dobrovolné, a tedy není možné diskriminovat jedince, kteří se nemohou nechat očkovat.

Ano, vakcinace je dobrovolná, přesto se chci zeptat, co říkáte, že 45 procent lidí se k očkování staví záporně? Čím si tak vysokou statistiku jako lékařka vysvětlujete?

Co se týče očkování obecně, stále zde panují různé názory, dezinformace. Situace je ale taková, že očkování je cesta, jak se dostat zpátky do normálního života, a proto za ministerstvo zdravotnictví nemohu jinak, než apelovat na občany, aby se očkovat nechali. Ochrání tím sebe, ale také své blízké.

Nemáte obavy, že pokud by naočkovaní lidé měli přístup do míst, kam by ostatní nemohli, tak by se mohli ozvat ochránci lidských práv a poukazovat na protiústavnost?

Už jsem o to hovořila. Očkování je dobrovolné a nemůže tedy znevýhodnit populaci, která si nemůže nechat aplikovat vakcínu. Proto zde stále bude probíhat testování a pro jedince, co nebudou mít doklad o očkování, může platit negativní test.

MINISTERSTVO JEŠTĚ TVÁŘ PRO KAMPAŇ NENAŠLO

Jak by se lidé například před vstupem do kina či hospod prokazovali, že se podrobili vakcinaci? Posloužil by speciální český očkovací pas, v němž by vakcinace proti covidu-19 byla zanesené?

Takovým dokladem by mohl být například právě už zmiňovaný covid pas.

Kdy se domníváte, že by mohl být k dispozici vakcinační pas sloužící jako přeshraniční propustka?

Zatím je vše stále v jednání, ale určitě je v zájmu všech, aby se problematika vyřešila, co nejdříve.

Je už jasné, jak se do něj budou zanášet údaje o očkování anebo je zatím vše ve stádiu úvah?

To je již zahrnuto v očkovací strategii uveřejněné na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) slouží pro evidenci očkování proti onemocnění covid-19. V budoucnosti jej bude možné rozšířit také o evidenci dalších očkování. Modul vakcinace by měl být napojen na mezinárodní rozhraní k prokazování očkování občana při cestování do jiných zemí.

Předložili jste už některé z významných osobností nabídku, aby se jako známá tvář podílela na kampani? Pokud ano, koho jste oslovili?

Kreativní část kampaně zajišťuje Úřad vlády České republiky, se kterým jsme se na základně memoranda o spolupráci dohodli na rozdělení činností. Ministerstvo zdravotnictví zajistí následně nákup mediálního prostoru. Do této fáze jsme se ještě nedostali, ale jistě je podstatné, aby právě osobnosti, které mají nějaký větší vliv, očkování podpořily a vysvětlovaly jeho přínos. A to bez ohledu na kampaň a na skutečnost, koho oslovíme. Jedná se totiž o onemocnění, které se týká nás všech společně.

Nezneklidňuje vás počet nakažených a hospitalizovaných? Nákaza navíc stagnuje.

Ano, jsem znepokojena. A právě pro to se snažíme dělat maximum, aby počet nakažených a hospitalizovaných klesal. Zejména je nutné neustále apelovat na občany, aby dodržovali opatření a aby se nechali očkovat.

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Jarmila Rážová (hygienička) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici očkování ministerstvo zdravotnictví cestování

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy