Zájem o roušky neutichá. Hitem jsou i nanošátky

Zájem o roušky a respirátory neutichá ani po půl roce od chvíle, kdy vláda poprvé nařídila povinné zakrývání nosu a úst. Pokrývku obličeje na jižní Moravě od léta vyrábí například společnost Respilon. Denní kapacita je 60.000 kusů, sdělila ČTK výkonná ředitelka firmy Jana Zimová.

Respilon v brněnském Technologickém parku vyrobil už přes 1,3 milionu nanovlákenných respirátorů. "Zájem o produkty ochrany dýchacího ústrojí se od jara tohoto roku enormně navýšil a svou výši si poptávka drží po celou dobu. Další dramatické navýšení nyní evidujeme ve spojitosti s nařízeními vlády. Na vysokou poptávku jsme připraveni, jak po stránce výrobních kapacit, tak po stránce procesní i zaměstnanecké," uvedla Zimová. Doplnila, že se vstupní náklady plošně zvedly.

Firma usilovala o zahájení výroby v Brně od jara. Dříve totiž vyráběla v Číně, což se stalo při zahájení koronavirové pandemie problémem, protože se ke svým výrobkům nedostala. Vyráběla také v Turecku, ale i odsud distribuce vázla, a firma tak nedokázala v nejkritičtějších měsících naplnit poptávku a řadu objednávek od zákazníků musela zrušit a vracet peníze. Po oboustranné dohodě zrušila i objednávku českého státu.

Letos v březnu obnovila výrobu roušek také společnost Dina-Hitex z Bučovic na Vyškovsku. "Doposud jsme vyrobili přes šest milionů kusů. Aktuální denní kapacita je 60.000 kusů. O ústenky je stále velký zájem. Cena, kterou jsme nastavili letos v březnu, se ukázala již po dvou týdnech jako neudržitelná, a to z důvodu zdražení a nedostatku vstupních materiálů. Od dubna jsme cenu nezměnili," řekla ČTK za firmu Libuše Machálková.

Firma Nanospace vyrobila od března do konce května půl milionu roušek z nanovláken. Zhruba 250.000 dodala jihočeským nemocnicím, dalších 200.000 kusů ministerstvu vnitra. Nyní dokončuje certifikaci pro nové roušky. Zprovoznila také portál, kde prodává ochranné pomůcky českých nanotechnologických výrobců, objednávek má teď až 2000 denně, proti létu dvacetinásobně víc. Roušky dál šijí i některé jihočeské textilky. ČTK to řekli zástupci firem.

Nanospace do loňska vyráběla lůžkoviny z nanovláken, jako doplňkové zboží prodávala roušky Respilon. Za několik týdnů by měla dostat certifikát, aby mohla svou roušku prodávat jako chirurgickou, a začne je vyrábět. Dosud si najímala jiné šicí dílny.

Zároveň vybudovala portál, na němž prodává české nanoroušky i respirátory. "Denně máme tisíc až 2000 objednávek ochranných pomůcek, jsme pod obrovským tlakem. Máme sklad na severní Moravě, tam si teď přes víkend brali brigádníky, odehrává se tam to, co před vánočním náporem," řekl ČTK obchodní ředitel Nanospace Jiří Kůs.

Prodej rostl i v létě, teď je ale proti červenci či srpnu zájem deseti- až dvacetinásobný. Výrobní potenciál v ČR je podle Kůse dostatečný. "Jednorázová vlna zvýšené poptávky způsobuje, že se zpožďují dodávky: přes léto jsme dodávali do dvou dnů, teď se to začíná protahovat na týden, tím obrovským nárůstem," řekl Kůs. Nanoroušky stojí podle druhu od 30 do 150 korun, respirátory od 70 do 230 korun.

Díky spolupracující firmě ze středních Čech má Nanospace linku, jež může denně vyrobit 10.000 roušek, kapacitu lze zvýšit na 22.000 kusů. Nanospace, jež letos čeká rekordní obrat v milionech Kč, teď vyrábí antivirové šátky s membránou firmy Pardam, denně tisíc.

Strakonická textilní firma Moira, která vyrábí funkční prádlo, ušila při koronavirové epidemii asi 20.000 roušek. "Zájem se po první vlně výrazně snížil, ale po pár kusech denně jsme je prodávali stále. A to včetně filtrů," řekla ČTK výkonná ředitelka firmy Marcela Vlčková. V posledních týdnech zaznamenala Moira vyšší zájem. Hodně roušek Moira rozdala.

Třeboňský Otavan vyrobil přes 280.000 látkových roušek. Teď má objednávky na 135.000 dalších. "Chtějí, abychom vyráběli látkovou roušku, do které si klient vkládá filtry, takže je látková rouška dlouhodobějšího charakteru," řekl ČTK generální ředitel Otavanu Lubomír Skála.

Po první vlně pandemie zbylo firmě ve skladech asi 2500 roušek, které doprodává. Když skončila jarní koronakrize, vrátil se Otavan ke své původní výrobě. "Neinvestovali jsme do toho, že bychom se připravovali na další výrobu roušek. Necertifikovali jsme je. A republika se zaplavila certifikovaným zbožím z dovozu," řekl Skála.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 7 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 8 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 9 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 10 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 11 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 13 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 13 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 14 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 15 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy