ROZHOVOR | Vakcinace usnadní většině populace život. Očkovací pas umožní lidem opět cestovat, říká Rážová

ROZHOVOR – Motivací pro očkování proti koronaviru by mohlo být získání covid pasu, který může zajistit návrat k normálnímu životu. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová se domnívá, že díky vlastnictví speciálního vakcinačního průkazu by lidé mohli opět cestovat do zahraničí, chodit na kulturní akce či do restaurací. „Vakcinace usnadní většině populace v zemi život. Největším bonusem pro očkované je především skutečnost, že budou chráněni před onemocněním covid-19, a to je velmi důležité,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jarmila Rážová.

Zatím nedovede predikovat, kdy by mohl být očkovací pas sloužící jako přeshraniční propustka k dispozici. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová ale avizuje, že je vše stále v jednání. „Určitě je v zájmu všech, aby se problematika vyřešila co nejdříve.“

Absolventka fakulty hygienické Univerzity Karlovy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětluje, jak se budou údaje o vakcinaci do očkovacího průkazu zanášet. „Nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) slouží pro evidenci očkování proti onemocnění covid-19. V budoucnosti jej bude možné rozšířit také o evidenci dalších očkování. Modul vakcinace by měl být napojen na mezinárodní rozhraní k prokazování očkování občana při cestování do jiných zemí.“

Nebezpečné dezinformace o covidu-19 či bagatelizování ohledně koronaviru stojí u části populace za odmítavým postojem vůči vakcíně. Expertka na veřejné zdravotnictví míní, že v souvislosti s očkováním v zemi stále panují různé názory. „Situace je ale taková, že očkování je cesta, jak se dostat zpátky do normálního života, a proto za ministerstvo zdravotnictví nemohu jinak, než apelovat na občany, aby se očkovat nechali. Ochrání tím sebe, ale také své blízké. A zvláště nyní, kdy máme opět velký počet nakažených i hospitalizovaných,“ míní.

Rážová přesto upozorňuje, že lidé, kteří se nedají naočkovat, nebudou diskriminovaní. „Očkování je dobrovolné a nemůže tedy znevýhodnit populaci, která si nemůže nechat aplikovat vakcínu. Proto zde stále bude probíhat testování a pro jedince, co nebudou mít doklad o očkování, může platit negativní test.“

Epidemioložka přiznává, že ministerstvo zdravotnictví ještě do očkovací kampaně neoslovilo žádné známé tváře, které by vakcínu propagovaly. „Do této fáze jsme se ještě nedostali, ale jistě je podstatné, aby právě osobnosti, které mají nějaký větší vliv, očkování podpořily a vysvětlovaly jeho přínos. A to bez ohledu na kampaň a na skutečnost, koho oslovíme. Jedná se totiž o onemocnění, které se týká nás všech společně,“ argumentuje Jarmila Rážová.

DEZINFORMACE VYTVÁŘEJÍ ODPOR K OČKOVÁNÍ

Paní doktorko Rážová, vy už jste v listopadu hovořila o bonusech pro očkované proti covidu-19. Máte už konkrétní návrh, jak by případné prémie měly vypadat?

Největším bonusem pro očkované je především skutečnost, že budou chráněni před onemocněním covid-19, a to je velmi důležité. Další výhodou je, že když bude dotyčný očkovaný, získá potvrzení, kterým se pak může prokázat a nebude již po něm vyžadován například test.

Zatím se hovoří o tom, že člověk, který by si nechal aplikovat vakcínu, by měl přístup do restaurací, do kin či divadel. Nemyslíte si, že v kampani na očkování by měla být více zdůrazněná možnost vycestovat? Zahraniční turistika totiž už mnohým chybí, a právě cestování by mohlo sehrát klíčovou roli pro váhající populaci?

Ano, určitě bude mít očkování význam i při cestování. Problematiku řešíme na úrovni Evropské unie a České republiky, která se účastní projektu covid pas. Prostřednictvím jeho by se cestující mohli prokázat a vycestovat Ale většina populace očkování více ocení doma v Česku, protože jim usnadní život.

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek před měsícem pro server lidovky.cz uvedl, že se zatím o konkrétních návrzích ještě nejednalo. Plánujete proto v nejbližších dnech schůzku, na které byste vše detailně probrali a rozhodli?

O zmíněném tématu diskutujeme na nejrůznějších videosetkáních a jak jsem již zmínila, také v rámci Evropské unie. Musíme si ale stále uvědomit, že očkování je dobrovolné, a tedy není možné diskriminovat jedince, kteří se nemohou nechat očkovat.

Ano, vakcinace je dobrovolná, přesto se chci zeptat, co říkáte, že 45 procent lidí se k očkování staví záporně? Čím si tak vysokou statistiku jako lékařka vysvětlujete?

Co se týče očkování obecně, stále zde panují různé názory, dezinformace. Situace je ale taková, že očkování je cesta, jak se dostat zpátky do normálního života, a proto za ministerstvo zdravotnictví nemohu jinak, než apelovat na občany, aby se očkovat nechali. Ochrání tím sebe, ale také své blízké.

Nemáte obavy, že pokud by naočkovaní lidé měli přístup do míst, kam by ostatní nemohli, tak by se mohli ozvat ochránci lidských práv a poukazovat na protiústavnost?

Už jsem o to hovořila. Očkování je dobrovolné a nemůže tedy znevýhodnit populaci, která si nemůže nechat aplikovat vakcínu. Proto zde stále bude probíhat testování a pro jedince, co nebudou mít doklad o očkování, může platit negativní test.

MINISTERSTVO JEŠTĚ TVÁŘ PRO KAMPAŇ NENAŠLO

Jak by se lidé například před vstupem do kina či hospod prokazovali, že se podrobili vakcinaci? Posloužil by speciální český očkovací pas, v němž by vakcinace proti covidu-19 byla zanesené?

Takovým dokladem by mohl být například právě už zmiňovaný covid pas.

Kdy se domníváte, že by mohl být k dispozici vakcinační pas sloužící jako přeshraniční propustka?

Zatím je vše stále v jednání, ale určitě je v zájmu všech, aby se problematika vyřešila, co nejdříve.

Je už jasné, jak se do něj budou zanášet údaje o očkování anebo je zatím vše ve stádiu úvah?

To je již zahrnuto v očkovací strategii uveřejněné na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) slouží pro evidenci očkování proti onemocnění covid-19. V budoucnosti jej bude možné rozšířit také o evidenci dalších očkování. Modul vakcinace by měl být napojen na mezinárodní rozhraní k prokazování očkování občana při cestování do jiných zemí.

Předložili jste už některé z významných osobností nabídku, aby se jako známá tvář podílela na kampani? Pokud ano, koho jste oslovili?

Kreativní část kampaně zajišťuje Úřad vlády České republiky, se kterým jsme se na základně memoranda o spolupráci dohodli na rozdělení činností. Ministerstvo zdravotnictví zajistí následně nákup mediálního prostoru. Do této fáze jsme se ještě nedostali, ale jistě je podstatné, aby právě osobnosti, které mají nějaký větší vliv, očkování podpořily a vysvětlovaly jeho přínos. A to bez ohledu na kampaň a na skutečnost, koho oslovíme. Jedná se totiž o onemocnění, které se týká nás všech společně.

Nezneklidňuje vás počet nakažených a hospitalizovaných? Nákaza navíc stagnuje.

Ano, jsem znepokojena. A právě pro to se snažíme dělat maximum, aby počet nakažených a hospitalizovaných klesal. Zejména je nutné neustále apelovat na občany, aby dodržovali opatření a aby se nechali očkovat.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jarmila Rážová (hygienička) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici očkování ministerstvo zdravotnictví cestování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy