ROZHOVOR | Vysoký počet nakažených nás zaskočil, roli asi sehrály dovolené, říká pro EZ šéfka pražské hygieny

ROZHOVOR - Je nemile překvapena, až zaskočena. Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová nepředpokládala, že v metropoli nyní dojde k tak prudkému nárůstu nakažených covidem-19. Jen za čtvrtek zde přibylo během čtyřiadvaceti hodin 601 pacientů bojujících s koronavirem. „Musím přiznat, že tak vysoké číslo jsme v tomto období vůbec nečekali. Vzestup nakažených zatím stále může souviset s návratem lidí po prázdninách do zaměstnání a dětí do škol,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdeňka Jágrová.

Tlumí rozčílení vysokoškoláků, kterým se nelíbí, že mají distanční výuku místo povinných přednášek, zatímco na fotbal může přijít až dva tisíce fanoušků. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová vysvětluje, že vždy je nutné vyhodnotit míru rizika možné nákazy. „Restrikční opatření se na vysokých školách udělala proto, aby se studenti, kteří jsou z celé republiky i ze zahraničí, nestýkali v malém prostoru, a předešlo se tak nákaze. Na fotbalových stadionech, kde je deset tisíc i více míst, máte dneska dva tisíce míst v různých sektorech, takže onen kontakt je na nich diametrálně odlišný. Riziko možné nákazy je mezi studenty výrazně vyšší než na zmíněných stadionech,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz lékařka Zdeňka Jágrová, která by v současnosti rozhodně neuzavírala základní ani střední školy.

Expertka na hygienu tvrdí, že zatím hlavní město další restrikce nečekají. „Pokud by ale drastické navýšení pokračovalo, pak s tím budou souviset i další opatření. Momentálně vyhlášení dalších restrikcí není na pořadu dne. (Ministr zdravotnictví Roman Prymula během pátku ale oznámil, že příští týden budou vydána další opatření omezující shromažďování – pozn. red.). Určitě ale v dohledné době nedojde k žádnému rozvolňování nynějších opatření,“ tvrdí. Jágrová zatím nedokáže říci, zda v probíhající koronavirové pandemii pomůže opatření, podle něhož mají od čtvrtečních dvaadvaceti hodin mít restaurace a bary povinně zavřeno. „Na jakékoli hodnocení je ještě velice brzy, když nařízení platí teprve od čtvrtka. Je potřeba to za nějaký časový úsek vyhodnotit.“

Ředitelce Hygienické stanice hlavního města se nelíbí, že se někteří hosté po uzavření restaurací pozdě večer shlukují na lavičkách a nedodržují stanovená hygienická nařízení. „Veškerá opatření byla nastavena proto, aby se snížil přenos. A k němu dojde tehdy, když všichni budeme dodržovat 3 R, tedy roušky, rozestupy a dezinfekci rukou. Pokud tyto zásady nebudou lidé dodržovat, tak se přenos nesníží, uzavřou se nám všechny hranice a budeme čelit dalším problémům. Současná nařízení jsou srozumitelná i akceptovatelná, a pokud je někdo hodlá ignorovat, neuděláte s tím nic,“ krčí Jágrová rameny.

Blížící se krajské a senátní volby, které se odehrají příští týden, podle ní nezhorší nynější epidemiologickou situaci. „Nepředpokládám, že by po volbách hrozila větší nákaza, protože jsou už nastavena různá opatření. Máme například vyzkoušeno, jak se předávají počty osob v karanténě. Tohle už funguje nyní, a tak se zde už neobávám žádných dalších problémů,“ konstatuje odbornice, pro niž není spolupráce s čerstvě jmenovaným ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou žádným novým prvkem. „Pan profesor je znám svými znalostmi, vědomostmi, což všichni oceňujeme, a proto s ním nemám žádný problém.“

VIR CHYTNOU SPÍŠE VYSOKOŠKOLÁCI NEŽ FOTBALOVÍ FANOUŠCI

Neděsí vás rekordní nárůsty počtu nemocných covidem-19 v Praze? Metropole jen za čtvrtek ohlásila 601 nakažených pacientů.

Samozřejmě mě to netěší, protože tak vysoké číslo jsme v tomto období vůbec nečekali. Sice jsme očekávali růst, ale nikoli, že bude tak náhlý. Vzestup nakažených zatím stále může souviset s návratem lidí po prázdninách do zaměstnání a dětí do škol.

Jak může počet nemocných na konci září souviset s návratem lidí z dovolených? Vždyť prázdniny skončily před měsícem.

Musíte si uvědomit, že my hygienici v současné době sbíráme plody práce staré čtrnáct dní. Nyní se tedy plně promítá odezva na dobu, kdy se lidé plně vrátili ke svému původnímu běžnému standardnímu životu po dovolených.

Plánujete v Praze nějaké další restrikce, když čísla stoupají? Jen připomenu, že od pondělí jsou v hlavním městě podle nařízení hygieniků povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Roušky ve vnitřních prostorách od čtvrtka v metropoli musejí mít i lidé ve společných prostorách internátů a domovů mládeže, diagnostických a výchovných ústavů, dětských domovů a dětských azylových domů. Rovněž platí také zákaz přítomnosti studentů na vysokých školách.

Momentálně vyhlášení dalších restrikcí není na pořadu dne. Nicméně stále se současná situace vyhodnocuje a uvidíme, kam až se posune. Určitě ale v dohledné době nedojde k žádnému rozvolňování nynějších opatření. Pokud by drastické navýšení pokračovalo, pak s tím budou souviset i další restrikce. (Ministr zdravotnictví Roman Prymula během pátku ale oznámil, že příští týden budou vydána další opatření omezující shromažďování – pozn. red.). Může Praze pomoci nařízení, podle něhož od čtvrtečního večera, stejně jako v celé republice, musejí restaurace a bary zavírat už ve dvaadvacet hodin?

Na jakékoli hodnocení je ještě velice brzy, když nařízení platí teprve od čtvrtka. Je potřeba to za nějaký časový úsek vyhodnotit.

Nebojíte se, že zkrácení otevírací doby v hospodách může být z hlediska šíření infekce kontraproduktivní? Narážím na skutečnost, co se ve čtvrtek pozdě večer dělo po uzavření podniků. Lidé se v jejich blízkosti shromažďovali na lavičkách, popíjeli z láhví, nedodržovali dvoumetrové rozestupy a jistě si ani nedezinfikovali ruce. Kdyby naopak zůstali v restauraci, personál by je ohlídal, aby dodržovali veškerá hygienická pravidla.

Veškerá opatření byla nastavena pro to, aby se snížil přenos. A k němu dojde tehdy, když všichni budeme dodržovat 3 R, tedy roušky, rozestupy a dezinfekci rukou. Pokud tyto zásady nebudou lidé dodržovat, tak se přenos nesníží, uzavřou se nám všechny hranice a budeme čelit dalším problémům. Když vydáváte jakékoli metodické opatření, musíte mít na paměti, aby byla lidem srozumitelná a mohli je akceptovat. Současná nařízení podle mě jsou srozumitelná a akceptovat jdou. V případě, že je akceptovat někdo nehodlá, neuděláte s tím nic, ani kdybyste vydali patnáct opatření naráz.

Jaký názor máte na skutečnost, že na fotbalové stadiony může přijít dva tisíce diváků, do hokejových hal tisíc fanoušků, ale vysoké školy jsou uzavřeny a studenti jsou odkázáni na distanční výuku, výjimky platí třeba pro individuální konzultace, zkoušení anebo laboratorní či umělecké práce. Bývalý ministr financí Ivan Pilný ve čtvrtečním pořadu České televize Události Komentáře řekl, že bychom se měli rozhodnout, zda upřednostníme vzdělání před sportem. Viditelně se mu nastavené podmínky nezamlouvaly.

Na vysokých školách je distanční výuka, která se týká povinných přednášek, kde je posluchárna pro 150 až 200 lidí. Restrikční opatření se zde udělala proto, aby se studenti, kteří jsou z celé republiky i ze zahraničí, nestýkali v malém prostoru a předešlo se tak nákaze. Na fotbalových stadionech, kde je deset tisíc i více míst, máte dneska dva tisíce míst v různých sektorech, takže onen kontakt je na nich diametrálně odlišný. Většinou jsou to sice částečně zakryté stavby, ale nejsou obvykle uzavřeny, a tak riziko možného přenosu eventuální nákazy je zde menší. Víte, vždycky musíte vyhodnotit míru rizika možné nákazy. A co se týče tohoto aspektu, tak míra rizika možné nákazy je mezi studenty výrazně vyšší než na zmíněných stadionech. Ale ani na nich tato pravidla o návštěvnosti nejsou nastavena donekonečna. Pokud bude výskyt nákazy dále exponenciálně růst, pak je pravděpodobné, že se omezí i tyto aktivity.

PANDEMIE BY PO VOLBÁCH NEMĚLA NABRAT NA SÍLE

Byla byste vy osobně za současné pandemické situace pro celoplošné uzavírání škol?

Přála bych si, aby se neuzavíraly, a vyčkali jsme, co se bude dít dál. Ovšem já nemohu vyloučit, že nedojde k uzavření škol. Ale pokud by k nim muselo dojít, budu ráda, když tato situace nastane co nejpozději.

Je vhodné, aby se nyní, kdy situace ohledně koronaviru není v zemi dobrá, a denní nárůst je téměř tři tisíce nemocných, vůbec konaly příští týden krajské a senátní volby? Nezhorší se po nich šíření nákazy ještě více, nebylo by lepší je odložit?

Nepředpokládám, že by po volbách hrozila větší nákaza, protože jsou už nastavena různá opatření. Máme například vyzkoušeno, jak se předávají počty osob v karanténě. Tohle už funguje nyní, a tak se zde už neobávám žádných dalších problémů.

Je možné, že lidé se budou bát jít k volbám, jejichž výsledky pak koronavirus ovlivní?

Nejsem volební expert. Proto nedokáži říci, jakým způsobem lidé, kteří by kvůli obavám z infekce nešli k volbám, ovlivnili jejich výsledky.

Jak se vám jako ředitelce Hygienické stanice hlavního města Prahy spolupracuje s čerstvým ministrem zdravotnictví profesorem Romanem Prymulou?

V naší epidemiologické obci pana profesora známe, takže pracovní kontakt s ním pro nás nepředstavuje žádný nový prvek. Pan profesor je znám svými znalostmi, vědomostmi, což všichni oceňujeme, a proto s ním nemám žádný problém.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Zdeňka Jágrová Praha hygienici ministerstvo zdravotnictví Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy