ROZHOVOR | Vakcinace usnadní většině populace život. Očkovací pas umožní lidem opět cestovat, říká Rážová

ROZHOVOR – Motivací pro očkování proti koronaviru by mohlo být získání covid pasu, který může zajistit návrat k normálnímu životu. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová se domnívá, že díky vlastnictví speciálního vakcinačního průkazu by lidé mohli opět cestovat do zahraničí, chodit na kulturní akce či do restaurací. „Vakcinace usnadní většině populace v zemi život. Největším bonusem pro očkované je především skutečnost, že budou chráněni před onemocněním covid-19, a to je velmi důležité,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jarmila Rážová.

Zatím nedovede predikovat, kdy by mohl být očkovací pas sloužící jako přeshraniční propustka k dispozici. Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová ale avizuje, že je vše stále v jednání. „Určitě je v zájmu všech, aby se problematika vyřešila co nejdříve.“

Absolventka fakulty hygienické Univerzity Karlovy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětluje, jak se budou údaje o vakcinaci do očkovacího průkazu zanášet. „Nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) slouží pro evidenci očkování proti onemocnění covid-19. V budoucnosti jej bude možné rozšířit také o evidenci dalších očkování. Modul vakcinace by měl být napojen na mezinárodní rozhraní k prokazování očkování občana při cestování do jiných zemí.“

Nebezpečné dezinformace o covidu-19 či bagatelizování ohledně koronaviru stojí u části populace za odmítavým postojem vůči vakcíně. Expertka na veřejné zdravotnictví míní, že v souvislosti s očkováním v zemi stále panují různé názory. „Situace je ale taková, že očkování je cesta, jak se dostat zpátky do normálního života, a proto za ministerstvo zdravotnictví nemohu jinak, než apelovat na občany, aby se očkovat nechali. Ochrání tím sebe, ale také své blízké. A zvláště nyní, kdy máme opět velký počet nakažených i hospitalizovaných,“ míní.

Rážová přesto upozorňuje, že lidé, kteří se nedají naočkovat, nebudou diskriminovaní. „Očkování je dobrovolné a nemůže tedy znevýhodnit populaci, která si nemůže nechat aplikovat vakcínu. Proto zde stále bude probíhat testování a pro jedince, co nebudou mít doklad o očkování, může platit negativní test.“

Epidemioložka přiznává, že ministerstvo zdravotnictví ještě do očkovací kampaně neoslovilo žádné známé tváře, které by vakcínu propagovaly. „Do této fáze jsme se ještě nedostali, ale jistě je podstatné, aby právě osobnosti, které mají nějaký větší vliv, očkování podpořily a vysvětlovaly jeho přínos. A to bez ohledu na kampaň a na skutečnost, koho oslovíme. Jedná se totiž o onemocnění, které se týká nás všech společně,“ argumentuje Jarmila Rážová.

DEZINFORMACE VYTVÁŘEJÍ ODPOR K OČKOVÁNÍ

Paní doktorko Rážová, vy už jste v listopadu hovořila o bonusech pro očkované proti covidu-19. Máte už konkrétní návrh, jak by případné prémie měly vypadat?

Největším bonusem pro očkované je především skutečnost, že budou chráněni před onemocněním covid-19, a to je velmi důležité. Další výhodou je, že když bude dotyčný očkovaný, získá potvrzení, kterým se pak může prokázat a nebude již po něm vyžadován například test.

Zatím se hovoří o tom, že člověk, který by si nechal aplikovat vakcínu, by měl přístup do restaurací, do kin či divadel. Nemyslíte si, že v kampani na očkování by měla být více zdůrazněná možnost vycestovat? Zahraniční turistika totiž už mnohým chybí, a právě cestování by mohlo sehrát klíčovou roli pro váhající populaci?

Ano, určitě bude mít očkování význam i při cestování. Problematiku řešíme na úrovni Evropské unie a České republiky, která se účastní projektu covid pas. Prostřednictvím jeho by se cestující mohli prokázat a vycestovat Ale většina populace očkování více ocení doma v Česku, protože jim usnadní život.

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek před měsícem pro server lidovky.cz uvedl, že se zatím o konkrétních návrzích ještě nejednalo. Plánujete proto v nejbližších dnech schůzku, na které byste vše detailně probrali a rozhodli?

O zmíněném tématu diskutujeme na nejrůznějších videosetkáních a jak jsem již zmínila, také v rámci Evropské unie. Musíme si ale stále uvědomit, že očkování je dobrovolné, a tedy není možné diskriminovat jedince, kteří se nemohou nechat očkovat.

Ano, vakcinace je dobrovolná, přesto se chci zeptat, co říkáte, že 45 procent lidí se k očkování staví záporně? Čím si tak vysokou statistiku jako lékařka vysvětlujete?

Co se týče očkování obecně, stále zde panují různé názory, dezinformace. Situace je ale taková, že očkování je cesta, jak se dostat zpátky do normálního života, a proto za ministerstvo zdravotnictví nemohu jinak, než apelovat na občany, aby se očkovat nechali. Ochrání tím sebe, ale také své blízké.

Nemáte obavy, že pokud by naočkovaní lidé měli přístup do míst, kam by ostatní nemohli, tak by se mohli ozvat ochránci lidských práv a poukazovat na protiústavnost?

Už jsem o to hovořila. Očkování je dobrovolné a nemůže tedy znevýhodnit populaci, která si nemůže nechat aplikovat vakcínu. Proto zde stále bude probíhat testování a pro jedince, co nebudou mít doklad o očkování, může platit negativní test.

MINISTERSTVO JEŠTĚ TVÁŘ PRO KAMPAŇ NENAŠLO

Jak by se lidé například před vstupem do kina či hospod prokazovali, že se podrobili vakcinaci? Posloužil by speciální český očkovací pas, v němž by vakcinace proti covidu-19 byla zanesené?

Takovým dokladem by mohl být například právě už zmiňovaný covid pas.

Kdy se domníváte, že by mohl být k dispozici vakcinační pas sloužící jako přeshraniční propustka?

Zatím je vše stále v jednání, ale určitě je v zájmu všech, aby se problematika vyřešila, co nejdříve.

Je už jasné, jak se do něj budou zanášet údaje o očkování anebo je zatím vše ve stádiu úvah?

To je již zahrnuto v očkovací strategii uveřejněné na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) slouží pro evidenci očkování proti onemocnění covid-19. V budoucnosti jej bude možné rozšířit také o evidenci dalších očkování. Modul vakcinace by měl být napojen na mezinárodní rozhraní k prokazování očkování občana při cestování do jiných zemí.

Předložili jste už některé z významných osobností nabídku, aby se jako známá tvář podílela na kampani? Pokud ano, koho jste oslovili?

Kreativní část kampaně zajišťuje Úřad vlády České republiky, se kterým jsme se na základně memoranda o spolupráci dohodli na rozdělení činností. Ministerstvo zdravotnictví zajistí následně nákup mediálního prostoru. Do této fáze jsme se ještě nedostali, ale jistě je podstatné, aby právě osobnosti, které mají nějaký větší vliv, očkování podpořily a vysvětlovaly jeho přínos. A to bez ohledu na kampaň a na skutečnost, koho oslovíme. Jedná se totiž o onemocnění, které se týká nás všech společně.

Nezneklidňuje vás počet nakažených a hospitalizovaných? Nákaza navíc stagnuje.

Ano, jsem znepokojena. A právě pro to se snažíme dělat maximum, aby počet nakažených a hospitalizovaných klesal. Zejména je nutné neustále apelovat na občany, aby dodržovali opatření a aby se nechali očkovat.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jarmila Rážová (hygienička) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici očkování ministerstvo zdravotnictví cestování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy