ROZHOVOR | Vysoký počet nakažených nás zaskočil, roli asi sehrály dovolené, říká pro EZ šéfka pražské hygieny

ROZHOVOR - Je nemile překvapena, až zaskočena. Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová nepředpokládala, že v metropoli nyní dojde k tak prudkému nárůstu nakažených covidem-19. Jen za čtvrtek zde přibylo během čtyřiadvaceti hodin 601 pacientů bojujících s koronavirem. „Musím přiznat, že tak vysoké číslo jsme v tomto období vůbec nečekali. Vzestup nakažených zatím stále může souviset s návratem lidí po prázdninách do zaměstnání a dětí do škol,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdeňka Jágrová.

Tlumí rozčílení vysokoškoláků, kterým se nelíbí, že mají distanční výuku místo povinných přednášek, zatímco na fotbal může přijít až dva tisíce fanoušků. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová vysvětluje, že vždy je nutné vyhodnotit míru rizika možné nákazy. „Restrikční opatření se na vysokých školách udělala proto, aby se studenti, kteří jsou z celé republiky i ze zahraničí, nestýkali v malém prostoru, a předešlo se tak nákaze. Na fotbalových stadionech, kde je deset tisíc i více míst, máte dneska dva tisíce míst v různých sektorech, takže onen kontakt je na nich diametrálně odlišný. Riziko možné nákazy je mezi studenty výrazně vyšší než na zmíněných stadionech,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz lékařka Zdeňka Jágrová, která by v současnosti rozhodně neuzavírala základní ani střední školy.

Expertka na hygienu tvrdí, že zatím hlavní město další restrikce nečekají. „Pokud by ale drastické navýšení pokračovalo, pak s tím budou souviset i další opatření. Momentálně vyhlášení dalších restrikcí není na pořadu dne. (Ministr zdravotnictví Roman Prymula během pátku ale oznámil, že příští týden budou vydána další opatření omezující shromažďování – pozn. red.). Určitě ale v dohledné době nedojde k žádnému rozvolňování nynějších opatření,“ tvrdí. Jágrová zatím nedokáže říci, zda v probíhající koronavirové pandemii pomůže opatření, podle něhož mají od čtvrtečních dvaadvaceti hodin mít restaurace a bary povinně zavřeno. „Na jakékoli hodnocení je ještě velice brzy, když nařízení platí teprve od čtvrtka. Je potřeba to za nějaký časový úsek vyhodnotit.“

Ředitelce Hygienické stanice hlavního města se nelíbí, že se někteří hosté po uzavření restaurací pozdě večer shlukují na lavičkách a nedodržují stanovená hygienická nařízení. „Veškerá opatření byla nastavena proto, aby se snížil přenos. A k němu dojde tehdy, když všichni budeme dodržovat 3 R, tedy roušky, rozestupy a dezinfekci rukou. Pokud tyto zásady nebudou lidé dodržovat, tak se přenos nesníží, uzavřou se nám všechny hranice a budeme čelit dalším problémům. Současná nařízení jsou srozumitelná i akceptovatelná, a pokud je někdo hodlá ignorovat, neuděláte s tím nic,“ krčí Jágrová rameny.

Blížící se krajské a senátní volby, které se odehrají příští týden, podle ní nezhorší nynější epidemiologickou situaci. „Nepředpokládám, že by po volbách hrozila větší nákaza, protože jsou už nastavena různá opatření. Máme například vyzkoušeno, jak se předávají počty osob v karanténě. Tohle už funguje nyní, a tak se zde už neobávám žádných dalších problémů,“ konstatuje odbornice, pro niž není spolupráce s čerstvě jmenovaným ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou žádným novým prvkem. „Pan profesor je znám svými znalostmi, vědomostmi, což všichni oceňujeme, a proto s ním nemám žádný problém.“

VIR CHYTNOU SPÍŠE VYSOKOŠKOLÁCI NEŽ FOTBALOVÍ FANOUŠCI

Neděsí vás rekordní nárůsty počtu nemocných covidem-19 v Praze? Metropole jen za čtvrtek ohlásila 601 nakažených pacientů.

Samozřejmě mě to netěší, protože tak vysoké číslo jsme v tomto období vůbec nečekali. Sice jsme očekávali růst, ale nikoli, že bude tak náhlý. Vzestup nakažených zatím stále může souviset s návratem lidí po prázdninách do zaměstnání a dětí do škol.

Jak může počet nemocných na konci září souviset s návratem lidí z dovolených? Vždyť prázdniny skončily před měsícem.

Musíte si uvědomit, že my hygienici v současné době sbíráme plody práce staré čtrnáct dní. Nyní se tedy plně promítá odezva na dobu, kdy se lidé plně vrátili ke svému původnímu běžnému standardnímu životu po dovolených.

Plánujete v Praze nějaké další restrikce, když čísla stoupají? Jen připomenu, že od pondělí jsou v hlavním městě podle nařízení hygieniků povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Roušky ve vnitřních prostorách od čtvrtka v metropoli musejí mít i lidé ve společných prostorách internátů a domovů mládeže, diagnostických a výchovných ústavů, dětských domovů a dětských azylových domů. Rovněž platí také zákaz přítomnosti studentů na vysokých školách.

Momentálně vyhlášení dalších restrikcí není na pořadu dne. Nicméně stále se současná situace vyhodnocuje a uvidíme, kam až se posune. Určitě ale v dohledné době nedojde k žádnému rozvolňování nynějších opatření. Pokud by drastické navýšení pokračovalo, pak s tím budou souviset i další restrikce. (Ministr zdravotnictví Roman Prymula během pátku ale oznámil, že příští týden budou vydána další opatření omezující shromažďování – pozn. red.). Může Praze pomoci nařízení, podle něhož od čtvrtečního večera, stejně jako v celé republice, musejí restaurace a bary zavírat už ve dvaadvacet hodin?

Na jakékoli hodnocení je ještě velice brzy, když nařízení platí teprve od čtvrtka. Je potřeba to za nějaký časový úsek vyhodnotit.

Nebojíte se, že zkrácení otevírací doby v hospodách může být z hlediska šíření infekce kontraproduktivní? Narážím na skutečnost, co se ve čtvrtek pozdě večer dělo po uzavření podniků. Lidé se v jejich blízkosti shromažďovali na lavičkách, popíjeli z láhví, nedodržovali dvoumetrové rozestupy a jistě si ani nedezinfikovali ruce. Kdyby naopak zůstali v restauraci, personál by je ohlídal, aby dodržovali veškerá hygienická pravidla.

Veškerá opatření byla nastavena pro to, aby se snížil přenos. A k němu dojde tehdy, když všichni budeme dodržovat 3 R, tedy roušky, rozestupy a dezinfekci rukou. Pokud tyto zásady nebudou lidé dodržovat, tak se přenos nesníží, uzavřou se nám všechny hranice a budeme čelit dalším problémům. Když vydáváte jakékoli metodické opatření, musíte mít na paměti, aby byla lidem srozumitelná a mohli je akceptovat. Současná nařízení podle mě jsou srozumitelná a akceptovat jdou. V případě, že je akceptovat někdo nehodlá, neuděláte s tím nic, ani kdybyste vydali patnáct opatření naráz.

Jaký názor máte na skutečnost, že na fotbalové stadiony může přijít dva tisíce diváků, do hokejových hal tisíc fanoušků, ale vysoké školy jsou uzavřeny a studenti jsou odkázáni na distanční výuku, výjimky platí třeba pro individuální konzultace, zkoušení anebo laboratorní či umělecké práce. Bývalý ministr financí Ivan Pilný ve čtvrtečním pořadu České televize Události Komentáře řekl, že bychom se měli rozhodnout, zda upřednostníme vzdělání před sportem. Viditelně se mu nastavené podmínky nezamlouvaly.

Na vysokých školách je distanční výuka, která se týká povinných přednášek, kde je posluchárna pro 150 až 200 lidí. Restrikční opatření se zde udělala proto, aby se studenti, kteří jsou z celé republiky i ze zahraničí, nestýkali v malém prostoru a předešlo se tak nákaze. Na fotbalových stadionech, kde je deset tisíc i více míst, máte dneska dva tisíce míst v různých sektorech, takže onen kontakt je na nich diametrálně odlišný. Většinou jsou to sice částečně zakryté stavby, ale nejsou obvykle uzavřeny, a tak riziko možného přenosu eventuální nákazy je zde menší. Víte, vždycky musíte vyhodnotit míru rizika možné nákazy. A co se týče tohoto aspektu, tak míra rizika možné nákazy je mezi studenty výrazně vyšší než na zmíněných stadionech. Ale ani na nich tato pravidla o návštěvnosti nejsou nastavena donekonečna. Pokud bude výskyt nákazy dále exponenciálně růst, pak je pravděpodobné, že se omezí i tyto aktivity.

PANDEMIE BY PO VOLBÁCH NEMĚLA NABRAT NA SÍLE

Byla byste vy osobně za současné pandemické situace pro celoplošné uzavírání škol?

Přála bych si, aby se neuzavíraly, a vyčkali jsme, co se bude dít dál. Ovšem já nemohu vyloučit, že nedojde k uzavření škol. Ale pokud by k nim muselo dojít, budu ráda, když tato situace nastane co nejpozději.

Je vhodné, aby se nyní, kdy situace ohledně koronaviru není v zemi dobrá, a denní nárůst je téměř tři tisíce nemocných, vůbec konaly příští týden krajské a senátní volby? Nezhorší se po nich šíření nákazy ještě více, nebylo by lepší je odložit?

Nepředpokládám, že by po volbách hrozila větší nákaza, protože jsou už nastavena různá opatření. Máme například vyzkoušeno, jak se předávají počty osob v karanténě. Tohle už funguje nyní, a tak se zde už neobávám žádných dalších problémů.

Je možné, že lidé se budou bát jít k volbám, jejichž výsledky pak koronavirus ovlivní?

Nejsem volební expert. Proto nedokáži říci, jakým způsobem lidé, kteří by kvůli obavám z infekce nešli k volbám, ovlivnili jejich výsledky.

Jak se vám jako ředitelce Hygienické stanice hlavního města Prahy spolupracuje s čerstvým ministrem zdravotnictví profesorem Romanem Prymulou?

V naší epidemiologické obci pana profesora známe, takže pracovní kontakt s ním pro nás nepředstavuje žádný nový prvek. Pan profesor je znám svými znalostmi, vědomostmi, což všichni oceňujeme, a proto s ním nemám žádný problém.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Zdeňka Jágrová Praha hygienici ministerstvo zdravotnictví Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy